|
Alege luna si anul
 |
Martie |
 |
 |
2010 |
 |
|
|
Din toamnă, strada din centrul oraşului de pe Bega va deveni primul brand turistic al municipiului.Deşi Timişoara e recunoscută în străinătate pentru că are cea mai frumoasă piaţă barocă, pentru singurul loc din lume unde în aceeaşi clădire funcţionează trei teatre şi opera, pentru premierele ei europene şi mondiale, până acum nu s-a identificat niciun brand care să o reprezinte. Ca urmare, Departamentul de informatizare a resurselor turismului cultural al Atelierului Ariergarda, prin punctul său de lucru din Berlin, lucrează la realizarea istoriei pe internet a străzii Emanoil Ungureanu.
Oficial, luna viitoare, strada va deveni primul brand turistic al urbei. Strada a fost cercetată pe perioade istorice, începând cu anul 1716. Pe vremuri se găseau aici Gimnaziul Piariştilor, între 1750-1850 şi, în secolul al XVIIIlea, centrul comunităţii evreieşti.
Povestea, reconstituită pe internet
„Strada Ungureanu e începutul unei cercetări în vederea promovării centrului istoric“, explică scriitorul Daniel Vighi, unul dintre fondatorii Ariergardei. Strada Ungureanu porneşte din Piaţa Libertăţii, de la primăria veche, pe lângă Liceul „Nikolaus Lenau“ ajunge la Clinicile Noi. În total sunt 24 de clădiri, printre care Facultatea de Muzică, Memorialul revoluţiei, o redacţie de ziar, cea mai frumoasă berărie. Zece dintre ele au fost deja cercetate în cadrul proiectului de branding al străzii şi, de luna viitoare, îşi vor spune povestea pe internet.
Dintre foştii locatari ai străzii, identificaţi de specialişti, unul a fost ales pentru a deveni personaj de poveste: Anastasius Skarlato, un domn care la 1828 ocupa casa cu numărul 82 de pe Piaristen Strasse (actualul sediu al Horticulturii), cum se numea Ungureanu la acea dată.
„Skarlato, care a fost descoperit în arhivele militare de la Viena, se pare că era aromân, iar în casa de lângă el trăia un grec, Zaharias, proprietarul primului salon de biliard din Timişoara şi al celei mai mari pivniţe de vinuri. Am decis să refacem o zi din viaţa lui Skarlato prin mici texte pe internet, care să anime conţinutul site-ului. El va merge la vecinul său Abraham Amigo, mai marele sefard al unei familii care a trăit în Timişoara încă din vremea ocupaţiei otomane, o să-l purtăm prin Piaţa Unirii, la cumpărături, pe strada Palanca, seara va merge la teatru în clădirea Liceului Lenau de astăzi. Plimbările lui vor amesteca trecutul cu prezentul într-un joc imaginativ ce va construi, în final, brandul turistic al cetăţii istorice a Timişoarei“, punctează scriitorul Helmut Britz, directorul proiectului.
INIŢIATOR 
„Vrem să fie o prezentare turistică plină de viaţă“
Scriitorul Daniel Vighi, unul dintre fondatorii Ariergardei, a cooptat în proiect şi masteranzii de la Managementul Resurselor Culturale din cadrul Universităţii de Vest. În plus, el l-a atras de partea proiectului şi pe producătorul Gelu Şfaiţer, pentru a realiza mai multe filme de scurtmetraj despre stradă. „Doi redutabili specialişti în informatică din Berlin, amândoi membri Ariergarda, respectiv Ricarda Ilse şi Erich Pilk, prelucrează informaţiile noastre pentru transpunerea în imagini şi texte în română şi germană a fiecărui imobil în parte cu înfăţişarea lui actuală, dar şi cu istoria sa veche. Beneficiem de ajutorul competent al arhitectului Mihai Opriş, care ne-a furnizat numele fiecărui proprietar al imobilelor din anul 1828“, a explicat scriitorul timişorean. „Nu vrem să fie o prezentare turistică moartă, ci plină de viaţă, să atragem omul. Pe viitorul brand şi portal str. Emanoil Ungureanu vor fi prezentate toate datele despre tot ce există în acest moment, dar şi cum se poate ajunge pe stradă“, a precizat Daniel Vighi. Potrivit acestuia, în 18 sau 19 octombrie, Ariergarda va organiza Sărbătoarea străzii Ungureanu. „Prin acest eveniment, încercăm să construim o comunitate a străzii în jurul intereselor ei economice“, după cum a mai afirmat Vighi. Atunci vor fi lansate brandul şi portalul, pe stradă, cu mici scene şi personaje de epocă. Produsul virtual va fi oferit info-chioşcului virtual al Primăriei Timişoara.
|
|
|
|
|
|
|
Articole din aceeasi categorie:
|
|
|
|
 |
Utile |
|
|
Bucuresti |
 |
Iasi |
 |
Constanta |
 |
Timisoara |
 |
Cluj |
 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
BET |
 |
BET-C |
 |
BET-FI |
 |
RAQC |
 |
RTL |
 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
nu brand turistic va trebuie la timisoara
ci sa va reparati dracului fatadele alea jupuite, faceti-va curatenie pe strazi ca e mai mare rasul ce-am vazut acolo (nu zic, si in bucuresti e la fel, dar aici nu se bate nimeni cu caramida in piept), in gara va miroase a ... ca sa ma exprim elegant, si mai curatati-va dracului Bega aia ca e focar de infectie ! Nu mai zic ca, intrand intr-o cofetarie din Timisoara, mi-au dat lacrimile, napadindu-ma amintirile din copilarie: era EXACT cum stiam eu ca aratau cofetariile pe vremea lui Ceasca, cand mergeam cu mama duminica! Vai de orasul vostru turistic!
Catre domnul Victor bucuresteabul
Sunt Timisorean si cu rusine trebuie sa recunosc ca aveti dreptate domnule Brebunschi! Ar trebui sa ne punem cenusa in cap, sa ne suflecam miinile si sa ne apucam de treaba.Din pacate Banatenii nu mai sunt de mult Banateni, Bucurestenii nu mai sunt Bucuresteni si nici Clujenii nu mai sunt ce au fost, de fapt toata populatia Romaniei nu e altceva decit o masa amorfa buna de votat si de ascultat manele.. la maxim!
Draga d-le Brebunschi
Recunosc ca Bega, fatadele si curatenia nu sunt ce-ar putea sa fie, dar nici Dambovita si Bucurestiul n-arata mai bine, si doar aveati resurse sa le curatati, ca de la anexarea Banatului va tot trimitem bani. Despre Bega am putea vorbi cand veti fi in stare sa va faceti propriul canal navigabil; asta din Banat, pe care l-ati gasit gata facut, s-a colmatat si pentru ca vecinii dumneavostra nu dau doi bani pe si pentru el, ca sa nu mai zic ca se considera indreptatiti sa "autorizeze" orice am vrea sa facem.
In ceea ce priveste curatenia si mirosurile de pe terenurile si cladirile apartinand unor firme cu sediul in Bucuresti, ca CFR-ul de pilda, prea putine putem noi face. Dealtfel situatia e comuna si la alte firme, din alte orase. Daca ei nu-si dau seama cat sunt de mizerabili noi degeaba le explicam.
Catre domnul marcellus
Nici eu nu sunt mai mandru de felul in care arata orasul. Insa va asigur ca nu se poate porni nici curatarea Begheului si nici a garii fara aprobari de la Bucuresti. Aprobari care stim cu totii cum se dau; pentru ca daca Timisoara abia acum incepe sa-si romanteze istoria Bucurestiul are destule cronici care-l descriu la justa valoare. Recititi nuvelele lui Delavrancea, Groapa lui Barbu, Ciocoii vechi si noi si cate altele. E drept ca o buna parte din spiritul banatean s-a tocit; dar ce anume l-a tocit? Nu cumva si politica de bete-n roate, sefii importati din sud si parlamentarii numiti de la "centru"?
de ce?
Cat de reprezentativa este pentru Timisoara anilor 1800 povestea unui aroman si al unui grec? Si de ce tocmai strada Ungureanu, unde exista doua cladiri daramate? In rest, idea este buna.
Eu propun strada
BADEA CARTAN
brand, mancatzash...
cd loga va fi un brand in curand si eminescu si rozelor si tot orasu e plin de palate "victoriene" de bashtani tuciurii.... care brand mah, cand voi distrugetzi (ma refer la autoritatzi locale) tot ce a insemnat isorie a orasului astuia, atzi tras in fabric/traian o spoiala o qvasimutilare si va bateti cu caramida in piept, voi cei de la urbanism ati mutilat orashu dand avize sau inchizand ochii la imaginatzia bolnava a unor arhitecti, cand rar au existat arhitecti. blocuri hidoase, case latite si adaugate si incalecate, cladiri de birori slute si fara noima arhitecturala si functionala, gandite de "envestitor" cu scula nu de arhitecti, bataie de joc maxima, dezmatz urbanistic, mutilare, imbecilitate numiti-o cum vretzi dar opriti odata mascarada. sictir banat, sictir fulie.