Autentificare
User:
Pass:
Inregistrare | Login
Newsletter
e-mail'ul dumneavoastra
| Inregistreaza
Inregistreaza-te la newsletter
wwwoteaza
Ce ar trebui să facă PSD în privinţa senatorului Cătălin Voicu?
Să îi retragă sprijinul politic
Să îl excludă din partid
Nu ştiu/ Nu mă interesează
Voteaza| Rezultate
Arhiva
L M M J V S D
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Alege luna si anul
Martie
2010
LIBERI
Actualitate
După summit, câinii se întorc în stradă
 
Mariana Marin
Andreea Iordache
Luni, 07 Aprilie 2008
După ce au fost adunaţi de hingheri înainte de Summitul NATO, câinii comunitari revin pe străzile Capitalei pentru că nu sunt locuri în adăposturi. EVZ a organizat, săptămâna trecută, o dezbatere despre problema maidanezilor, însă autorităţile au spus că nu au soluţii. Maidanezii ridicaţi înainte de Summitul NATO se vor întoarce pe străzile Capitalei, pentru că cei care i-au adoptat renunţă la ei.

Primarul general al Capitalei, Adriean Videanu, a explicat, sâmbătă, că asta ar fi singura soluţie, întrucât în adăposturile special amenajate nu sunt locuri. „Nu există altă alternativă, deoarece realizarea unui adăpost nu se face imediat“, a concluzionat edilul-şef.

Declaraţia lui Videanu vine în contextul în care Administraţia pentru Supravegherea Animalelor (ASA) a informat ieri că nu va elibera nici unul dintre câinii capturaţi şi ţinuţi în adăposturi. Astfel, din circa 120 de maidanezi ridicaţi, 84 au fost solicitaţi spre adopţie, precizează ASA.

30.000 de comunitari


Reprezentanţii ASA au atenţionat însă că „o mare parte din persoanele care adoptă animale le aruncă în stradă la puţin timp după adopţie“. Noţiunea de responsabilitate a stăpânului nu este respectată întrucât nu există niciun fel de amendă cu privire la abandon.

Înainte de Summitul NATO, hingherii din Bucureşti au încercat să prindă cât mai mulţi câini vagabonzi dintre cei peste 30.000 de comunitari care se estimează că ar trăi în Capitală.

Bucureştenii au păreri diferite în ceea ce priveşte soarta maidanezilor. Şerban Niculau, în vârstă de 39 de ani, militează pentru libertatea animalelor: „Nu mă deranjează maidanezii. Dimpotrivă, îmi plac foarte tare. Îi hrănesc când pot, mă joc cu ei. Am şi eu animale acasă, printre care şi doi câini luaţi de pe stradă. E adevărat că unii sunt mai blânzi, alţii mai şi muşcă, dar mie tot îmi plac. E o idee bună adăpostirea lor, dar parcă tot mai simpatici sunt în libertate. Eu stau în zonă şi nu am avut niciodată probleme cu maidanezii“.

Atacaţi de maidanezi

Victimă a agresivităţii patrupedelor, Marieta Emanoil, 75 de ani, povesteşte că, pe 25 martie, a fost atacată de vreo patru-cinci câini, chiar la ieşirea din Piaţa Obor: „M-am apărat cât am putut, dar aveam şi mâinile ocupate şi m-au muşcat. Nimeni din jur nu a sărit să mă ajute. Am ajuns la spital, mi-am făcut injecţia şi am plecat. Sper să-i adune pe toţi, că muşcă de foame. Nu mai trebuie lăsaţi liberi pe străzi“.

Despre problema maidanezilor, Ioan Mieliu, 24 de ani, spune că, în căminele de la Drept, de pe Kogălniceanu, e raiul maidanezilor:

„În anumite perioade sunt mai liniştiţi, dar, de obicei, muşcă. Astă-iarnă, de exemplu, era un bărbat cu un copil pe alee şi au sărit la micuţ. Mai, mai să-l muşte. Seara, şi mie mi-e frică să nu sară vreunul la mine. Mă deranjează că sunt mulţi care le dau de mâncare şi câinii se obişnuiesc să stea prin zonă. Nu zic că ar trebui eutanasiaţi, dar ar trebui să stea în adăposturi.“

CITIŢI ŞI:

EDITORIALUL EVZ: Maidanezul, brand naţional

Maidanezii vor fi sterilizaţi şi apoi eliberaţi pe străzi | AUDIO

Maidanezii Capitalei, o problemă istorică

„Centrul“ se spală pe mâini de maidanezi

ONG-urile pentru maidanezi se învârt în jurul cozii

Campania EVZ a trecut graniţa

Se caută doctori care să refacă degetul Mălinei

OPINIA UNEI VICTIME: „Să-i omoare, să-i facă mănuşi“

Hingherii păzesc culoarul NATO

EDITORIALUL EVZ: Nu câinii sunt de vină!

CAMPANIE EVZ: Ce facem cu maidanezii?

Profesoară de desen mutilată de maidanezi




 
Articole din aceeasi categorie:
Metrorex propune: cu bicicleta în metrou
Mii de joburi pentru români în străinătate
Calea Griviţei, temporar închisă
Asasinul din Siret, reţinut
„Noua” educaţie, discutată până în aprilie
Primăria Capitalei se mută pe Splaiul Independenţei
Universităţi străine căutăm tineri români
Părinţi străini pentru orfanii români
Iarnă înşelătoare: nu scăpăm de încălzirea globală
Suntem cobaii Guvernului
[vezi toate]
Comentarii | Spune-ti parerea
  1. Sunt de acord sa le dea drumul

    de chichi, duminică, 6 aprilie 2008 - 23:01

    "Din bucata mea de paine am hranit un om si un caine". Am citat din folclorul miticesc. Asa o sa vedem si noi cine e caine si cine e maidanez. Oricum miticii intrunesc amandoua trasaturile.

    1. Pt. evz

      de Marcel, luni, 7 aprilie 2008 - 00:30

      Cei de la evz atentie !, nu intram aici pe forum ca sa ne insulte. Daca vreti oameni seriosi pe forum cenzurati prostiile.

    2. chichi

      de Nea Mitica, luni, 7 aprilie 2008 - 00:47

      Sanatate Multa !

    3. lui Chichi

      de Garfield, motanu, luni, 7 aprilie 2008 - 02:23

      Ma cheama Mitica si sunt, pt prima oara, de acord cu tine!
      Garfield, motanu

    4. Pt. Marcel

      de Radu Pop, luni, 7 aprilie 2008 - 09:42

      Nu cenzura e solutia ... inevitabil se va gasi un "cenzor" caruia nu-i va place de ideile tale ...
      Solutia e sa fie ignorat. Repulsia pe care o creeaza e raspunsul.

  2. TURBREA RAMANE UNA DIN PROBLEMELE MAJORE IN CAPITALA

    de elias ervin, duminică, 6 aprilie 2008 - 23:39

    Daca cineva nu va gindi in sensul acestei maladii care nu are tratament,intr-o zi Bucurestiul se va trezi izolat in lume ca fiind singura capitala cu aceasta boala incurabila.

    Maidanezii au o rigine necunoscuta. Nimeni nu stie cine a fost vaccinat si cine nu.Haita este un mediu excelent pentru virusul turbarii. Orice caine cu origine necunoscuta poate fi teoretic o sursa de infectie,deci saliva sa contina virusul turbarii.Ciinii ataca mai usor in haita stiindu-se aparati unul de celalalt.

    Turbarea devine azi o mare si grea problema de rezolvat. Castrarea nu reduce riscul caci ciinii revin in strada dupa sterilizare cu acelasi risc pentru om.

    1. Inlocuieste cuvantul caine cu mitic si vezi ce iese!

      de chichi, luni, 7 aprilie 2008 - 10:02

      Se cam potriveste nu-i asa?

  3. lant trofic pe cale de distrugere

    de Flory - Texas, luni, 7 aprilie 2008 - 02:05



    in mod normal pisicile vagabonde, flamande si bolnave si ele, vai mama lor, ar trebui sa starpeasca sobolanii din canalizari, din ghene de gunoi, din parcuri si de pe strazi s a m d. maidanezii, rupti de asemenea de foame (ca nu cu coji de paine traieste un caine, indiferent cat ar fi de inteligent si de adaptat la viata pe asfalt), mai mananca si din saracele pisicute. cine ii mananca pe sobolani? va las sa ghiciti. maidanezii aia de fapt sunt mana cereasca din mai multe puncte de vedere, produc o sumedenie de bani nemunciti, generatie dupa generatie, ong dupa ong. Dl. Videanu, am o ideie: dati-va demisia! este inadmisibila incompetenta cu care priviti problema aceasta mai mult decat acuta. ce asteptati? o pandemie de ciuma? de holera? de parvoviroza? de turbare? sau asteptati linistit sa va expire mandatul si sa vina altcineva sa va rezolve problemele?

    1. Da Flory ...

      de Andre, luni, 7 aprilie 2008 - 12:00

      ... nemernicul asta de videanu asta asteapta ! exact ce ai zis tu ! Il doare pe el mult si bine in 'pix' de bucales si problemele lui .... lui sa ii fie bine si sa prospere afacerile de milioane de euro cu borduri.
      ce sa mai zic ? Mi-e silaaa !!!

  4. Teza de Doctorat - Maidanezii

    de Albert Keller, luni, 7 aprilie 2008 - 03:37

    "Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."



    Petre Tutea

  5. Solutia vietii cainilor fara stapan este simpla..

    de ursu, luni, 7 aprilie 2008 - 07:34

    ... dar ea nu poate fi gandita de niste primate comuniste care ocupa nemeritat primariile oraselor romanesti.

    La noi in Iasi sunt blocuri unde oamenii pe cheltuiala lor au amenajat cushti in care sunt adapostiti cate doi sau tre caini, caini care au devenit mascotele blocurilor din preajma custilor.

    Asa ceva trebuie sa faca primariile ,sa construiasca custi,intre doua,trei blocuri in carer sa fie adapostiti cainii fara stapan,caini care sa fie deparazitati si vaccinati periodic,iar p[rimaria,prin angajatii de la Salubrios sa le aduca si hrana pentru caini,hrana care ar completa mancarea pe care orice om ar aduce-o zilnic cainilor,astfel caini ar redeveni prietenii oamenilori si cel mai important iar reumaniza si pe oameni.

    Este ca si cum locul dintre blocuri unde ar fi amplasate cushtile ar redeveni curtea de oameni gospodari unde odata ,demult cainii erau iubiti si utili oamenilor.

    Vedeti ce au facut comunsitii lui iliescu ,nici cainii nu mai pot trai in Romana.


  6. Cainii si sufletul omului.

    de ursu, luni, 7 aprilie 2008 - 07:41

    Niciodata un caine nu va ataca fara MOTIV un om.
    Intotdeauna cainii ataca pentru a se apara,ei simt rautatea din mintea unor oameni care isi masoara 'puterea si bestialitatea pe spinarea cainilor.

    Daca acei oameni carora le este frica de caini si-ar invinge frica prosteasca si ar da o bucatica de paine unui caine flamand in loc sa-l loveasca a tunci SIGUR ACEI OAMENI N-AR MAI FI MUSCATI DE CAINI.

    Si nu uitati,cainilor nu le plac oamenii murdari care nu se spala si care isi acopera duhorile cu parfumuri.Vedeti cainii sunt mai umani decat uniii oameni.

    1. pentru ursu

      de swiss made, luni, 7 aprilie 2008 - 17:29

      nici macar sfintii parinti care reuseau sa comunice tainic cu toate vietatile, nu recomanda dragostea excesiva fata de animale.

      iar infratirea cu cainii vagabonzi asta exprima.

  7. Cateii sunt facuti tot de Dumnezeu

    de Ionescu Ion, luni, 7 aprilie 2008 - 08:06

    Cateii au aparut pe lume fara voia lor, asa cum au aparut toate celelalte fiinte.
    Si catelusele poarta copii in burtica lor, ii cresc cu devotament suprem, si cateii trebue sa manince, si ei au bucurii, necazuri, ii doare daca le dam un picior in burta,ca pe noi, daca o fiinta de 5 m. si 300 kg. ne-ar da un picior in burta.
    Sa-i invatam pe copii sa iubeasca orice fiinta, si firisorul de iarba, aceasta fiind cea mai buna cale pentru a-i face mai buni.
    Sa castram toate catelusele din strada, pentru a nu mai agresive nici ele si nici cateii.
    Sa-i invatam pe oamenii cum sa se poarte cu cateii din strada, sa nu sperie cateii (devin agresici), sa le vorbeasca blind, sa nu ridice mana, in semn ca i-ar lovi, sa nu arunce cu pietre, sa nu ii provoace aratindu-le ura, ca sa nu le provoace reactia de autoaparare.
    Daca iubim fiinta- floare, de ce sa nu iubim o fiinta mult mai complicata, mai iubitioare, mai atasata de om, care ne rasplateste o picatura de dragoste, cu un ocean de dragoste.

  8. Domnului Elias Ervin

    de Ionescu Ion, luni, 7 aprilie 2008 - 08:27

    Va rog sa aratati si o parte buna, daca aveti, a sufletului dumneavoastra. Ca sa va aratati a fi un om serios, spuneti citi oameni au luat turbarea de la caini, in Bucuresti, in ultimele decenii, precizind sursa credibila din care ati preluat informatia. Daca nu raspundeti promt acestei invitatii, va veti dovedi a fi un om rau, asa cum numele dvs. n-ar trebui sa ne-o arate, domnule Ervin Elias. Ma asteptam ca cei ce poarta acest nume sa fie sensibili, receptivi fata de bucuriile si suferintele celorlalte fiinte. Nu cumva sunteti la fel de insensibil si fata de ceilalti oameni, pe care nu-i cheama Ervin Elias?
    Dar. stiti cit de "coplexi" sufleteste pot fi unii oameni, asa cum erau unii comandanti de lagare de exterminare in care erau omoriti evreii,acei scelerati care, acasa la ei, ascultau muzica clasica, faceau parte dintr-o formatie de muzica de camera.
    Sunteti dintre aceia?

  9. Haitele revin

    de Alex I Popescu, luni, 7 aprilie 2008 - 08:30

    Luati-va bate telescopice sau mai bine aruncatoare de flacari, altfel e de rau; Videanu e cu noi!

    1. Ce arme sugerati ?

      de Andre, luni, 7 aprilie 2008 - 12:02

      ... eu propun pistoale cu gloante ! pac-pac-pac si gata ! scapam de ei ... simplu !!

  10. Alo, parlamentul, guvernul, presedintia....

    de Alexandru Jecu, luni, 7 aprilie 2008 - 08:41

    Un exemplu de cat de impotenti si grotesti putem fi! Ne laudam cu Summitul si nu suntem in stare sa gestionam problema cainilor vagabonzi! Stie cineva care sunt TOATE cheltuielile generate de cainii vagabonzi? Cat jaf se face sub pretextul protejarii jegaritelor potai abandonate pe strazi? Exista o perfecta similaritate intre gestionarea problemei cainilor vagabonzi si cea a asistentei medicale din sistemul sanitar uman! Au la baza aceeasi filozofie. Cum putem pretinde ca gestionam bine si "ducem pe inalte culmi de civilizatie si progres o tara" cand nu suntem in stare sa rezolvam chestiuni minore!? Asta-i tara ?

    1. Pt Alex Jecu ...

      de Andre, luni, 7 aprilie 2008 - 12:05

      Salut postarea Dvs Domnule ! Pacat ca nu suntem multi care gandim la fel :((
      Ati pus puctul pe "i" : Ce fel de tara este asta, Romania ???

      PS: si se mai mira unii de apelativul ... romanika - bananika HA !

  11. Adjectivul"tzigan", adjectivul "caine"

    de Ionescu Ion, luni, 7 aprilie 2008 - 09:02

    La rromi nu ne deranjaza culoarea pielii lor, putarea mizerabila a multora dintre ei -"comportamentul tziganesc".
    S-a ajuns ca acest comportament antisocial, extrem de agresiv, caracterizat prin sfidarea obligatiilor de igiena, prin furt, minciuni, inselatorie, scandaluri, batai, dezordine totala, lenesi, mitocani, sa devina un "calificativ", un adjectiv, adjectivul "tzigan".
    Nu toti cei de etnie rroma sunt "tigani", nu toti au comportament tziganesc. Dar, multi romani au comportament tziganesc, sunt "tzigani".
    In mod similar, unii oameni au alcatuit un dosar "cainele", in care au inclus numai insusirile rele ale cainelui( si el are, ca si noi), au adjectivat substantivul caine, in "caine", pe care il aplica oamenilor pe care ii considera rai. Se spune : "esti un ciine".
    Asa cum unii romanii sunt "tzigani", mai "tzigani" decit tziganii, tot asa, unii oameni sunt "caini", mai "caini" decit cainii.
    Asa sunt romanii "caini", care nu iubesc cainii.

  12. poate totusi ii musca

    de mariy, luni, 7 aprilie 2008 - 10:37

    sa dea Dumnezeu sa ii muste de poponete pe astia care le dau drumul pe strada.
    romani aniormali la cap.

  13. Domnului Ionescu Ion(Elias Ervin)

    de elias ervin, luni, 7 aprilie 2008 - 10:43

    Nu as fi crezut sa fiu taxat de Dvs . in halul respectiv.Se pare ca Dvs. sunteti de principiul ca intii trebuie sa se intimple o drama si pe urma trebuie sa se ia masuri. Nu stiu si nici nu ma intereseaza cite cazuri de turbare au fost sau exista acum la om in capitala. Ce am scris insa e clar:haita este un mare potential ca sursa de turbare, ciinii avind origine necunoscuta.Masurile severe se impun.
    Stiu,cheltuielile sunt f.f. mari ,dar alta modalitate civilizata nu exista de a printimpina o catastrofa cum se poate usor intimpla.In plus,presa mondiala a comentat in deridere,ironic ce s-a intimplat cu haita de 6-8 ciini la hotelul unde era cazat Bush.
    Cuvintele severe pe care mi le adresati sunt complect neavenite,nejustificate.. Ginditi mai mult....

  14. pentru chichi

    de Parker Parker, luni, 7 aprilie 2008 - 10:46

    Esti atat de prost ca si **** romica.

    1. ptr.stiloul parker

      de chichi, luni, 7 aprilie 2008 - 10:53

      De ce scrii cu stelute, ai cumparat tastatura la pret redus si nu ai destule litere?

  15. pentru chichi

    de Parker Parker, luni, 7 aprilie 2008 - 12:22

    COMPLET GRESIT! Asta imi spune ca MATALE...mai chichi..esti una si aceeasi persoana cu...prof **** mihai romica. Aciuata pe la Evenimentul Zilei! Daca taceai...filozof ramaneai!

    1. Draga Parker, scuze

      de chichi, luni, 7 aprilie 2008 - 12:33

      Eu sunt eternul si fascinantul chichi. Cateodata mai posteaza cineva cu nickname-ul meu (am fost de acord cu asta) dar din afara tarii. Si inca ceva, nu sunt mitic nici macar din greseala.

  16. Draga chichi

    de Parker Parker, luni, 7 aprilie 2008 - 14:55

    Te-ai trezit prea tarziu! Ti-ai dat ARAMA pe fata! Apreciez...oricum postarea matale..Plina de decenta! Fiica Farmacizda OK?

  17. pt Albert Keller

    de Parker Parker, luni, 7 aprilie 2008 - 15:09

    Cred ca ai fi foarte potrivit sa dai TEZA DE DOCTORAT pe acest SUBIECT! S-ar putea sa obtii o bursa in Koreea de Nord...unde CAINII SUNT O DELICATESSA..!

  18. Daca sunt Rosii..

    de Parker Parker, luni, 7 aprilie 2008 - 15:25

    Sa-i puna in INTERSECTII...CUM VREA VIDEANU....!

  19. pentru a noastra indreptare

    de swiss made, luni, 7 aprilie 2008 - 17:25

    "Fiecaruia care alege binele, ii ajuta Dumnezeu"(Rom. 8,28)

    ---------------------------------------------------------

    iubirea exagerata de animale este implicit batjocorire a creatiei si a lui Dumnezeu

    ---------------------------------------------------------

    pericol, mizerie, aspect mai mult decat inestetic al strazii

    -----------------------------------------------------------

    numai interesele meschine sau sminteala pot sustine efectul binefacator al prezentei maidanezilor pe strazi.

    1. Bine spus 'swiss made' !

      de Andre, luni, 7 aprilie 2008 - 18:15

      ... pacat ca romanashii "e" proshti dar ... multi !
      pacat ...
      A.


Utile
Bucuresti
Iasi
Constanta
Timisoara
Cluj
 
 
                             
Acasa |  Copyright |  Termeni si conditii |  Contact |  Publicitate |  Ringier Romania |  Regulament Forum