Autentificare
User:
Pass:
Inregistrare | Login
Newsletter
e-mail'ul dumneavoastra
| Inregistreaza
Inregistreaza-te la newsletter
wwwoteaza
Credeţi că băncile din România vor fi de acord să nu mai acorde credite în valută?
Da
Nu
Nu ştiu / nu mă interesează
Voteaza| Rezultate
Arhiva
L M M J V S D
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Alege luna si anul
Martie
2010
RESEMNARE
Economie
De acelasi autor 
200 de firme renunţă la fondurile europene
 
Ciprian Mailat
Luni, 05 Octombrie 2009
Deşi aveau proiectele aprobate de autorităţi, peste 200 de firme au abandonat proiectele depuse pentru obţinerea de fonduri europene.

Lipsa comenzilor şi obţinerea cofinanţării, mai ales acum, în perioadă de criză, a făcut ca mulţi beneficiari de fonduri europene să renunţe la proiecte. Potrivit revistei „Capital”, peste 200 de firme, din mai multe domenii, care au depus proiecte pentru bani de la UE au decis să lase de izbelişte accesarea fondurilor. Situaţia e foarte gravă având în vedere faptul că se aflau la un mic pas de primirea banilor, întrucât aveau deja semnate documentele de către autorităţile române.

„Nu pot continua proiectul”


Un exemplu în acest sens este cel al firmei Oltesa Idea, din judeţul Ilfov, care a renunţat la proiect la trei luni după ce acesta a primit aprobare pentru finanţare europeană.

„În actualele condiţii, este imposibil să realizezi un proiect scris cu un an în urmă. În ceea ce priveşte cofinanţarea, băncile sunt la fel de rele ca şi piaţa neagră. Cu 30% dobândă, nu se angajează nimeni la astfel de împrumuturi”, spune Vlad Olteanu, administratorul Oltesa Idea. Proiectul acestuia, care viza achiziţia a cinci utilaje, avea o valoare totală de 280.000 de euro, din care 160.000 reprezentau fonduri europene. „Acum aş avea nevoie de o parte din acestea, dar nu mă pot angaja la planul de dezvoltare a firmei de acum un an şi nici să mai fac angajări”, susţine administratorul societăţii, citat de „Capital”.

Criza, principalul motiv


Până în prezent, conform informaţiilor autorităţilor de management, 204 proiecte care primiseră aprobare pentru finanţare au fost abandonate de beneficiari. Cea mai dificilă situaţie se re găseşte la Programul Operaţional Sectorial Creşterea Competitivităţii Economice, care, în prezent, are gradul de absorbţie cel mai mare. Astfel, 100 de solicitanţi au renunţat la finanţare. Valoarea totală a proiectelor este de 56,5 milioane de euro, din care circa 20 milioane reprezintă fonduri europene. Din cele 100 de cereri, aproximativ 70% provin din domeniul Cercetării şi Dezvoltării Tehnologice.

Un alt domeniu cu multe cereri de reziliere sau abandonare este cel agricol. Conform datelor „Capital”, 53 de beneficiari au renunţat la proiecte, cei mai mulţi din motive financiare sau administrative. Valoarea totală nerambursabilă a proiectelor reziliate din sectorul agricol este de 18,2 milioane de euro, din care contribuţia UE înseamnă 14,6 milioane.

Cătălin Meliţă, directorul general al Autorităţii de Management al Programului Operaţional Sectorial, susţine că majoritatea celor care au renunţat la finanţare şi-au motivat decizia prin difi cul tă ţile financiare prin care trec firmele din cauza crizei, lipsa comenzilor şi din cauza problemelor în tâm pinate la solicitarea împrumuturilor bancare pentru cofinanţare.

35 milioane de euro
euro este suma fondurilor UE la care s-a renunţat




 
Articole din aceeasi categorie:
Creditul în lei, mai scump dacă se scoate cel exotic
Mâine se deschide târgul de miei
Profesorii încep grevele
Germania vrea insolvenţă pentru state
Câţi bani mai trebuie investiţi într-o casă la roşu
Chinezii vor să investească într-un grup energetic la CE Rovinari
FMI vrea impozite mai mari
Ceasul de valoare, o investiţie mai importantă decât acţiunile la bursă
Nicolăescu îi cere lui Boc să elimine coplata
Boc: pensiile vor creşte odată cu salariul mediu
[vezi toate]
Comentarii | Spune-ti parerea
  1. Asta e !

    de Tractoristu', luni, 5 octombrie 2009 - 00:15

    Politicienii au dat prea multi bani bancilor. Nimic nu mai poate fi finantzat. Bancherii au bani pina la Sfirsitul Lumii. Asta este interventia statului in cursul normal al economiei.
    La noi bancile sint interesate din a cumparar concurentii, adica cei care au facut treaba corecta si nu au avut parte de pomenile GFuvernului. Nu potzi concura, asa ca majoritatea bancilor de investitzii ( industriale , cu imprumuturi de 1-5 milioane ),au inchis iar bancile mari zic NU ! Adica exact cei care creaza slujbe pt cei care sint sometri acum.
    Criza a doua va fi si mai adinca si apare in cel mult 6-9 months. Banii care se vor pr recuperare, au ajuns tot la hotzi. Atit in Iuropa cit si US. Toate businesurile sint in asteptare. In US numai cele de Hi-tech merg la capacitate pt ca au export masiv.. Ceilalti se uita la soare.

    1. Michael Moore spune bine

      de Macaragiu D.(Vizitator), luni, 5 octombrie 2009 - 01:24

      Capitalismul asta e defect si se cauta o noua forma
      de sistem social diferita de comunism/capitalism ce au devenit anacronice(obsolete). Natura omului nu s-a schimbat, bogatul e egoist, nu da $1 la sarac,
      mai bine baga $1 MLD intr-o investitie la Dubai. Dar
      toti vor sa traiasca mai bine. Aicea-i buba, cititi Apocalipsa.

    2. Michael Moore spune bine

      de Tractoristu', luni, 5 octombrie 2009 - 04:12

      Michael Moore spune bine
      de Macaragiu Capitalismul asta e defect si se cauta o noua forma de sistem social diferita de comunism/capitalism ce au devenit anacronice(obsolete).
      ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Spune o coacaza !
      capitalismul e bine. Muncesti , stringi , investesti, cistigi. E simplu. Voi confundati capitaluismul cu bancile. Capitalismul implica proprietatea privata asupra mijloacelor de p[roductie. Si asta merge bine.
      Bani la calici nu se dau, ca si asa te injura.
      Vrea calicu' un euroi, la munca tataie !
      De ce M Moore- grasanu nu doneaza banii la saraci ? Te-ai intrebat ? Cu filmele lui de ce a facut-o pe....capitalistu' ?

    3. Tzepe europene

      de nelu(Vizitator), luni, 5 octombrie 2009 - 09:00

      Bancile au tot interesul sa finanteze o intreprindere realista. Investitorii care cer fonduri au o strategie simpla : sa ma vad cu banii in buzunar si vad eu cum ii ametesc, doar atatia au ajuns milionari pe banii prostilor. Ca ala care vroia sa construiasca eoliene din bani europeni, fara a face dovada minima ca odata construita va varsa un kw energie in sistem, fara a raspunde cum functioneaza cand nu bate vantul. Alte fonduri cerute pentru tzepe imobiliare, pentru tzepe in general, dar bancile prefera sa le traga fara interpusi.

  2. Mai bine fara datorii, dormi pe perna ta

    de Mastercard (Vizitator), luni, 5 octombrie 2009 - 00:28

    Bancherii abia asteapta ca si interlopii sa te prinda cu datorie sa te stoarca ca pe-o lamaie. Mai bine sarac ! (cine mi-a furat painea din sac).

    1. sa dormi

      de nae(Vizitator), luni, 5 octombrie 2009 - 09:06

      Sa dormi, pe perna ta sau in carciuma sub masa, orice, dar sa eviti munca. Intelepciune populara : la barza chioara ii face dumnezeu cuib. Trandavia si prostia sunt deja in codul genetic.

  3. peste cofinantari belele gramada

    de binoklu(Vizitator), luni, 5 octombrie 2009 - 00:29

    consutanti figuranti, neam de baroni, interpusi sa jecmaneasca accesantul si indrumatori spre furnizori care sa le dea comisioane grase peafara, la preturi de multe ori duble.

  4. Fondurile "europene" o alta mare

    de Casta(Vizitator), luni, 5 octombrie 2009 - 08:42

    GOGOASA pentru popoarele EUROPEI. Nu am primit si nici nu vom primi ca popor - nici un leu. Vor fi mituiti doar politrucii care dirijeaza saracirea popoarelor si in rest vom plati DIJMELE acestei U.E. O realitate pe care refuzam sa o vedem. Nu ar renunta nimeni dintre cei care muncesc si traiesc din munca, daca ar fi si facilitati - insa nu poti sa te indatorezi la CAMATARII BANCARI - ca vei munci pentru acestia si la final trebuie sa le mai dai si rezultatul muncii. Aceasta este politica acestor trantori.Manipularea si perceptia precum ca POPORUL ROMAN nu stie sa acceseze fondurile EUROPENE sunt etichete pe care le flutura ...

    1. era mai bine inainte, nu?

      de proeurope(Vizitator), luni, 5 octombrie 2009 - 09:03

      Hai sa nu incurcam lucrurile. Europa iti da, dar in gura nu iti baga. Poporul roman care nu stie sa acceseze fonduri europene incepe de la opinca si se termina cu dragii nostri de guvernanti carora li se rupe de bunastarea noastra. Nu acuza Europa din cauza faptului ca ai nostri conducatori mult votati NU VOR sa administreze cum se cuvine, spre binele romanilor, aceste fonduri oferite pe tava. In ochii Europei faptul ca banii oferiti nu se folosesc nu este decat din vina poporului roman, indiferent ca e vorba de oameni care nu scriu proiecte sau conducatori care se fac ca nu stiu si, de fapt, nu vor sa administreze onorabil aceste fonduri.

  5. Proiecte inca... nereziliate

    de Dany (Vizitator), luni, 5 octombrie 2009 - 12:29

    Suntem o fabrica de procesare lapte din Muntenia.
    Avem un proiect aprobat in decembrie 2008, prin FEADR, masura 123, achizitii de echipamente, in valoare de 400.000 Euro.
    Creditul bancar solicitat de la o Banca Comerciala a fost obtinut cu mare intarziere. Platile catre furnizori, deasemeni, au fost intarziate cu 2-3 luni. Ba mai mult unul din furnizorii straini(din Bulgaria), din cauza crizei si la ei, a livrat conform contractului numai 1/3 din echipamente. Ba mai mult solicita o intarziere a livrarilor restante cu alte doua luni.
    Suntem dispusi sa organizam o alta sesiune de selectie de oferte pentru aceste echipamente neachizitionate. Termenul de implementare efectiva a proiectului a expirat. Totusi am solicitat prelungirea implementarii proiectului. Nu stim daca va fi aprobat de APDRP. Suntem in pragul disperarii!


Utile
Bucuresti
Iasi
Constanta
Timisoara
Cluj
 
 
                             
Acasa |  Copyright |  Termeni si conditii |  Contact |  Publicitate |  Ringier Romania |  Regulament Forum