Autentificare
User:
Pass:
Inregistrare | Login
Newsletter
e-mail'ul dumneavoastra
| Inregistreaza
Inregistreaza-te la newsletter
wwwoteaza
Cine consideraţi că este principalul vinovat de eşecul organizării unei confruntări televizate între principalii candidaţi la funcţia de preşedinte al României?
Mircea Geoană
Traian Băsescu
Crin Antonescu
Voteaza| Rezultate
Arhiva
L M M J V S D
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Alege luna si anul
Noiembrie
2009
Opinii
EDITORIALUL EVZ: Noua Axă şi nota de plată
 
Florian Bichir
Sâmbătă, 04 Iulie 2009
Florian Bichir: "Se spune că istoria se repetă şi că destinul omenirii este ciclic."

Ce a fost odată urmează să se mai repete. Nu sunt un adept al conspiraţiilor, al teoriilor care susţin că tot ceea ce ni se întâmplă este fabricat într-un creuzet de unii „înţelepţi ai lumii”. Dimpotrivă, cred în hazard, în oameni providenţiali, în clipe care pot schimba destinul unei lumi. Ceva-ceva însă se întâmplă, din moment ce anumite fapte se repetă aproape la indigo.

Nu am pretenţia de a fi un mare geostrateg sau un mare cunoscător al geo-politicii. Sunt doar un pătimaş iubitor al istoriei. Priviţi harta Europei după cel de-al Doilea Război Mondial. Veţi observa cu siguranţă că e aproape identică cu cea actuală. În ciuda ideei de unitate europeană, naţiunile şi-au regăsit locul şi rolul lor pe hartă. Cehii au simţit nevoia să stea separat de slovaci, atât de trâmbiţata Uniune a Slavilor de Sud - Iugoslavia - s-a dezmembrat la primul vânt de democraţie. Ţările baltice sunt din nou un pinten în coasta Rusiei, iar politica lor baleiază între SUA şi Germania.

Cu toată simpatia americană postbelică, europenii nu sunt mari fani ai sistemului, ai modului de viaţă şi de acţiune al americanilor. Scăpată de pericolul bolşevic - cel puţin, pe hârtie - Europa îşi regăseşte valorile, dar şi dispreţul faţă de SUA. Sau dezacordul în ceea ce priveşte modul aproape imperialist de a vedea lucrurile.

Câţiva analişti americani se tem că vom asista în viitor la o nouă Axă Berlin-Moscova, la un nou pact Ribbentrop-Molotov. O înţelegere care ar viza oprirea hegemoniei americane pe Bătrânul Continent. Puţină lume a comentat asta, cu excepţia lui Corneliu Vlad, restul analiştilor fiind hipnotizaţi de bâlciul dâmboviţean al unor politicieni de mucava.

Agenţia de previziuni strategice Stratfor şi cotidianul „The Trumpet” din SUA au ridicat această problemă. Americanii au un mod simplu şi eficient de a vedea lucrurile, nu ştiu să se învârtă în jurul cozii: „Istoria arată că relaţiile camaradereşti între Rusia şi Germania sunt un semn sigur de conflict”. Punctează însă ce îl doare pe Unchiul Sam: „Adevărul este că formarea unei axe rusogermane este astăzi una dintre cele mai semnificative, dar şi mai subestimate tendinţe a scenei mondiale!”.

Da, înţelegerea dintre Moscova şi Berlin nu există de ieri, de azi. Iar ultimele exemple de prietenie sunt unificarea Germaniei, dar şi amiciţia în domeniul gazelor-petrolului. O nouă prietenie ruso-germană nu poate de data aceasta decât să ţintească Statele Unite. „În cei aproape 65 de ani de diplomaţie de după înfrângerea celui de-al treilea Reich - explică Stratfor - strategia-cheie a Statelor Unite ale Americii în Europa a fost să prevină ascensiunea unei puternice entităţi politice unice, care ar putea bloca interesele SUA în regiune. (Dă oare Germania, în 2009, Statelor Unite, prima licărire a unei asemenea entităţi?).”

Alianţa Rusia-Germania există, chiar dacă ea nu este făcută publică. Ce au de făcut Statele Unite? Simplu: dezbinare! Căutarea unor mici aliaţi, precum România, care să torpileze această nouă Axă. Nu ştiu dacă americanii vor reuşi, dar noi sigur vom primi nota de plată!


 
Articole din aceeasi categorie:
PĂREREA LUI TERENTE
PĂREREA LUI TERENTE
PĂREREA LUI TERENTE
PĂREREA LUI TERENTE
PĂREREA LUI TERENTE
PĂREREA LUI TERENTE
[vezi toate]
Comentarii | Spune-ti parerea
  1. in parte e adevarat

    de mittic(Vizitator), vineri, 3 iulie 2009 - 22:35

    ati surprins dumneavoastra ceva dar nu e totul.

  2. sunt unele lucruri care nu se uita

    de marius(Vizitator), vineri, 3 iulie 2009 - 22:39

    nene Bichir, unele lucruri care nu se uita. Pai sa ne gindim numai la atrocitatile facute de nemti in Rusia si de rusi in Germania in WWII! Lucrurile astea pot fi oricind dezgropate de cei ce nu vad cu ochi buni o astfel de alianta. In plus, Franta si Anglia nu stau cu mina in sin. Iar in Germ e democratie, iar in Rusia e autocratie. Si multe altele.

  3. nu ca sint rasist,

    de Casandra, vineri, 3 iulie 2009 - 23:31

    dar cred ca oameniii albi sint mai inteligenti decit oamenii de culoare. Nu ca sint homofob, dar mi se face greata cind ma gindesc la homosexuali. Nu ca sint conspirationist, dar cred ca exista totusi o retea secreta de oameni care au pus si pun inca lumea la cale. Ha haaaaa!!!

  4. Dar, pe tine te roade de fapt problema Turciei!

    de ALBastru VIO Let(Vizitator), sâmbătă, 4 iulie 2009 - 00:06

    Germania e un membru fidel al Aliantei Nord-Atlantice, ea vorbeste azi prin vocea Frantei la masa cea MARE si datoreaza mult mai multe Frantei decat Rusiei (nu de AZI, de alaltaieri!). Germania nu va fi niciodata lasata sa uite ce-a facut - doua razboaie mondiale -, cu toate consecintzele lor de pana AZI, cel putzin - si ce OBLIGATII are! Iar pe tine te roade de fapt problema Turciei - cheia de bolta a intregii geo-politici anglo-americane in regiunea noastra de interes direct politico-economic. Curcia fiind cea care ne saraceste si distruge pe noi, DIRECT si indirect. Daca o mare putere, fie ea si impreuna cu alte mai puteri, intampina din partea unui partener leal - cu trupe in diverse teatre de interes pt ea, care da dovezi credibile de loialitate si atasament la valori COMUNE - o REZISTENTA justificata, isi va domoli activitatile distructive si va media (implicit Negocia, cu celelalte mari puteri) O ALTA SOLUTIE! Cand INSA...

    1. Nu Turcia ...

      de Kroko(Vizitator), sâmbătă, 4 iulie 2009 - 18:12

      ... ne seaca, ci noi insine pt. ca sintem o natie de 2 parale. Asta o demonstreaza din plin, faptul ca acceptam sa fim condusi de actuala "clasa politica" si de toate "elitele" aflate in combinatie cu ea. Noi sintm de vina pt. ca am ajuns in haul actual.

  5. in 40' am fost cu nemtii

    de demostene(Vizitator), sâmbătă, 4 iulie 2009 - 00:25

    in 40' am fost cu nemtii si drept multumire ne-au luat rusii tezaurul si basarabia. acum macar sa stam cu americanii sa nu ajungem sa scriem cu kirilice. sa auzim de bine!

    1. Te lasa memoria, batrane Demostene!

      de Freeman, sâmbătă, 4 iulie 2009 - 12:00

      In primul razboi mondial am fost cu rusii si le-am dat tezaurul de buna voie, ca sa ni-l tina cat ne batem noi cu nemtii. Se pare ca l-au uitat la ei. Deci tezaurul e la ei din primul si nu din al doilea razboi mondial.

  6. Nene Bichire, ia-ti ochelari!

    de Freeman, sâmbătă, 4 iulie 2009 - 00:48

    Cand pornesti de la o ipoteza gresita, cum este aceea a ciclicitatii istoriei, ajungi la concluzii gresite. Istoria nu este ciclica si e o prostie sa faci politica bazandu-te pe aceasta asa-zisa ciclicitate.
    Germania din 2009 nu mai este cea din 1933 si nici Rusia cea din 1939. Destinul ni-l facem noi, nu e scris in carti. Nici macar in Biblie.

    1. Freeman, cheia providentei se afla in Tora

      de Openman(Vizitator), sâmbătă, 4 iulie 2009 - 20:54

      In nici un caz destinul unui popor nu este facut de poporul in cauza. Elitele stiu de ce.

  7. Apropo de providentiali.

    de desradacinatul(Vizitator), sâmbătă, 4 iulie 2009 - 02:29

    In preistoria omenirii,au trait prin pesteri putimi oameni.Dupa religie doar Adam si Eva.De unde atunci oameni "providentiali"?A fost o evolutie fireasca a creerului fiintei umane.atunci,cei puternici,aduceau hrana intregului trib,si era normal ca ei sa manance pe saturate.Puteau si maine sa fie destui de puternic sa hraneasca intregul trib.Astazi,multi ratati fizic si intelectual,nu mai se satura.Au furat aproape tot ce se putea in Romania,fara sa gandeasca la viitorul natiei din care se trag.Asa ca oamenii din Neadertal,ma scuzati daca gresesc,aveau simturi umane mult mai dezvoltate decat actuali politicieni.Vreti sa ziceti ca domnul Basescu este omul providential?Poate aveti dreptate,dar ma comvingeti daca spuneti ceva realizat de domnia sa in ultimii 19 ani de politica,timp in care s-a vandut TARA.

  8. esti prins in trecut dle Bichir 1/2

    de Ed, sâmbătă, 4 iulie 2009 - 02:37

    In primul rand sa incep cu sfarsitul si sa va spun ca v-am vazut la emisiune TV cum ati intrerupt cu patima un invitat (la fel ca dvs) in emisiune pentru al jigni pentru ca nu stie "ortodoxie" si cat de mult stiti dvs... desi dansul incerca sa isi spuna o opinie cu privire la actiunea presedintelui de a vorbi intr-un lacas de cult din Romania. Acel invitat isi exprima dezaprobarea, ca si mine dealtfel, pentru ca Putin nu zice nimic, presedintele SUA nici atat, nici macar regina UK nu vorbeste de la altar... dar.. dvs v-ati gasit repede sa aparati "biserica" si "presedintele". Sper intr-o zi sa va treziti. ACUM SA REVIN: Axa Germania - Rusia exista, si va exista intotdeauna pentru ca sunt doi mari jucatori in Europa, si normal ca Germania isi va vedea interesul propriu national, dar SUA vrea dezbinare??? Uitati complet ca SUA sunt creatorul UE ? Ca SUA a facut pasul de a include tarile este europene in NATO fapt ce a dus la aderarea lor in UE ?

    1. Ed, ba pardon! Ideea i-a apartinut lui Nicolae Titulescu....

      de Edmonde(Vizitator), sâmbătă, 4 iulie 2009 - 20:58

      Daca voi reusi sa am bugetul necesar, o voi spune pe toate siturile UE.

  9. esti prins in trecut dle Bichir 2/2

    de Ed, sâmbătă, 4 iulie 2009 - 02:44

    UE isi arata dispretul fata de SUA... wooow... ce vorbe mari. SUA este o putere comparabila cu UE, chiar UE a intrecut economic SUA dar uitati un lucru ca SUA este destul de omogena, au aceiasi limba si identitate iar ipoteza aderarii Rusiei la NATO este americana. Oricum in timp "continentele economico - politice" vor domina lumea, iar tocmai de aceea SUA pare ca isi pierde puterea, pentru ca celelalte au crescut vertiginos dar sa nu uitam ca in Germania se afla BAZE MILITARE AMERICANE si nu rusesti, asa ca "bloca interesele SUA in regiune" mi se pare total anacronic. Americanii au baze si la Marea Neagra iar Rusia nu prea are in Portugalia nici o baza, nu-i asa? Deci ce inseamna SUA pentru UE ? mult mai mult decat Rusia, dar asa este de multe ori cand ne obisnuim cu anumite lucruri incepem sa le desconsideram. PS: cautarea unor "mici aliati" este o esenta politica americana: COLECTIVITATEA DECIZIILOR STATELOR si e un lucru benefic, si nu este sabotaj.

    1. As, Ed! Colectivitatea deciziilor statelor si directivele UE

      de Edmonde(Vizitator), sâmbătă, 4 iulie 2009 - 21:02

      Deciziile in UE se iau prin temutele "directive"....Atunci, unde e colectivitatea statelor?!

  10. Romania torpiloare

    de Dr. Criza(Vizitator), sâmbătă, 4 iulie 2009 - 06:23

    In mod sigur Romania nu are nici credibilitatea nici capacitatea de a fi torpiloare. Mult mai usor ar fi sa se gaseasca o Franta care niciodata nu a fot filogermana pentru o asa manevra. Iar ne situam in centrul lumii si iar ne credem buric de pamant. O fi istoria ciclica dar si previziunile sunt proaste. Sa nu uitam ca anul acesta era prognozat (in luna mai) un an SECETOS! :))

  11. Americani-s de vina!...

    de Radu Bogdan, sâmbătă, 4 iulie 2009 - 08:07

    ....
    Ca tot veni vorba, d-le Bichir, dvs. va plac melodiile formatiei Vama Veche?

  12. hazard?

    de Nume(Vizitator), sâmbătă, 4 iulie 2009 - 10:49

    cum poate un crestin sa creada in hazard?

    1. Mai credem, prietene, mai credem!

      de Un anume hazard(Vizitator), sâmbătă, 4 iulie 2009 - 21:07

      De ce sa nu credem? Suntem crestini prin traditie, nu din fundamentalism. Crestinismul s-a nascut intr-un Israel guvernat de politeismul roman si s-a raspindit intr-un spatiu influentat de agnosticismul elen. E mai cosmopolit crestinismul contemporan, in sine, decit la originile sale.

  13. Singura axa este NATO

    de Lucifer(Vizitator), sâmbătă, 4 iulie 2009 - 11:26

    Exista si colaborari economice Germania-Rusia,chiar si politice(parteneriatul estic),dar de aici pana la a cosidera o axa,mai este mult.De fapt este o politica a NATO si UE de avansare spre EST(Ucraina,Rusia,etc,dar si Turcia) si chiar o dorinta a esticilor numiti mai inainte de a colabora,inclusiv politic cu UE si Nato.Este normal,in conditiile globalizarii,pentru accesul si optimizarea la consumul de resurse,statele nu au ce face decat sa colaboreze,inclusiv politic.Iar Europa chiar nu are alta sansa...

  14. mondenule

    de mondenule(Vizitator), sâmbătă, 4 iulie 2009 - 13:09

    articolul tau nu e complet. ai uitat sa le ceri parerea lui tolea, ogica, lazarus, diaconescu, capatos, ionescu, elodia, pamela, braileanca, zavoranca. chiar si asa se vede de la o posta ca articolul este influentat de curentele de gandire reprezentate de cei mai sus enumerati.

  15. Sauerkraut mit kaviar

    de Rorschach(Vizitator), sâmbătă, 4 iulie 2009 - 13:11

    Nu se potolesc deloc krautii, s-ar putea sa ajunga in sfarsit la Berlin bomba atomica care nu a mai ajuns in 1945!

    1. Personalitatile si bomba atomica

      de Test psihologic(Vizitator), sâmbătă, 4 iulie 2009 - 21:10

      Ghici ghicitoarea mea: cine sunt cei mai demni inventatori ai miracolului ce poate neantiza clipita?

  16. Batutu' apei-n piua

    de Aflat in vorba(Vizitator), sâmbătă, 4 iulie 2009 - 15:15

    Cam asta se zice in articolul acesta: hai ca m-am trezit si eu vorbind, si, din cauza asta, ma gasesc important--concluzia lui Bichir.

  17. Sunt doar un patimas iubitor al istoriei.

    de georgian(Vizitator), sâmbătă, 4 iulie 2009 - 19:06

    Sunt doar un patimas iubitor al istoriei.
    Daca abordati istoria prin prisma poporului roman, ar fi trebuit sa observati ca actuala politica a guvernului este indreptata spre denaturarea ei.
    Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani distribuirea sau punerea la dispozitia publicului, in orice mod, prin intermediul unui sistem informatic, de material ce neaga, minimalizeaza in mod evident, aproba sau justifica genocidul sau crimele impotriva umanitatii[...]

    Sa inteleg ca, nimeni nu are dreptul sa vorbeasca despre numarul evreilor ucisi de catre Hitler ? Daca rezulta mai putini, atunci se minimalizeaza … Nimeni nu are dreptul sa mai cerceteze ? Se poate interpreteaza ca vor sa nege …
    Istoria va mai fi decisa de catre istorici ?
    Falsificarea istoriei se legifereaza.“cine controleaza trecutul , controleaza viitorul, si cine controleaza prezentul, poate controla trecutul.”

    1. Parca in hatisul de afaceri cu care se lupta parlamentarii nostri...

      de Georgiana(Vizitator), sâmbătă, 4 iulie 2009 - 21:14

      ..mai e loc de corectare a textelor de legi conform logicii gramaticii romanesti....

  18. Emisiv si receptiv

    de Dorina Avramut(Vizitator), sâmbătă, 4 iulie 2009 - 21:03


    Caile Domnului sunt nebanuite.

  19. @@D/LE BICHIR!!

    de MANGO(Vizitator), luni, 6 iulie 2009 - 00:06

    IN VIITOR,IN EUROPA NU VA FI NICI O AXA!!VA FI UN SINGUR CONTINENT NUMIT EURABIA!!INCA NU INTELEGETI CE PERICOL MORTAL AVETI IN FATZA???TREZIT/VA PANA NU ESTE PREA TARZIU.chiar acum citesc cartea autorului PAUL FREGOSI,intitulata JIHAD IN THE WEST....MUSLIM CONQUESTS FROM THE 7 TO THE 21 CENTURIES.AN CITIT APROX. 30 LA SUTA SI CREDE/MA CA SANT STUPEFIAT DE CE CRIME AU FOST IN STARE SA FACA IN EUROPA SI ORIENTUL APROPIAT,PLUS NORDUL AFRICII.nu am citit de f.mult timp o asa documentare.este ca un apocalips ce s/a intamplat in europa din cauza urmasilor "'profetului"". RECOMAND CARTEA TUTUROR CELOR CE VOR SA STIE ADEVARUL DESPRE"'CULTURA MUSULMANA"",DESPRE ""RESPECTUL"'LOR FATA DE ALTE RELIGII,ALTE CULTURI, ALTE POPOARE SI IN FINAL PTR. RESPECTUL FATA DE VIATZA>


Utile
Bucuresti
Iasi
Constanta
Timisoara
Cluj
 
 
                             
Acasa |  Copyright |  Termeni si conditii |  Contact |  Publicitate |  Ringier Romania |  Regulament Forum
ziare