|
IPOTEZĂ. Rusia, UE şi pro-europenii de la Chişinău au exercitat presiuni asupra liderului comunist pentru ca acesta să se retragă.
Demisia liderului în exerciţiu de la Chişinău, anunţată oficial ieri după-amiază după o avalanşă de informaţii contradictorii, nu este o simplă decizie personală, luată într-un moment de luciditate, ci rezultatul unor presiuni exercitate de diferiţi factori, apreciază analiştii politici moldoveni. Jurnalistul Vitalie Călugăreanu, moderatorul unui talk-show politic la „Jurnal TV”, a declarat pentru EVZ că în spatele demisiei lui Voronin se află atât factori interni, cât şi externi. „Pe de o parte, liderul comunist a fost supus presiunilor exercitate de Rusia şi UE pentru că atât Moscova, cât şi Bruxelles au înţeles că puterea s-a schimbat la Chişinău şi au semnalat acest lucru conducerii moldoveneşti”, a declarat Călugăreanu.
Jurnalistul a mai explicat că în cadrul Partidului Comuniştilor din Republica Moldova (PCRM) s-a format, de asemenea, un nucleu disident în jurul politicienilor moderaţi, care a sperat că, prin sacrificarea lui Voronin, se va evita un nou scrutin legislativ anticipat, ce s-ar dovedi un dezastru pentru comunişti, menţinându-şi astfel neatinse interesele lor economice. Jurnalistul moldovean a adăugat că, potrivit unor surse politice, ar exista un număr de aproximativ 12 deputaţi comunişti dispuşi să ofere sprijin politic Alianţei pentru Integrare Europeană (AIE), majoritară în noul legislativ, pentru desemnarea lui Marian Lupu ca succesor al lui Voronin în fruntea ţării. AIE mai are nevoie de opt voturi pentru a atinge pragul de 61 de voturi necesare validării liderului democrat în funcţia de preşedinte.
Curtea Constituţională are ultimul cuvânt
Analistul politic Denis Cenuşă a declarat, la rândul său, că demisia lui Voronin a intervenit în urma presiunilor exercitate de formaţiunile pro-europene asupra acestuia, după ce liderul comunist a îndeplinit, în precedenta legislatură, două funcţii concomitent, aceea de şef al statului şi cea de preşedinte al parlamentului, o situaţie care contravine Constituţiei. Cenuşă minimalizează însă posibilitatea ca 12 deputaţi comunişti să ofere sprijinul lor politic AIE, decât „dacă sunt trimişi de Voronin sau dacă PCRM intră la guvernare”.
El a amintit că până la verdictul Curţii Constituţionale privind desemnarea lui Mihai Ghimpu ca preşedinte al parlamentului, în absenţa deputaţilor comunişti, situaţia politică este blocată. Verdictul urmează să fie pronunţat marţi. Cenuşă nu exclude o coaliţie de centru-stânga între comunişti şi democraţii lui Marian Lupu, în funcţie de verdictul instanţei supreme.
Deputatul comunist Vladimir Ţurcan a subliniat că decizia CC ar putea reprezenta punctul de plecare a unor noi runde de negocieri pentru formarea unei coaliţii care să reprezinte o alternativă la cea pro-europeană.
|
comunistii vor ceda
si apoi vor sucomba. Deja presedintele parlamentului este ales se asteapta decizia curtii constitutionale care va fi favorabila (deci nu va da curs cererii comunistilor) dupa care alianta partidelor democrate vor face guvernul si vor avea puterea executiva pe langa cea legislativa in mana. Si de aici nu mai exista cale de intoarcere. Comunistii pot doar forta alegeri anticipate, dar acestea sub un guvern al partidelor democrate inseamna SINUCIDERE POLITICA si vor vota deci pe sub mana ORICE PRESEDINTE PROPUNE A.I.E. altfel nu vor avea nici macar cate locuri au acum in parlament la eventuale alegeri viitoare, si alianta partidelor comuniste ar castiga un procent mai mare din parlament si ar obtince chiar majoritatea si pentru presedintie. Singura problema se pune CLARITATEA ACESTEI ALIANTE DE A SE DECUPLA DE TRANSNISTRIA. Apoi daca Transnistria va urma Rep Moldova in U.E. bine daca nu bine iar. Altfel vor ramane agatati de acest cui a lui Pepelea rusesc inutil precum PCRM
Nu sucomba, stai matale linistit.
Uita-te la Romania, si o sa intelegi de ce. Si acum, si acum 20 de ani, fostii comunisti sunt bine merci, doar ca s-au deghizat in onesti oameni de afaceri si politicieni democrati (sunt prezenti absolut la toate partidele). Da, va fi o mica perioada de degringolada pt ei, insa iti garantez ca vor cadea tot in picioare, si nici macar unul nu va face puscarie.
e o diferenta totusi dle Catalinn 1/2
intre comunistii dinainte de '90 si cei neo comunisti actuali. Sunt mai buni pentru ca inteleg ca anumite lucruri moderne sunt necesare. Eu nu zic ca sunt perfecti, dar ESTE O DIFERENTA CONSIDERABILA fata de Romania in 1989, Romania in 1999 si Romania in 2009. OAMENII DE PESTE 45 DE ANI AZI AU FOST ATUNCI COMUNISTI SADEA DAR ASTAZI SUNT OAMENI SCHIMBATI - unii politicieni cu narav prost, dar altii oameni de afaceri de succes, altii pensionati inainte de termen abuziv cu narav prost altii inca muncesc... DACA AS FI TANAR IN REP MOLDOVA mi-as dori sa traiesc azi intr-o Rep Moldova (cu acesti comunisti care au arestat tineri care postau pe internet mesaje, sau omorat tineri in bataie care au participat la demonstratii) precum Romania astazi (in care nu se mai intampla aceste lucruri de mult).
e o diferenta totusi dle Catalinn 2/2
Timpurile se schimba cu mult prea repede, stirile, legile, tehnologiile, locurile de munca, joburile in sine, ca sa mai avem timp sa asteptam alte generatii sa se nasca sa aduca conceptii de viata noi ci TREBUIE SA O FACEM ACUM CU PERSOANELE CARE SUNT ACUM AICI. Noi trebuie toti sa ne schimbam AZI (=zi de zi) si INDIFERENT DE VARSTA pentru a face fata vietii din mileniul III. Nu avem timp de povesti. Daca maine PCRM devine nu PSD (chiar si asa cu baroni) din Romania ESTE UN BINE CARE TREBUIE APRECIAT. Eu nu sunt Hitler sa ii omor pe toti care nu sunt arieni (nu respecta standarde fizice, morale, psihice) ci cred ca trebuie sa fim REALMENTE CRESTINI - SA IERTAM si cu aceasta iertare SA NE SCHIMBAM TOTI CA COLECTIVITATE in bine. Asta cred. (scuzati cacafonia).
ce mai circ
Era foarte clar inca de acum 2 saptamini, cind Medvedev a zis ce-a zis.
o ipoteza.
un prieten imi spunea azi,ca unele cercuri rusesti sunt foarte interesate in disolutia puterii la bucuresti,astfel actionand cu o surpriza de proportii in acest sens,oferind pe tava romaniei,moldova.
adica unirea celor doua state romanesti,care odata unite vor supara uniunea europeana,urmand a atrage presiuni rusesti impotriva uniunii,iar uniunea sa se spele pe maini,scotand romania mare din uniune,lasand-o sub influenta rusiei.
numai stiu ce sa cred dupa toate ce se intimpla atit in moldova cat si la noi.
e vorba doar de o ipoteza,dar mai stiiiiiii.......??????
...
foarte putin probabil..
Vise, taica, vise
Prietene unionist, Romania este cea care nu se va uni niciodata cu Moldova decat in cadrul UE, adica dupa aderarea Moldovei la UE, unde va fi la fel de unita ca si cu Ungaria, Letonia, Polonia sau oricare din celelalte 27.
CADOU DE LA RUSIA?!
Rusia fara vinul, fructele si legumele din Moldova nu-si imagineaza nici o zi dela de mai bine de un veac si jumatate. De Basarabia e legata toata cultura lor - rar clasic rus sa nu fi fost pe acest meleag. E cel mai fertil pamant cu cei mai blanzi si ospitalieri oameni. La sigur ca e o capcana si pentru Romania, si pentru R.Moldova. Rusia cu orice pret vrea sa-si pastrteze forpostul sau transnistrean indreptat spre Balcani. Ea "cedeaza" chipurile R.Moldova (fara Gagauzia, Transnistria si deja si fara partea de nord din jurul Baltilor), sfarteca de fapt ce mai ramas din trupul Moldovei, ca mai apoi sub pretextul eliberarii rusilor si ucrainenilor sa mai vina inca cu o "eliberare" si curatire de "nationalistii" si "fascistii romani". Basrabenii stiu ce inseamna "eliberare", fereasca-ne Domnul!
Prietene timiseu, pacat de talentul tau irosit...
...pe un forum anost, populat cu neinitiati ca noi! De ce nu te apuci de literatura SF? Isaac Asimov ar fi mic copil pe langa tine! Dar poate ca ma insel si eu; poate ca esti un vizionar... Un vizionar care a avut acces la anumite dosare... Rosii... CA CArnetul de partid... Sau a fost informat de organele competente si i s-a ordonat sa creeze diversiune... Panica... Respingere fata de fratii moldoveni, alimentata de teama represaliilor hoardelor de cazaci, aprigi doritori de vin, ceasuri si femei cu picioarele pe epoletii lor... Numai D-zeu va stie... Si tot el va bate...
se poate
Unim Moldova cu Romania... dupa cativa ani facem Moldova dodoleata... Transilvania o ia Ungurii si pe *** din toata EUropa ii comasam in Bucuresti! Cu aceasta toti is impacati...si pleava de la Bucuresti ia ce a semanat!
Este imposibil ca un stat de drept sa poata trai in conditiile astea! Singurul avantaj pe termen de 20-30 ani este ca au nevoie de stabilitate pentru tranzitarea petrolului si gazelor spre Europa! Cand conductele incep sa ne ocoleasca este semn ca trebuie sa ne gandim serios la a sufla in degete a paguba!
MOLDOVA E SUOBORDONATA TOTAL RUSIEI
Agentul KGB Voronin e subordonat Rusiei si este inlocuit de Moscova cu un alt agent KGB mai puternic. Moldova e subordonata total MOscovei si ca va lupta IMPOTRIVA unirii cu ROmania cu toate armele sale.
PCRM
Comunistii incearca sa se regrupeze dar e deja FINALUL. Toate abuzurile care le-au comis se intorc impotriva lor. Noua coalitie poate evita consecintele grave asupra economiei daca comunistii pleaca destul de repede, dar ei fac tot posibilul ca intrarea in impas financiar sa coincida exact cu intrarea la guvernare a AIE.
Asta prezinta in un mare risc si comunistii spera sa obtina ceva din acest risc. Dar oricare ar fi rezultatul cred ca e timpul sa realizeze ca numele care le-a adus voturi trebuie schimbat, ... ce spuneti de un PDSM? Dar PSDM? Sau PDM? Hai spor la blamestorming.
ISPITA SI CAPCANA
Rusia parca ar zice:”Uniti-va, faceti ce vreti, dar lasati-ne pe noi sa ramanem aici la portile Balcanilor – mai intai in Transnistria, plus mai apoi si in Gagauzia, si ar mai trebui si in raioanele cu populatie ucraineana din nordul R.Moldova. Luati-va cea mai ramas din trupul Basarabiei, ca oricum cu prima ocazie noi ii vom “elibera” pe moldoveni, rusi si ucraineni de elementele “nationaliste” si “fasciste” proromanesti.”
Aceasta e o mare capcana, ispita si cumpana pentru basarabeni si pentru Romania. Propunand un targ de impartire a R .Moldova intre Rusia si Romania, Rusia vrea sa semene neincrederea basarabenilor fata de Romania – „Uitati-va, vedeti cum ar vrea sa pe la spate sa se targuie cu noi si a cata oara sa va lepede, sa va tradeze?! Cu asemenea „frati” ati vrut unire?! Hai, uniti-va cat mai repede, ce stati! Pe urma noi va vom arata voua! „
jos - sus
Voronin a fost dat jos de rusi pentru ca si-a luat-o in cap si a inceput sa se uite de sus la Medvedev (vezi poza). Rusii prefera unul mai mic de stat si care priveste de jos in sus.