Adrian Porumboiu, acuzat că a vrut să cumpere un meci decisiv pentru FC Vaslui

Adrian Porumboiu, acuzat că a vrut să cumpere un meci decisiv pentru FC Vaslui Sursa foto: Arhiva EvZ

Ciprian Damian, fost oficial al echipei FC Vaslui, a povestit un episod controversat, din sezonul 2010-2011 al Ligii I, în care patronul Adrian Porumboiu ar fi vrut să cumpere un meci pe care moldovenii l-au jucat cu Astra Giurgiu.

Meciul dintre Astra și FC Vaslui s-a jucat în etapa a 32-a a campionatului, iat „galben-verzii” aveau nevoie de un succes, deoarece se luptau pentru câștigarea titlului. Partida s-a încheiat cu scorul de 1-1, iar gazdele au egalat prin Fatai, în minutul 90+3, după ce Temwanjera deschisese scorul în minutul 15. Ciprian Damian, fost președinte al vasluienilor, a povestit pentru „Cancan” că Adrian Porumboiu a încercat să pună la punct o înțelegere cu omologul său de la Astra, Ioan Niculae. El ar fi propus să plătească suma de 600.000 de de euro pentru a-i cumpăra pe jucătorii Fatai și Seto, dar și cele trei puncte din meciul direct.

„Am fost acolo cu domnul Porumboiu. Nu sunt primul care recunoaşte acest lucru, eu confirm practic”. Tot ce spune Ioan Niculae este adevarat. Am fost acolo, iar suma este reală. Sunt însă alte detalii pe care nu le-a făcut nimeni publice. Le spun eu acum pentru că nu am de ce să mă ascund! În schimbul celor trei puncte, Vasluiul ar fi trebuit sa cumpere doi jucatori de la Astra", a spus Damian pentru sursa citată.

Anul trecut, poveste a fost făcută publică de Ioan Niculae. „Porumboiu a venit la mine înaintea meciului Astra - Vaslui cu aproape o săptămână și ceva. A venit și cu o sumă de 600.000 de euro”, a spus omul de afaceri, la acea vreme, pentru sport.ro.

Adrian Porumboiu a reacționat vehement în această seară. „Cum să spună că am vrut să fac blat la acel meci? A fost o partidă pe viaţa şi pe moarte. S-a jucat mai ceva ca la finala Campionatului Mondial. Îmi aduc aminte perfect de acel joc. Se aruncau cu pietre pe teren, iar eu mi-am luat un pumn!, a spus Porumboiu pentru sportnews.ro.