Al treilea război germano-argentinian

Finala Mondialului se va disputa între două superputeri ale fotbalului. Până acum, europenii și sud-americanii și-au împărțit victoriile

Din cele 32 de echipe naționale care au luat startul la turneul final din Brazilia, două și-au câștigat dreptul de a-și disputa cel mai prețios trofeu al fotbalului.

Tradiția duelurilor la nivel înalt

După o lună în care atenția a fost captată de mega-evenimentul sportiv din „Țara Cafelei”, Germania și Argentina au ajuns la capătul drumului și vor da asaltul final pentru supremație. Întâlnirea care va trage cortina peste Mondial se va disputa duminică, la Rio de Janeiro, pe „Maracana”, de la ora 22.00 (în direct la TVR 1). Pentru a treia oară în istoria Campionatului Mondial, Germania și Argentina se vor întâlni în partida de gală, finala. Nu mai există alte două naționale care să se fi aflat față în față de atâtea ori, atunci când la mijloc a fost vorba despre titlul mondial. Primele două confruntări stau sub semnul egalului. Mai întâi, în 1986, în Mexic, Argentina lui Diego Armando Maradona a triumfat, la Ciudad de Mexico, scor 3-2. „Pumele” au condus cu 2-0, nemții au egalat, dar sud-americanii au dat lovitura în finalul partidei. A fost cel de-al doilea Mondial câștigat de argentinieni, după cel din 1978.

Revanșa a venit în Italia, în 1990

De atunci, „alb-albaștrii” nu au mai cunoscut bucuria succesului suprem. Cea de-a doua finală jucată de cele două națiuni a avut loc în Italia, în 1990. La Roma, germanii, la care străluceau Klinsmann, Matthaus, Voller sau Hassler, au triumfat, grație unui gol marcat din penalty, de Andreas Brehme. Au trecut 24 de ani de la acea mare confruntare, iar europenii nu au mai câștigat un turneu final mondial, iar sud-americanii nu au mai ajuns până în ultimul act.

Aproape de trofeu la turneul din Japonia și Coreea de Sud

Jucători importanți în istoria fotbalului, ca Gabriel Omar Batistuta, Hernan Crespo, Juan Sebastian Veron sau Fernando Redondo nu au putut să-și ducă naționala într- o finală. Nemții au jucat constant bine la CM, dar nu au trecut de sferturile de finală în 1994 și 1998. În Japonia și Coreea de Sud, în 2002, au fost la un pas de a cuceri cel de-al treilea titlu din istorie, dar bucuria le-a fost răpită de Brazilia. Naționala din „Țara Cafelei” a câștigat finala cu scorul de 2-0. Patru ani mai târziu, chiar la ei acasă, nemții s-au oprit în semifinale, fiind eliminați de Italia, scor 0-2. În „sferturi”, trecuseră de „pume”, după executarea loviturilor de departajare. În urmă cu patru ani, Germania și Argentina s-au aflat din nou față în față, dar în faza „sferturilor”. Europenii i-au zdrobit pe sud-americani cu scorul de 4-0, dar au fost stopați de Spania, în penultimul act, scor 0-1.