|
|
| PEISAJ URBAN |
Proprietarii de câini şi pisici nu sunt de acord
să-şi sterilizeze animalele, aşa cum prevede un proiect
de hotărâre care a fost supus dezbaterii publice
până vineri, 13 februarie.
Proiectul a adunat 450 de mesaje pe site-ul www. pmb.ro, majoritatea împotriva adoptării lui. Iniţiativa e văzută de unii drept aberantă. „Din punct de vedere legal, mi se îngrădeşte dreptul la proprietate asupra fructelor bunului deţinut. (…) Din punct de vedere moral, proiectul sfidează bunul-simţ. Se aplică acelaşi principiu ca Hitler: ce nu e rasă pură trebuie să dispară!“, spune un forumist.
Altcineva spune că operaţia de sterilizare e periculoasă, cu riscuri de mortalitate de 30%. Există şi păreri care laudă iniţiativa, apreciind că numai prin sterilizare se poate controla reproducerea animalelor. „Sunt de acord cu această soluţie. Altfel, cum îl poţi împiedica pe Dorel, a cărui căţea din ogradă a fătat pentru a nu ştiu câta oară, să nu-şi arun ce «intruşii» în cea mai apropiată piaţă, parcare sau pădure?“. Proiectul e posibil să fie supus aprobării consiliului municipal în şedinţa de pe 26 februarie.
|
Care bucuresteni?
Cati au fot intrebati? nici nu am auzit pana acum de sondaj. Cred ca o sa ies la pensie si tot aceleasi discutii voi auzi. Daca se ia o hotarare ca orasul sa fie al cainilor sa fie facuta publica.
Voi chiar n-ati inteles nimic!
Nu e vorba de maidanezi aici, ci de cainii cu stapan! Si cum era si normal, proprietatii de caini s-au opus. Nici io nu mi-am sterilizat catzeaua desi e caine de apartament, nu am de gand sa o dau sa faca pui, si trebuie sa ii pun Pampers cand ii vine ciclul. Insa decat sa se ingrase si sa fie apatica, mai bine asa. In ce priveste cainii vagabonzi, cu parere de rau, daca nu sunt adoptati, trebuie autanasiati, fiind deja un pericol public ...
Eu sunt de acord cu sterilizarea miticilor
Eu sunt de acord cu sterilizarea miticilor, LOL
da dle Catalinn, dvs poate
da dle Catalinn, dvs poate sunteti mai responsabil, dar cunosc proprietari de caine care si-au propus sa faca bani, si dupa ce cateaua ia turnat vreo 6 catei a incercat sa ii vanda, si cand si-a dat seama ca nu a reusit sa vanda decat unul si ala la jumatate de pret, atunci a inceput sa ii dea pe toti cei 5 gratis si sa vrajeasca niste cetateni sa ii ia. Si ghici ce... aia 5 cetateni au devenit peste noapte crescatori de caine si s-au trezit cu niste animalute simpaticute, dar peste 3 ani si-au dat seama ca nu le place sa aiba caine IN MOD RESPONSABIL si REAL ci doar ideea de a se juca cu niste caini mici mici abia nascuti ca sunt frumosi, si apoi au aruncat acei 5 caini in strada. UNDE ESTE RESPONSABILITATEA ? Este si la ce 5 cetateni facuti ad-hoc crescatori de caini ca le-a placut catelusii si faptul ca i-au primit gratis, dar vina mare este si a primului care si-a facut cateaua producatoare de caini vagabonzi pe strada.
Pt Catalinn
Vorbeste cu un doctor, de fapt cu vreo 3-4. Ideea aceasta fixa ca animalul se ingrasa sau se tampeste daca il sterilizezi, este o prostie. Si eu sunt posesor de animal (pisica), sterilizata (nici nu concep altfel) si pot sa-ti spun ca nu este adevarat. Din contra, este benefic pentru animal, deoarece il scapi de trecerea prin "calduri", care ii supune organismul la stres. Repet, vorbeste cu niste doctori.
Nici nu ma asteptam ca oamenii sa accepte usor aceasta masura (aplicata de mult in tari civilizate), si asta din pura comoditate proverbiala a romanului.
@LOL
ba ardelene, sau mai rau moldovene.... cand veniti in bucuresti, veniti ba taranilor cu trenul. Toti cu numere de moldova si de ardeal conduceti ca niste idioti. Ca deh... ardealul e fruntea.... la toate.
@cara
Tanti, mata ai aplicat aceeasi lucru si pe barbat-tu???
@LOL
tarane,mai bine se steriliza scumpa ta mama si nu mai aparea un ratat ca tine!sau,pt. ca e tirziu,sterilizeaza-te,boule,ca sa nu dai nastere altor cretini!
referitor la articol,eu nu sunt de acord cu sterilizarea animalelor de "apartament"!
Domnului inginer
Lasand la o parte exprimarea si faptul ca a trebuit sa citesc de 3 ori scurta propozitie ca sa intuiesc ce anume ai dorit sa spui, nu inteleg analogia (asta daca sti ce inseamna analogie). In timp ce oamenii pot controla numarul de urmasi pe care il au (sau poate nu sti de aceasta posibilitate), animalele nu, ele reactioneaza din instinct. Deci, logica dumitale...
Sterilizare
Am avut pana acum 2 motani sterilizati si nu exista absolut nicio diferenta de comportament dupa sterilizare. Greutatea a ramas de asemenea constanta.
Operatia (pt masculi cel putin) este considerata cea mai simpla interventie chirurgicala practicata de veterinari si riscurile sunt zero (30% cum e mentionat in articol e o fabulatie).
Cei carora li se ingrasa animalele pot sa-si asume direct vina. Este responsabilitatea omului sa controleze alimentatia animalului pentru ca multe mananca tot ce primesc. Vezi ca se ingrasa, reduci putin cantitatea.
Ce prostii spui, d-le Catalinn !
Cateaua dumitale nici nu se ingrasa (decat daca se autoserveste din frigider) si nici nu devine apatica dupa sterilizare. Mult noroc cu infectiile uterine si cancerul mamar peste cativa ani ! Mult mai bine sa fie operata din cauza infectiei, decat pe un mediu curat, nu-i asa ? Caci operatia e aceeasi.
Oameni buni, voi chiar vedeti ce scrieti ? N-aveti habar despre ce vorbiti, dar sustineti sus si tare ce ati auzit de la vecinul de bloc, maaaaaaaare specialist ! (dealtfel specializat si in fotbal, masini si alte "maruntisuri").
Mult noroc si multa sanatate, d-le Catalinn, cu cateaua dvs. Veti avea nevoie !
cara care nu pricepe
Pai tanti, hai sa vezi mata analogie colea: animalul de pe strada e deja castrat, amprentat, chip-at (e si termenu asta mai nou). Daca-l cauti probabil are si gps. Dar ce treaba are consiliu local ( cativa nesimtiti ajunsi in functii) sa-si zica tie sa-ti castrezi animalul din casa??? Daca ala de pe strada.... ma intelegi tu... ala din casa unde , ce si cum? Iar ala din casa e proprietate personala. Ca si cum mi-ar zice doctoru asta neam de securisti sa-mi scot eu motorul de pe masina ca asa zice dom primar, fiu de maior de secu.
@martin
Presupun ca esti un doctor de renume local, modial, pe scara blocului si la tine in neam. Dupa tine ar trebui ca unui animal sa-i amputam cat mai multe organe, ca risca sa faca cancer la ele. Pai i le amputam pe toate pana la urma, risc de cancer zero! Sau mai bine amputam toti idiotii care au facut medicina la fara frecventa.
@LOL
Geniala propunere! Sa incepem cu parlamentul, nu-i asa?
Sterilizare
Nici eu nu sunt de acord cu sterilizarea, e prea costisitoare. Direct eutanasierea e cea mai buna solutie.
Pai cine ii intreaba pe ei?
Majoritatea dicteaza. La castrare cu ei!
@Fumatorul
Da pe tine cin-te-ntreaba, frate ? Si de unde pana cand te-ai autoproclamat "majoritate" ? Oi fii si tu vreun pui de dictator. Vezi ca am mai avut unul si n-a sfarsit-o tocmai bine. Pe proprietatea mea, nu dicteaza nici "majoritatea", nici primarul. Si apropo's, vezi ca si fumatul e un factor poluant, ca si prostia. Asa cum tu te simti poluat de caini, permite-mi te rog, ca nefumator fiind, sa ma simt deranjat de fum. A, si de prostie. Deci cum e, cand majoritatea dicteaza ? Vrei castrare ? Vorbesc imediat cu vet-ul si te rezolva. Mai greu cu ala de vrea eutanasie. A tunat si v-a adunat ? Daca pe-acasa, nevasta, copiii, va cam ignora, sunteti mari si tari in fata unei tastaturi ? Da de ce nu vorbiti voi despre ceea ce cunoasteti ?
Mare-i gradina....
„Din punct de vedere legal, mi se ingradeste dreptul la proprietate asupra fructelor bunului detinut. (…) .... De cand fac cainii fructe ???? :))))) Sunt comestibile ? Dispar bisnitarii de caini cu pedigree ? Eu unul as fi de acord cu sterilizarea idiotilor, altfel se inmultesc necontrolat
intr-adevar mare!
ia de-aici definitie din Dex: "Produs, profit, rezultatul material sau moral al unei actiuni etc.; beneficiu".
Sa-l sterilizam pe Basescu...apoi pe Oprescu
De Iliescu am scapat, nu are urmasi, dar tare mi-e teama ca progeniturile prezidentiale vor avea un cuvint de spus in viitorul Romaniei. Poate daca am steriliza actuala clasa politica am avea sanse ca viitorul Romaniei sa incapa pe maini mai bune.
Nu ti-au scris liberalii si alt text?
Ai reaparut papagalule (care indiferent de subiect ,cuvantul care-l scrii e Basescu)?!
Penibili mai sunteti ....
Bai penalilor, aia care spun ca Basel si Boloboc sunt niste sarlatani ca si cei din PSD, nu sunt neaparat simpatizanti PNL. Nu vad pt ce va puneti unghia-n gat! Este adevarat! Toata clasa politica din Romania este plina de fanarioti, indiferent de culoare politica, si oricine i-a votat este un mare BOU!!!
~povesti~
Proprietarii de caini sunt iresponsabili asta e un adevar cert, atat timp cat nu binevoiesti sa ridici excrementul pe care odorul patruped il lasa pe alee nu vad de ce fac atat caz pentru o sterlizare benefica....
Concetatenii nostri..
Concetatenii nostri sunt dati .. Cand fugeau hingherii sa prinda caini vagabonzi care atacasera oameni, apareau cativa "haiduci care-i aparau pe cei oropsiti de tirania hinghierilor" ce-i impiedicau pe acestia sa-si faca treaba, mai ales la aparitia camerelor de luat vederi. Aceiasi oameni pe care-i vedeam cum matura pe balcon si aruncau in gradina blocului mizeria, erau mari filotimi si protejau natura, de ochii lumii in fata camerelor de luat vederi, si tot acesti oameni care aveau animale de companie, caini, ieseau la plimbare cu acestia in jurul blocului, iar animalele lor faceau nevoile, si evident rahatul ramanea nestrans..Acum probabil aceiasi maimutoi se opun, ca de trebuie sa fie si niste aparatori ai drepturilor animalelor
STERILIZAREA cainilor este cea mai buna solutie!
Pana cand vor fi terorizati platitorii de taxe si impozite de catre haitele de maidanezi? Va promit ca eu personal(si ca mine sunt multi!) in cazul in care nu se adopta o lege de obligativitate a sterilizarii maidanezilor ii voi otravi cu furandan!!! Si otrava de soareci e buna pusa in chiftele!
TU TE UITI IN OGLINDA?
Daca o faci, poate te hotarasti sa consumi furadan.
De unde atatia maidanezi? De la proprietari, in special cu case, nu de apartament, la care le fata cainii si puii ii dau in strada, in cel mai bun caz. Nu e normal, daca le vrei binele, sa ii castrezi?
Problema cred ca vine de la plata acestei castrarii. De aceea propun ca sa se faca gratuit castrarea pentru cei care nu isi permit .
****
ce comentariu de vigilante ai tu. zi asa, te terorizeaza cainii, nu? daca-i iei la pietre cred si eu. si ce logica inversa ai. asadar, daca ii castrezi nu mai musca? pai la castrare le taie c.....e, nu dintii.
Dar cu sterilizarea parlamentarilor sint de acord?
Sau macar a unora dintre acestia,stim noi care anume...
ei ni-l arata pe cel mijlociu(in sus)
pericolul reaparitiei individului ciuma in bucuresti.autor:fiu de securist notoriu,doctor de doua sute de lei,maistrul ssooriinn calinescuuu!iata cum:cainii si pisicile papa sobolanii.sobolanii au puricei.puriceii sunt bolnavi de microbul fotbalului(scuzati:al ciumei...).deci.sterilizam cainii,acestia nu mai sunt pericol pentru rodents,acestea pot transporta microbi,deci,la spital!!!!!!!!!!!!
iar acolo,aglomeratie mare,fiecare cu bubele lui.ca o fi in 10 sau douazeci de ani,printr-o miscare"inteligenta"(altele o mai sti?),maistrul ssooriin calinescu,scapa tara de catei,cu pericolele ulterioare.acest primar de doua sute de lei,nu stie ca unui catelus poti sa-i tai coada,dar el are si botic,cu care latra ca domnii guvernanti,sau musca ca unii politicieni.oamenii pot fi muscati linistiti in continuare.dedic echipei de securisti inutili de la p.c.
CAINELE STERIL NU MUSCA???
Omorarea cainilor fara stapan este singura solutie pt. a reda spatiul public oamenilor. Este elucubrant ce se intampla in capitala Romaniei (stat european!). Autoritatile ori vor sa fure ori sunt imbecile: ce inseamna atatea manevre care implica investitii uriase? Cat costa vaccinarea si tratamentele oamenilor muscati? Chiar a innebunit lumea intr-atat ca "problema cainilor" afecteaza judecata sanatoasa?
Intreb si eu, asa de-un moft:
si judecata sanatoasa era la tine ? Deci incepem cu cainii, apoi pisicile. Urmeaza pasarile, ca mai stau si ele pe spatiul tau public. Omoram tot ce misca, dar nu vorbeste, ca nu-i asa, omul ca si fiinta superioara, are dreptul la tot confortul. Si gata ? Prea putin, prea putine victime, nu cred ca ti-e suficient. Ce ti-au facut bietele animale si asa oropsite de soarta, de le vrei moarte cu orice pret ? Dar cu hotii, prostituatele, violatorii, etc. ce facem ? Cu manelistii si ascultatorii de manele, sau asta nu te deranjeaza ? Si da, cainele musca, chiar daca e steril, dar n-o face degeaba. Daca-i servesti picioare, cand treci pe langa el, ce vrei sa faca, sa-ti mai ceara ? Foarte ciudata mentalitate, pentru o femeie! La un barbat, parca-parca te mai astepti, dar venind de la o femeie, chiar mi se pare elucubrant. In sfarsit, fiecare cu traumele lui, cu pacatele lui, cu elucubratiile lui. Chiar, dormi bine noaptea ? Nu ai nicio jena, remuscare, nimic ?
Am dreptul
Sa respir aer care nu miroase a rahat de caine, nu? La hingheri cu ei!
Sterilizati pe Baxescu!
si pe Iliescu, de aia-s prea multi caini pe strada ca
au adus foamea-n Romania, nenorociti criptocomunisti
Au mai incercat...
.... oameni cunoscuti, politicieni convingatori sa ofere solutii. Castrarea maidanezilor a fost singura masura care a avut, cat de cat, rezultate.
Numai o educatie adecvata facuta oamenilor poate ajuta animalele. Acestea, daca sunt lasate de izbeliste, actioneaza instinctual, deci nu sunt vinovate.
Deci... ne intoarcem din nou la edili!
castrarea citorva vizitatori
Ptr elena tibi victor si altii ca voi(toti cu litera mica) daca v-as prinde pe strada v-as castra in secunda 2 iar pe elena as pune-o sa faca un lung sex oral primului homeless pe care l-as gasi ,pina isi da drumul el ,si apoi bineinteles o binemeritata sterilizare ca sa nu se mai inmulteasca viermi si larve de muste ca ea.
Ne-ai lamurit ...
Uite unde era iubitorul de animale ... Ce diferenta este intre tine, si cei pe care vrei sa ii sterilizezi? Io, desi posesor de catel, sunt de acord cu eliminarea maidanezilor, nu pt ca nu iubesc animalele, ci pt ca pur si simplu sunt pericol public, lasand la o parte aspectele estetice, pt ca daca cumva ai iesit din Ro, fie si pt a culege capsuni in Spania sau a cara saci in Italia, ai fi vazut ca nu sunt caini vagabonzi prajindu-se la soare nici in piatza Vaticanului si nici in fata la Notre Dame, asa cum ii vei vedea in fata la Intercontinental in Bucuresti. Asa cum le doresti tu respectivilor castrarea, tot la fel, sunt sigur, ca si ei iti doresc ca pe maica-ta sa o prinda la inghesuiala o haita de maidanezi, asa mai pe inserat, si mai vedem dupa aia ce comentarii vei mai lasa pe aici ...
Bucurestenii
Bucurestenii = Majoritatea (? ) din 450. buuunn...
Stiti sa trageti concluzii...
langa strada mea,
o catea a fatat 6 pui.care au crescut.
si omul este obligat sa traverseze pe celalalt trotuar,pentru a nu fi hatanat de picior.
ii astept pe astia care nu sunt de acord cu sterilizarea,sa fie muscati de acesti caini.
dar-ar Dumnezeu.
CAT EFORT, TRECI STRADA...
Cu o bucata de paine ai incercat?
maidanezii tb REZOLVATI !
de acord cu victor ! daca acesti maidanezi se vor inmulti in acelasi ritm ingrijorator ca pana acum si nu se va face nimic (tot ca pana acum !), trebuie sa fie OTRAVITI pentru ca altfel nu mai putem trai !
normal ca nu suntem de acord
am un caine, dar n-am niciun gand sa-i tai... (vorba lui Nastase) ouale. sa si le taie ei pe ale lor, ce treaba au cu cainele meu??
si pentru cei ce nu au inteles ca e vorba de cainii CU stapan, mai cititi o data!
sa gaseasca alte solutii! de ce nu se uita la maidanezi?! sa bage amenzi MARI pentru cei ce-si lasa animalele in strada, ca doar de aia avem maidanezi!
sa ii castreze pe aia, sa-i adune de pe strazi, sa ii bage in adapost!
bucurestenii.. haha
pai numai daca te uiti ce primari au votat din '90 incoace iti dai seama ce oameni voteaza in Bucuresti.
La ce sa te astepti? Civilizatie?
Stau in Bucuresti din '97 si haznaua nu s-a schimbat prea mult!
si.......
de ce mai stai prin hazna,stimabile?pentru ca esti un taran jegos,esti fudul si nu te poti intoarce in satul tau civilizat,ca rid ceilalti melteni de tine si-ti pierzi slujba de la oras!m-am saturat de tarani oropsiti ca tine,munciti la oras si va plingeti!plecati dracu' din Bucuresti,gasiti de munca si prin civilizata timisoara,arad,brasov!
ce......
te retine daca esti atat de scarbit de bucuresti? veniti rupti de foame si dupa aia latrati ca nu va place. intoarce-te la tine la tara, dar cred ca in 2 zile ti se face foame. nu mai fiti bai ipocriti, daca ati venit sa va faceti un rost nu mai scuipati bucurestiul, ca nu v-a adus nimeni cu japca!
EUTANASIEREA
e cea mai buna solutie! Otraviti maidanezii!
@andra
tu esti femeie?sau hiena?
Bineinteles
Bineinteles ca nu sunt de acord. Din cate stiu, cainele este o proprietate privata, iar statul nu are nici un drept sa-mi spuna mie, proprietarul de drept, cum sa-mi modific aceasta proprietate atat timp cat aceasta proprietate nu interactioneaza cu spatiul public.
Este ca si cum ar veni primarul sa-mi spuna sa pun numai tapet rosu in casa. E o aberatie colosala.
Sunt de acord cu sterilizarea animalelor fara stapan dar, repet, statul NU ARE NICI UN DREPT sa ma forteze pe mine, ca persoana privata, sa-mi modific proprietatea personala dupa cum vrea muschiul primariei.
EU NU CRED
Ca un stapan care isi iubeste animalul, nu-i iubeste si pe ceilalti caini. E ca si cum ai spune, imi iubesc copilul dar pe ceilalti nu. Mare parte din maidanezi apar de la proprietari care-i abandoneaza in strada. E vorba de cei multi, care locuiesc la case. Multi ii aduc la oras, aici, cred ei, ca se vor descurca mai usor. Daca iubiti animalele, trebuie sa facem ceva.
Nu prea avem ce face
Nu prea e nimic de facut. In tarile asa numit "civilizate" un animal fara stapan este dus intr-un adapost temporar, iar daca nimeni nu il ia intr-o anumita perioada de timp, este eutanasiat. Noi romanii, nu suntem de acord cu asta, si este foarte bine, pentru ca animalul fara stapan nu trebuie sa sufere pentru ca un taran il arunca pe strada, insa in strainatate aceste persoane care isi abandoneaza animalele nu sunt atat de numeroase precum in Romania unde, o foarte mare parte din populatie are un stil de viata si o mentalitate...provinciala, ca sa nu folosesc un alt cuvant, unde cainele "maidanez" este un animal foarte comun si prezent in numeroase proprietati, care nu intotdeauna isi permit sa-l tina pe intreaga perioada de viata a acestuia, din diverse motive.
cititi articolul inainte de comentariu...
multi de aici au citit doar titlul...nu am caine,dar nu cred ca e normal sa impuna cineva proprietarilor lor sa faca asa ceva...sunt in schimb de acord cu castrarea maidanezilor care se inmultesc pe zi ce trece,cat si a pisicilor....cei care au stapan e problema lor,ca puii respectivi nu vor fi maidanezi,vor avea stapan....deci lasati-i in pace pe cei cu stapan...si cine sustine eutanasierea maidanezilor, sunt prea sadici...
discutabil
Si eu mi-am sterilizat pisica fara sa ma puna nimeni si si-a revenit extrem de repede. Cu cainele este alta poveste pentru ca este deja batran, are 9 ani si riscul este mare. Nu a facut pui decat odata si am reusit sa-i dam pe toti pt. ca erau de rasa, chiar daca nu aveau pedigree. Nu l-am lasat sa se imperecheze cu maidanezele niciodata. Cert este ca daca era femela o sterilizam pt. ca scadea riscul de a face cancer ovarian si nu o lasam sa intre de doua ori pe an in calduri sa adun toti cainiki din cartier in fata blocului. Este enervant sa-i auzi latrand pe toti maidanezii in fata curtii unei catele in calduri, mai ales cand stii ca nu o mai lasi sa faca pui ca e prea batrana. Cert este ca sterilizarea ar trebui mai larg raspandita, dar nu poti forta pe cineva. Trebuie sa-l convingi. Animal Planet asta promoveaza.
multi citesc, putini inteleg
Obligativitatea castrarii animalelor de companie este o aberatie iar castrarea maidanezilor este o necesitate. Desi, in cazul pisicilor nu exista mari probleme in ceea ce priveste castrarea aceasta fiind chiar recomandata fara exceptii iar la caini, mai ales la femele, castrarea este benefica dupa, repet, dupa o nastere, este aberant sa impui castrarea tuturor fara sa tii cont de particularitatile fiecarui caz in parte. Poate unele animale n-ar rezista operatiei, poate unii stapani isi doresc sa detina pui ai animalului de care s-a atasat. Decizia castrarii trebuie sa apartina stapanilor, in cunostinta de cauza. Sa fie sanctionati iresponsabilii care ii lasa pe strada, asta e alta poveste.
prost si fudul
mai vitelor incaltate fudule si proaste. am 13 pisici (12 castrate). am 7 catei (5 catele castrate si un caine)... ascultati ce va zice doctoru. nu ce aveti voi in creierul vostru sec. animalul castrat traieste mai mult tocmai din cauza eliberarii de stresul reproducerii. daca il indopi si nu il scoti la plimbare ca esti un ignorant/a atunci el se ingrasa. SUNT DE ACORD CU CASTRAREA LOR. poate atunci cand cineva vrea un catelus sau un pisoias nu mai merge la gica afaceristu (care are linie de productie pt catei sau pisoiasi) ci se gandeste sa adopte un sufletel din sutele de mii existente in romania. rumegati asta!!!
pt "doctor"
asa te comporti si-n viata reala? nu-i de mirare ca ai atatea animale, ca oamenii nu cred sa vrea sa vorbeasca cu tine...
Dar proasta si proasta, cum e ?
Alo, tanti, grija la limbaj, ca nu ne balacim in aceeasi troaca ! Am 5 caini si de rasa si maidanezi o pisica. 4 caini pisica, sterilizati, unul nu-l pot steriliza, pentru ca este batran si bolnav, iar anestezia ar fii echivalenta cu eutanasia. Poate te duce capul, ca in starea lui, in niciun caz nu se pune problema de imperechere. Dar daca eu fac eforturi si materiale si de alta natura (n-are sens sa detaliez, oricum n-ai pricepe) sa-l tin pe linia de plutire in viata atat timp cat nu sufera ce drept are cineva sa-mi spuna ca trebuie sa-l omor ? Adica pe ceilalti i-am sterilizat din buzunarul propriu, nu prin programe sociale, nu prin ASA, nu pentru ca m-a obligat cineva, iar pe asta nu-l sterilizez ca nu vrea muschiul meu ? Sunt situatii si situatii.
Ca si concluzie: sunt de acord cu sterilizarea, dar nu la ordin, nu cu incalcarea drepturilor prevazute in Constitutie si obligatoriu, tinandu-se cont de situatiile speciale. In prostia mea, am fost suficient de pe intelesul tau ?
Care mesaj sa-l pricep ?
Tu chiar ai impresia ca vorbesti numai cu retardati, numai cu "vite incaltate si fudule", dar cu IQ ce tinde spre 0 ? Toti sunt ignoranti, doar tu esti desteapta ? Putina decenta, te rog. Exista vreun mesaj in ceea ce ai scris tu ? Eu vad doar o insiruire de jigniri adresate unor persoane necunoscute si care sigur nu-ti permit asa ceva, persoane care isi exercita un drept, cat se poate de firesc, dreptul la libera exprimare. Ai o problema cu cei ce nu sunt de acord cu tine ? Sorry, dar asta nu este un motiv sa te exprimi in maniera in care ai facut-o. Ar fii un motiv pentru altceva, dar ma abtin, pentru ca sanatatea ta mentala, nu-i treaba mea. Deci, bine ar fii ca atunci cand expunem o parere, sa nu uitam de cei 6-7 ani de acasa (fiecare, cat si cum a apucat).
Zau! Dar cand s-a facut?
Auzi mai draga! S-a facut sondaj......Cand si cine la-a facut?Probabil "fufele"de ;a protectia animalelor! Nici eu nu sunt ptr. sterilizarea lor,ci ptr. exterminare in masa!!!!!!!!!Ai fost muscata de un maidanez? Ai facut tratament? Daca-i iubesti asa mult,sa-ti dea Dumnezeu un asemenea tratament!
Esti un bou
Deci pentru ca pe mata te-a muscat un caine maidanez care, intre noi fie vorba, tot societatea este vinovata pentru prezenta lui pe strazi, inseamna ca toti cainii fara stapan din Bucuresti trebuie sa fie exterminati.
Si mai spunem de italieni ca ii vad pe romani ca pe niste tigani violatori.
Cainele maidanez nu e o cauza, ci un efect. Un efect al unei societati care nu ii sanctioneaza pe cei care isi abandoneaza animalele pe strada, si care nu este in stare sa-i sterilizeze eficient pe cei existenti pe strazi. De fapt doar traim in Romania: daca nu e comision, nu se face nimic eficient.
Bineinteles, cainii maidanezi trebuie sa dispara de pe strazi, insa intr-un mod pe cat de eficient, pe atat de uman, si nu sa regresam la sentimente primare cauzate de experiente proaste. Altfel nu suntem oameni, ci doar alte animale, de exemplu Popescu St.
Muscat de maidanez.
Pana raspunde persoana careia i te-ai adresat (desi n-am inteles cui anume) raspund eu: da am fost muscat de caine cu stapan, nu de maidanez, dar a fost acelas lucru, pentru ca stapanul nu stia cum arata un cabinet vet, deci clar cainele nu era vaccinat. In consecinta, am facut tratamentul, respectiv injectiile. Totusi asta nu-i un motiv sa doresc eutanasierea niciunui animal. Raman blocat de cate ori vad/aud astfel de reactii care demonstreaza clar un singur lucru. Din pacate, multi dintre noi, suntem mai animale decat animalele. Una e sa doresti sa-i vezi stransi undeva, intr-un loc al lor, alta-i sa-i vrei morti pe toti. Ce suntem ? O tara de fiare salbatice. Asta ne defineste, ura, ignoranta, rautatea, egoismul si lista ar putea continua.
pl clem
nu meriti un raspuns
pt sufletel
reciteste-l poate pricepi mesajul.
Ptr. Agentu'
Cu regret,dar trebuie sa-ti raspund,sigur nu in maniera suburbana in care o faci tu!Ai auzit la dreptul de a exprima o opinie?Face parte din ABC-ul democratiei si nu o spun eu,a spus-o Socrate acum 2500 de ani. Ai priceput ceva?Saracul de tine!(am intuit raspunsul)
despre
as vrea sa treci si tu pe la un cabinet de sterilizare si apoi sa-ti susure in ureche "nu se mai ridica...dar ce frumos atarna"!
mda..
ciudat ca intr-o tara, membra UE, anul 2009 in restul lumii, sa fie nevoie de un *proiect de hotarire* pentru a castra animalele de casa. looooool. e o chestie de educatie, de inteligenta, de grad de civilizatie. un stapin responsabil are grija ca animalutul lui sa nu se inmulteasca necontrolat. de multi ani am animale. dar un motan sau catel care sa se fi *timpit* din cauza sterilizarii/castrarii nu am vazut, in schimb am vazut o gramada de oameni nesterilizati.....timpiti :-))
ptr. gogu dobitocu
Cine iti da tie mai animalule[vorba lui iliescu]voie sa desconsideri cetatenii acestei tari ,voi asa zisi urmasi ai lui bucur ciobanul ,tu,beeecali,oprescu si altii ca voi credeti ca in buc. s-au nascut toti destepti . Vai de de capul vostru ar fi de nu ar fi provincia,de pe urma provinciei traiti si va dati degeaba cu par in nas ca nu sinteti buni de nimic.Nu ar fi nici o problema daca nu ar apare exemplare ca voi care striga toata ziua pe forumuri ,,prosti din tot buc. uniti-va,, dar mi-am obosit degetele degeaba ptr. unul ca tine si pe animalul care il ai pupa-l in c...ca de altceva nu esti bun.
Bre nea nae,
dar tie cine iti da dreptul sa desconsideri si sa jignesti cetatenii acestei tari ? Ultima data cand m-am uitat pe harta, Bucurestiul era inca in Romania. S-o fii mutat intre timp ? Ce-oi fii acum, francez, englez, italian ? Nu frate, sunt tot roman si da, sunt din Bucuresti. Iar la faza ca traim din munca provinciei, eu zic sa mai meditezi. Adica cum, eu muncesc aici, in Bucuresti, unde imi platesc taxe, dari, impozite, etc. dar imi da sa mananc X nene din provincie ? Si nenea ala din provincie ce mananca, daca-mi da mie ? Dar banii mei unde-or fii ? Pe cuvant de pionier, in ziua de salariu, banii munciti de mine, intra in buzunarul meu, iar eu din aia mananc si in ciuda ta, animalele mele mananca tot din banii mei. Nu degetele ti le-ai obosit degeaba, problema e la cutiuta cu maimute, aia de-o ai, ca sa nu te ploua in gat. Iti stau pe creieras animalele noastre ? Ghinionul tau.
eutanasiere
Chestia asta cu sterilizarea e apa de ploaie. Cineva trebuie sa incaseze o gramada de bani. Toti cainii fara stapan ar trebui de urgenta eutanasiati. Iar cei cu stapan ar trebui lasati in pace - de fapt pentru stapanii lor ar trebui date niste legi care sa-i mai responsabilizeze.
pt mihnea
responsabilitatea e o treaba de educatie, daca trebuie o lege ca sa devina omul responsabil...noapte buna. intrebarea este, cum de au ajuns atitia ciini pe strada? din iresponsabilitate si ignoranta. ciini fara stapin trebuie castrati/sterilizati, este unica metoda de a fi stapin pe situatie. si daca vreti sa va numiti *oameni* eutanasaria este inumana. eutanasiati batrinii fara familie, copii strazii, handicapatii..........asa o mentalitate este bolnava!
zi asa
1/ sa sterilizeze toparlanii care tin potai in bloc...
2/ aia cu Hitler e buna: aia in vest si chiar si pe la noi
se straduiesc de zeci de ani sa demonstreze dezavantajele metisarii la caini (lucru interzis) si tzaranii de la bloc ii dau cu drepturile ... Dar obligatii sa spalati unde se pisa animalul? Ala e mediul lui "natural", blocul?
Calci in **** in fata la toate blocurile, la locurile de joaca vin nesimtzitzii cu potalie
sunt nesimtzitzi care nu au dupa ce bea apa si tzin caini...
Si sa ne polueze fonic in continuare toate javrele...
referitor la Bucuresti
vad ca e un mare scandal intre bucuresteni si provinciali
nicio problema nu este in mod real, pentru ca este de fapt intre provinciali si provinciali
2/3 din locuitorii capitalei sunt din comunele din jur si din toata tara
aia care sunt la a treia generatie in bucuresti ii numeri pe degete...
sterilizarea cainilor
Buna ziua
Sunt de acord cu sterilizarea celor vagabonzi dar nu si a celor care au stapan.Pe mine nu ma poate obliga nimeni sa-mi torturez animalul/animalele. Eu am 4 caini.
Ceea ce cer ei este o aberatie deoarece nu poti obliga pe nimeni sa-si maltrateze animalele.
pro sterilizarea animalelor cu sau fara stapan
sunt de acord cu sterilizarea. am 3 pisici si toate 3 sunt castrate. nu avem altfel cu sa tinem piept imultirii animalelor de pe strazi. sa fim seriosi! cati posesori de animale nesterilizare, au pastrat puii acestora? ii p[laseaza pe la vecini, cunostinte sau ii duc cu plasuta pe la marginea oraselor sau in piete. SUNT PRO STERILIZARII ANIMALELOR!