Autentificare
User:
Pass:
Inregistrare | Login
Newsletter
e-mail'ul dumneavoastra
| Inregistreaza
Inregistreaza-te la newsletter
wwwoteaza
Cine consideraţi că este principalul vinovat de eşecul organizării unei confruntări televizate între principalii candidaţi la funcţia de preşedinte al României?
Mircea Geoană
Traian Băsescu
Crin Antonescu
Voteaza| Rezultate
Arhiva
L M M J V S D
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Alege luna si anul
Noiembrie
2009
PROFESIONIST.
Economie
De acelasi autor 
Academicianul care controlează economia SUA
 
Ana Bâtcă
Joi, 31 Ianuarie 2008
Ben Bernanke, guvernatorul băncii centrale americane, a adus un suflu democratic în şedinţele care decid politica monetară.

Când a fost nominalizat, în 2005, de George Bush, preşedintele SUA, în funcţia de şef al băncii centrale americane, Ben Bernanke era cunoscut ca unul dintre cei mai buni academicieni din lume, specialist al marii crize economice, relatează Times Online.
 
O mişcare foarte potrivită, s-ar putea spune, dacă ne gândim că recesiunea imobiliară şi criza creditelor ameninţă să propulseze economia americană în una dintre cele mai dificile perioade din anii ’30 încoace. În calitate de academician, Bernanke a acuzat Fed că a înrăutăţit situaţia prin măsurile pe care le-a luat în timpul marii recesiuni.

Predecesorul său, Alan Greenspan, acţiona repede, din instinct, şi solicita unanimitate în rândul colegilor cu care stabilea modificarea dobânzii. Spre deosebire de el, Ben Bernanke este un academician ambiţios. Una dintre puţinele asemănări dintre fostul şi actualul şef al Rezervei federale este că ambii cântă la saxofon. Dar ce ştim despre al doilea cel mai puternic om din lume? Dincolo de barba sa gri, cât de multe înţelegem despre cum gândeşte Ben Bernanke, cel care intenţionează să reducă dobânzile din cea mai mare economie a lumii cu o treime într-o singură săptămână?

Un guvernator politicos


Bernanke, un evreu republican în vârstă de 54 de ani, s-a născut la Dillion, în Carolina de Sud, iar tatăl său era proprietarul unei farmacii. Şeful băncii centrale americane s-a remarcat faţă de predecesorii săi prin faptul că prezidează Comitetul de politică monetară al Fed într-un stil colegial, ascultând politicos ce au de spus colegii.

Astfel, şedinţele seamănă mai degrabă cu o întrunire universitară. Ben Bernanke şi-a dorit dintotdeauna să fie un academician: a fost student la Harvard, apoi a studiat la Institutul de Tehnologie din Massachusetts. Ca îndrumător la lucrarea de doctorat în economie matematică (econometrie) l-a avut pe Stanley Fischer, guvernatorul băncii centrale din Israel.

Bancher cu gândire metodică


Deşi acceptând funcţia de preşedinte al Fed, Bernanke a intrat în politică, marea sa ambiţie nu este să fie un bun politician, ci un bun guvernator al băncii centrale. Tată a doi copii, bancherul este căsătorit cu Anna, o profesoară de spaniolă. Mândria lui este că ştie să planifice şi că are o gândire metodică. Bernanke susţine că poate spune multe lucruri despre o persoană după viteza cu care îşi scoate cheile maşinii din buzunar în drum spre automobil. Pentru unii, acest lucru nu este mai mult decât o ironie.

 
ÎNCERCARE

Fed scade din nou dobânda

Conducerea Fed este aşteptată să scadă din nou dobânda de referinţă cu cel puţin 0,25 puncte procentuale, exact acum, când Ben S. Bernanke, preşedintele Rezervei Federale (Fed), ajunge la jumătatea mandatului său. Săptămâna trecută, Fed a decis reducerea dobânzii de referinţă cu 0,75 puncte procentuale, până la 3,5%, ca o măsură urgentă pentru susţinerea economiei americane, ameninţată de recesiune.

Criticii lui Bernanke îl acuză pe preşedintele Fed de reducerea prea mare şi pentru o perioadă îndelungată a dobânzii în 2003, de reacţia prea înceată la criza de pe piaţa imobiliară şi la cea a creditelor, iar acum - de întârzierea cu care a decis reducerea dobânzii monetare.


 
Articole din aceeasi categorie:
Putem exporta carne de porc, dar nu românească
Cum ar arăta piaţa românească fără alimentele importate?
Creşte numărul de maşini noi vândute
Casa de modă Tina R, încolţită de creditori
Zahăr cu 3,16 lei la Cora şi carne ieftină la Kaufland
Statul creşte subvenţia pentru CFR cu 50 de milioane de lei
Blocaj financiar: incidente de plată de 1 miliard de lei
Concedieri pe bază de voluntariat
Europenii încasează banii daţi de români pe alimente
Vodafone vrea să scape de taxe de 1,5 miliarde de euro
[vezi toate]
Comentarii | Spune-ti parerea

Utile
Bucuresti
Iasi
Constanta
Timisoara
Cluj
 
 
                             
Acasa |  Copyright |  Termeni si conditii |  Contact |  Publicitate |  Ringier Romania |  Regulament Forum
ziare