PUBLICAȚIILE NOASTRE:

Tenis

Simona Halep s-a calificat în „sferturile” turneului de tenis de la Miami: "Am mai multă încredere, sunt mai agresivă"

Autor: | | 14 Comentarii | 4314 Vizualizari
Simona Halep va juca în „sferturile” turneului de la Miami
Simona Halep, locul 3 WTA, a învins-o, în această dimineață, pe jucătoarea italiană Flavia Pennetta, cap de serie nr. 15, cu scorul de 6-3, 7-5. În sferturile de finală de la Miami, tenismena româncă va juca cu americanca Sloane Stephens, ocupanta locului 45 în clasamentul mondial.

După partida cu Pennetta, Simona Halep a declarat, pe arena centrală a complexului de tenis din Crandon Park, că are mai multă încredere în ea și este mai agresivă.

"A fost un meci foarte greu, ea este o mare jucătoare. În al doilea set, am fost condusă cu 2-5 şi mi-am spus că joc slab, sunt foarte nervoasă şi trebuie să-mi relaxez corpul. Am intrat pe teren mai agresivă şi am lovit mingea mai adânc. Am încercat totul şi în final am câştigat. Sunt foarte fericită. Mi-aduc aminte un meci împotriva ei, la US Open, când m-a învins în turul al patrulea. Am fost foarte dezamăgită că am pierdut acel meci. Este o jucătoare dificilă, loveşte puternic şi e greu să joci împotriva ei. Atunci eram mai mult în spatele terenului, acum sunt mult mai agresivă, am mai multă încredere şi cred că am şanse la fiecare meci. Lupt şi vreu să câştig fiecare meci", a declarat Halep, potrivit mediafax.ro.

Victorie după o oră şi 31 de minute de joc

Debutul primului set a fost echilibrat, dar românca, aflată în premieră în sferturi la Miami Open, s-a desprins de la 2-2 la 5-2, după un prim break reuşit, iar apoi a încheiat setul, cu 6-3, în 40 de minute, potrivit Agerpres.

Simona a început slab setul al doilea, şi-a cedat serviciul şi Pennetta (28 WTA) a ajuns la 2-0, după care au urmat patru break-uri consecutive, ajungându-se la 4-2, italianca şi-a făcut serviciul, pentru 5-2, şi se părea că îşi va adjudeca setul fără probleme. Halep s-a mobilizat, a ridicat nivelul, a fost mai concentrată şi a câştigat punct după punct, ghem după ghem (cinci la rând), câştigând şi al doilea set, cu 7-5.

Pentru accederea în sferturi, Halep va primi 112.270 de dolari și 215 puncte WTA, iar dacă va cuceri trofeul de la Miami, Halep va urca pe locl al doilea în clasamentul mondial!

Tag-uri: Flavia Pennetta, Victoria Azarenka, Simona Halep, WTA, victorie Simona Halep Miami, turneu tenis Miami
În lipsa unui acord scris din partea Evenimentul Zilei, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Simona Halep s-a calificat în „sferturile” turneului de tenis de la Miami: "Am mai multă încredere, sunt mai agresivă".

SPUNE-TI PAREREAAcum poti comenta si prin intermediul contului de facebook. DETALII >>

Alte articole EVZ pe aceeasi tema

spune-ti parerea Acum poti comenta si prin intermediul contului de facebook. DETALII >>

Pentru a instaura un cadru civilizat de discuţii, de eliminare a "postacilor" de partid sau a celor plătiţi ca să blocheze un articol civilizat, am adoptat următoarele soluţii, în privinţa comentariilor:
  • 1) Moderarea comentariilor lăsate în formularul de la finalul articolelor o dată la o oră – în acest caz, comentariile nu vor apărea instant.
  • 2) Postarea instant a comentariilor lăsate prin intermediul contului de facebook – în acest caz comentariile vor fi postate imediat. Puteţi să vă faceţi cont de Facebook aici.
Orice critică este acceptată pe site-ul evz.ro, cu condiţia păstrării unui limbaj civilizat, toate aceste măsuri fiind şi în sprijinul celor interesaţi să-şi expună punctele de vedere fără a mai fi hărţuiţi.
Sperăm că veţi înţelege adevărata valoare a demersului evz.ro şi vă veţi asuma responsabilitatea alături de noi.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul EVZ.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.