A curs sânge în derby-ul Madridului

Turul „sferturilor” Ligii Campionilor disputat, marți, între Atletico și Real a oferit un fotbal încrâncenat, cu dueluri foarte dure

Prima manșă a turului sferturilor de finală a celei mai importante competiții inter- cluburi a Europei, dintre Atletico și Real, s-a încheiat, marți, cu un scor alb. Astfel, Real s-a lovit pentru a șaptea oară de „zidul” rivalei sale pregătită de Diego Simeone în acest sezon.

Gazdele au scăpat fără gol primit în debutul „sferturilor”, grație evoluției de excepție a portarului Jan Oblak. Însă mult așteptatul duel disputat pe stadionul „Vicente Calderon” n-a fost pătat de fanii trupelor din capitala Spaniei, ci de jucători.

A reacționat pe o rețea de socializare

În minutul 50 al partidei, Mario Mandzukici, jucătorul croat din ofensiva lui Atletico, fost umplut de sânge, la capătul unei lovituri primite din partea „galacticului” Sergio Ramos. Cel din urmă i-a aplicat o lovitură cu cotul în capul lui Mandzukici, în urma unui duel în careu. Arbitrul nu a dictat nimic după această fază controversată.

În decurs de zece minute, croatul a fost din nou ținta elevilor lui Carlo Ancelotti. Dani Carvajal, fundașul celor de la Real Madrid, l-a mușcat de mână și i-a dat un pumn în piept fostul atacant al lui Bayern Munchen. „Rușine celor de la Real Madrid și arbitrului!”, a postat „victima” lui Atletico pe o rețea de socializare.

Arbitrul a inventat un penalty pentru Juve

Al doilea joc al acestei runde a Ligii Campionilor a avut loc la Torino, acolo unde Juventus s-a impus la limită în fața celor de la Monaco, scor 1-0. „Bătrâna Doamnă” a obținut un succes controversat datorită unei lovituri de la 11 metri transformată de Vidal.