|
Alege luna si anul
 |
Noiembrie |
 |
 |
2009 |
 |
|
|
Telespectatorii din Statele Unite au urmărit cu sufletul la gură povestea unui băieţel de şase ani despre care se credea că e blocat într-un balon cu heliu ce plutea în derivă deasupra statului Colorado. Televiziunile din SUA au transmis, ieri, ore întregi imaginile cu balonul în care autorităţile au crezut că se afla Falcon Heene. După două ore de zbor necontrolat, balonul a aterizat lin pe un teren viran din Colorado, însă Falcon nu se afla în nacelă.
Poliţiştii din Colorado au început apoi să-l caute pe băieţel de-a lungul traseului parcurs de balonul cu heliu, crezând că Falcon ar fi putut să cadă în timpul zborului. Casa familiei Heene a fost cercetată în două rânduri, dar copilul era în continuare de negăsit.
Final fericit
Şeriful Jim Alderden, din districtul în care locuieşte familia micuţului Falcon, a fost cel care a anunţat deznodământul poveştii. Băieţelul se ascunsese de fapt, pe toată durata căutărilor, în garjul casei sale.
Întreaga încurcătură a pornit de la fratele lui Falcon, care a spus cum că l-a văzut pe năzdrăvan cum se urcă în balonul făcut de tatăl celor doi.
Richard Heene, tatăl celor doi copii, construise balonul cu heliu pentru a urmări starea vremii. În timpul zborului său, balonul a urcat şi până la o altitudine de 2000 de metri şi a parcurs circa 64 de kilometri în nordul oraşului Denver, din statul Colorado.
|
|
|
|
|
|
|
|
Articole din aceeasi categorie:
|
|
|
|
 |
Utile |
|
|
Bucuresti |
 |
Iasi |
 |
Constanta |
 |
Timisoara |
 |
Cluj |
 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
BET |
 |
BET-C |
 |
BET-FI |
 |
RAQC |
 |
RTL |
 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
americani...
americani cretini...i-a tampit obama de tot...
foarte bine
...ca sunt cretini, unii fac bani multi pe prostia lor. la mai multi !
Alta nascocire
E destul de evident ca televiziunule americane(mai ales CNN) incearca sa scoata tot felul de povesti pe care publicul americn sa le savureze si sa uite de criza.
Bleah...
Urmariti filmul "Armata celor 12 maimute" cu Bruce Willis.Povestea baetanului disparut se repeta(acolo era vorba despre un put si un grajd,aici este vorba despre un balon si un garaj).Deci concluzia este ca prostia si universul sunt infinite.
dupa figura aduce
cu unul de-al nostru, brunetel...
detaliu, dar...
attic dupa cunostintele mele de lb. engleza inseamna pod, si nu garaj...
E pod
Dar asta e un element secundar,.
Le iese pe nas gluma
A fost facut special. Le face o nota de plata de 800 mii dolari. Sute de oameni pusi pe drum, elicoptere, medici deplasati la fata locului.
Le iese pe nas.
Desigur ca lumea a fost ingrijorata. Nimeni nu face asa gluma si strigatul de ajutor a fost primit imediat. Cei care au pus repede elicopterele in aer sa caute, au luat de buna ce zice o mama disperata.
Singura chestie mi s-a parut ciudata, e ca parintii au pus as nume la un copil. E cum m-ar fi botezat pe mine Cocostirc sau dihor. Si concubina mea imi zice cuculetz . Nu stiu de ce.
Oricum, forma data balonului este un succes. Mergea repede in drach.