GAME, SET, MECI! Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la Madrid

Simona Halep (locul 5 WTA) a obținut o victorie mare în fața jucătoarei Petra Kvintova (6 WTA), cu scorul de 2-1 la seturi (6-7, 6-3, 6-2), și va juca finala din cadrul turneului de la Madrid, unde va întâlni câștigătoarea partidei dintre Maria Șarapova și Agnieszka Radwanska

În primul set al partidei, Kvitova a început promițător, iar la 4-2, cehoaica reușește să obțină primul break, după un game slab la serviciu pentru Halep. Jucătoarea noastră a egalat și tabela de marcaj arăta 4-4. Finalul primului act părea că va fi foarte strâns. Și așa a fost! Simona duce setul în tie-break după doi ași consecutivi. În cele din urmă, Kvitova se impune în tie-break, cu scorul de 7-4.     A două parte a jocului începe cu un break al jucătoarei din Cehia, pe care l-a obținut încă din primul game. Simona a insistat pe retururi, Kvitova face patru greșeli nefortate, iar românca realizează breakul și duce scorul la 3-3. Adversară jucătoarei noastre dădea semne de oboseală, lucru de care Simona a profitat și își adjudeca setul (6-3)!     În actul decisiv, cehoaica nu se mai mișca în teren cum o făcea la începutul jocului, Simona își păstrează concentrarea, iar la 5-2 pt româncă, Kvintova izbucnește în lacrimi și jucătoarea noastră câștigă setul cu 6-2.