|
Alege luna si anul
 |
Martie |
 |
 |
2010 |
 |
|
|
Călin Hera: „Lista cabinetului Negoiţă arată atât de
previzibil şi e atât de de picat, încât
pare mai degrabă o provocare”. Singura mirare, dacă mai e ceva de mirare în România, e cum de au acceptat politiceni serioşi (sunt câţiva acolo!) să-şi treacă numele pe o glumă proastă.
Lista cabinetului Negoiţă ar trebui să se numească foarte bine „guvernul general Oprea”. Reprezentantul grupului dependenţilor e figura emblematică a acestei încropeli.
Serios vorbind, mingea a ajuns în terenul opoziţiei majoritare. De dragul discuţiei, să nu considerăm că asistăm la un bambilici politic, ci la un joc ingenios de imagine.
Puşi în faţa încropelii Negoiţă, oficializată ieri, parlamentarii care au susţinut varianta Johannis au două opţiuni: să tărăgăneze procedurile până după prezidenţiale sau să joace în forţă şi să voteze rapid împotriva acestui cabinet. (E, practic, imposibil ca lista cu pricina să ob ţină un vot majoritar.)
Orice cale ar urma, guvernul Boc-interimar va mai vieţui măcar până pe 6 decembrie, iar retorica electorală va rămâne încă în familia lozincilor gen „noi vrem guvern şi stabilitate, ceilalţi pun interesul electoral deasupra celui naţional”.
Toate discuţiile pleacă de la răspunsul pre vizibil la întrebarea: „Ce va face Băsescu dacă parlamentul va trânti şi a doua propune re de premier?”. Nicio surpriză: va dizolva parlamentul şi va provoca, astfel, alegeri parlamentare anticipate, a spus-o deja.
E un motiv suficient de puternic pentru ca parlamentarilor de umplutură să le tremure nădragii. Ce ne facem, fetelor, dacă ne dizolvă?
Unul a spus deja că el nu vrea anticipate, că a cheltuit 30.000 de euro pentru campania de anul trecut şi că a făcut asta pentru o proiecţie de patru ani, nu de unul. Este vorba despre Ioan Ghişe (PNL). E prototipul politicianului care doreşte tărăgănarea procedurilor, susţinută de PSD şi PNL. E varianta cea mai călduţă, întrucât le oferă parlamentarilor o oarecare linişte, aceea de a nu-şi pierde încă fotoliile şi de a negocia, eventual între tururile de scrutin, alte majorităţi. (Există, totuşi, o veste bună pentru ei: chiar dacă referendumul lui Băsescu ar fi votat favorabil, e practic imposibil ca următoarele alegeri să fie pentru un parlament unicameral, cu 300 de deputaţi în loc de 471.)
Tărăgănarea înseamnă însă un pas înapoi. Parlamentarii PNL, PSD şi UDMR, plus minorităţile, au câştigat numai atunci când au jucat în forţă, adică atunci când au acceptat propunerea lui Crin Antonescu de a merge până la capăt cu soluţia Johannis. A trage de timp acum înseamnă doar a preda ini ţi a tiva (pierdută deja în mare parte). Înseamnă că parlamentarii sunt aşa cum îi descrie Traian Băsescu: laşi, interesaţi în primul rând de propriile lor persoane.
Dacă nu renunţă la ideea tărăgănării, Crin Antonescu şi Mircea Geoană arată că n-au în spate oşti puternice şi loiale, îl văd pe Băsescu învingător, nu cred într-adevăr că vor câştiga şi, deci, nu rezistă la tăvăleală. A juca tare înseamnă să transmită convingător ideea că vor să rupă apele.
Crin Antonescu spunea că l-ar dezavantaja o prezenţă mică la vot, care ar face ca „autocarele PSD şi PDL” să conteze. Dacă vrea mobilizare şi victorie, ar trebui să aibă în jurul lui oameni care chiar şi-o doresc.
|
|
|
|
|
|
|
Articole din aceeasi categorie:
|
|
|
|
 |
Utile |
|
|
Bucuresti |
 |
Iasi |
 |
Constanta |
 |
Timisoara |
 |
Cluj |
 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
BET |
 |
BET-C |
 |
BET-FI |
 |
RAQC |
 |
RTL |
 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
GUVERNUL GENERAL CU OPREA( OMUL CHEIE AL FRAUDARII ALEGERILOR) LA TIMONA
ce ne mai ascundem dupa degete, toata provocarea asta a lui Basescu urmareste un singur tel: FRAUDAREA caci alta sansa nu are!
asa zisa prefraudare a alegerilor
cum poate sa fure pdl alegerile cind vor fi partidele psd,pnl,udmr,televiziunile magulilor in toate sectiile de votare?! asta este cea mai gogonata minciuna! probabil psd se crede in anul 1990 cind tatuca iesea cu 85%! ghise(pnl) a spus adevarul: el este parlamentar 4 ani!are de furat 4 ani nu de riscat sa vina altcineva in locul lui! nu conteaza tara,postul lui e important
ioreule
daca Basescu iese la turul 2 cu peste 75%, si nu-i imposibil ca deja a avut asa la referendum, putem discuta de cifre dubioase. El are deja in jur de 55-57% in sondaje.
ENULE
In care sondaje are basescu 57%? In alea pe care le faci tu cand stai pe closet!
Tema cu anticipatele este ca aratarea pisicii numai ca pisica-i moarta. Basescu nu poate provoca anticipate din motive legale iar dupa predarea-reluarea mandatului nu poate pentru simplul motiv ca nu-l va prelua el ci viitorul presedinte. Sigur dupa 21 decembrie, in calitate de capitan de barca, poate face cate anticipate vrea pe barca lui dar totusi este preferabil sa se grabeasca iar daca vrea sa inceapa anticipatele la Jilava, e treaba lui!
scorpioane
are asa in sondajele care conteaza. Si nu ti se pare extraordinar ca Basescu se tine atat de tare cu toate scarbele care controleaza presa si televiziunea romaneasca cu tunurile pe el? Iliescu ar fi fost toasted in conditiile astea... Dar vorba aia a avut totul la picioare cat a fost comandant...
ridicolul ustura?
cum poate Oprea sa faca ceva, cand guvernul NU va fi investit pana la alegeri? Ura ajuta, dar ridicolul ustura?
Eu, Motanu, garantez
ca daca il votati pe Basescu, lucrurile reintra in normal: tradatorii din pnl vin la guvernare cu pdl si o parte din aiai mai luminati din psd vontribuie si ei la noua majoritate ca "independenti".
Secret mare,tataie!
Si care-s nene, sondajele alea care conteaza (daca-s alea din closet facute de pidilici, e clar). Ca basescu se tine tare o fi extraordinar pentru udrea, ca pe altcineva chiar nu intereseaza! Acu` ia gandeste putin, sper sa nu-ti cer prea mult, cine dreacu o fi radicalizat presa si televiziunile alea ca aproape toate sar pe el? Am zis aproape gandindu-ma labe 1 care dupa primul tur, cand nu se vor confirma sondajele alea a lu` matale care conteaza, o s-o vireze marinareste lasandu-l fara organ (de presa, of course) pe bravul om prietenos. Despre iliescu ca despre morti, numai de bine!
Alo, dom' Motanu, mai lasa-ma bre si pe mine
ca ai apacarat toata antetia publica. Nu mai scrii la toate articolele cu nume diferite. Doresc sa le transmit telespectatorilor ca daca ma voteaza, adica daca il voteaza pe Basescu,...pardon, pe Mircea Geoana, imi voi dedica mandatul, adica Mircea Geoana imi va dedica mandatul, adica Mircea geoana isi va dedica mandatul dumitale, domniei sale, sa va dam la toti tichete de cuparmaturi de 35 de lei. Bine, 350.
kretinoidul de FEHER, isi continua tarantelele securiste pe un tabloid securist?
ce ziceti Dlor de la EV ZL sunteti independenti sau ziar securist asa cum si-l revendica probasistii dv care conform sondajelor dv ar avea 64% pe acest ziar iar antibasistii 34%! In 2004 cand am intratat prima oara pe acest ziar din intamplare nestiind ce hram poarta ziarul dv si am scris cu naivitate despre PNTCD de am starnit un val UNANIM de urlete mi-am dat seama ca intr-adevar atunci ziarul acesta era 100% securist dar timpurile s-au schimbat de atunci....dar drumul spre independenta e anevoios.In privinta voturilor lor sau ale dv eu va sugerez sa votati ceea ce ar fi votat azi un Petre Tutea_Maniu_Coposu_Mihalache_Bratienii_Partizanii Nucsoarei....adica acei romani care nu si-ar fi pierdut IDENTITATEA ISTORICA STRABUNA dovada martirajul lor antibolsevic si antisecurist sau antiFSN-ist, caci martiri a dat si da si FSN si partidele clonate de el.
scorpioane
asta-i buna! e vina lui Base ca l-a radicalizat pe voiculescu si pe vantu, ha, ha! Pai p-astia i-a radicalizat mama lor si Base nu-i lasa sa tranforme Ro intr-o republica sudamericana unde banul e mai presus de lege.
Ministrii curati ai presedinteluiBasescu
Blaga,Berceanu,Videanu,in FSN,alaturi de Ion Iliescu si Traian Basescu din 1990.Toti patru sunt foarte bogati asa cum sta bine unui politician de dreapta,care respecta proprietatea privata.
Daca trei egal patru
Obscura (Mata) Warner, n-am inteles care toti patru din cei trei citati? Desteapto!
Sa radem de casa lu'Blaga,Mantale,Ioana Basescu
Blaga si-a luat casa la Bucuresti cu numai 800.000 euro,
Mantale la fel si Ioana Basescu cu numai 1.000.000 euro.
SA TRAITI BINE.Taticu'Basescu vegheaza ca mafia s-o duca bine.Participantii la mitingurile probashite au fost platiti cu-n kil de ulei si faina.
Diversiuni de ferentari
Domnului Clara W.Esti de calitate inferioara la produceri diversioniste.Argumentez ca mitingurile lui Traian Basescu se fac pe centre regiionale,unde vin simpatizanti din 4,5 judete.Adic zeci de mii de oameni.Oricine ii vede isi da seama ca participarea lo nu este data de cersetorie si aisitenta sociala.Din aceste adunari nu fac parte ASISTATII SOCIALI!Astia sint in fieful lui Vanghelie et.company!Dar televiziunile obediente lui Geoana si Crinulet nu arata live participantii!Realitatea tv.a difuzat imagini primite de la ROBERT un telespectator,la mitingul din Craiova!Impresionant!Releva caracterul PDL privind oragnizarea,seriozitatea si puterea acestui partid!Releva puterea lui Traian Basescu!Toti cei care declara altceva in fata camerei de luat vederi sau in presa mint!Si ei cunosc adevaruk,dar mint!
Asa e Dle Feher daca ziceti dv si sub nicul asta, asa e!
s-au adunat nickurile necesare cu care tot incercati sa convingeti lumea deci aveti ...cate nicuri pana acum? afara de zeus si dom basil, sau morlau-hau hau, si clinarile a zeci de motani garfield sau yon-youri,pitt si cate si mai cate acest yu-gi-on a pus capac si gata, va abrob
Sa n-o uitam pe ministreasa Anca Boagiu!
Este vechea amanta a lui Sida. Acest Sida actulalul amant al Eba si viitorul nou ginerica prezidential! Sa fie primit! hehehe! Garfield, motanu (nashu de pe acoperis)
"...cum de au acceptat politiceni seriosi (sunt cativa acolo!) sa-si treaca numele pe o gluma proasta"
A dvs, in schimb, dle Hera, e o gluma buna! Auzi: "politicieni seriosi"! - si unde? - in anturajul lui Basescu!... Hahaha!(la o gluma buna, intotdeauna se rade) ___ Daca Basescu va declansa alegeri anticipate dupa ce a strigat in gura mare ca nu mai sunt bani de salarii si de pensii, este un mare, mare , mare iresponsabil! ___ Cred ca e cazul sa se introduca testul psihologic tutruror celor care-si doresc numele pe un buletin de vot!...
Testul lui Nae
Nae! Si cei care scriu pe forum ar trebui sa faca la fel. Adica sa treaca acel text la care tu faci referire. Mai ales daca au un prea dezvoltat simt al umorului... Eheheee! Garfield, motanul GRIVCO, fara simtul umorului pe acoperis
NUUUU NAE
aia corecti sunt in jurul lui nastase cel votat de tine si de garfield acum 5 ani.sau poate ,,romania bunului simt,, este domnul orban care spune ca ,,pe basescu il voteaza BETIVII SI TIGANII,,..ai mare dreptate prietene..afirmatia lui orban arata din plin,,romania bunului simt,,.,,sau poate atanasiu cel cu web cam sa fie ,,romania bunului simt,,??inca nu sunt decis
vivat Nae
o lista a politicienilor seriosi incepe cu Vanghelie, Bogdan Olteanu, Ghise, Hrebe... Mai adaugi tu?
Acum vom vedea adevarata fata a partidelor
Democratia interna este un cuvint gol pentru membrii PSD si PNL, caci ii vom vedea iar votind cu bilutele albe sau negre in fata sefilor de partid. Cei care vor indrazni sa voteze altfel decit a ordonat seful suprem ,conform parerii lui sau interesat sa nu treaca, iar prin campanie electorala, vor zbura imediat din partid. Culmea este ca acesti lideri il acuza tocmai pe Basescu de tendinte dictatoriale.
culmea e ca orbii nu vad ce ochi belit are dictatorul Basescu
ochiul ala drept cu care vede doar profiturile partidului sau iar cu ala stang pleostit nu vede saracirea tarii, nu a vazut ca vine criza, ca vine gripa, ca ii vine sfarsitul si catusele sunt deja pregatite!
asa e bey muhaila
Democratia interna este un cuvint gol pentru membrii PDL! Baasescu, dictatorul estului!
DISPARI MAI DEMAGOGULE
murdaresti forumul cu balele tale!
De ce?
Nea Vasile, eu ma intreb de ce s-au cheltuit sume enorme pentru instalarea votului electronic. La alegerea unui tip de vot, banuiesc ca se voteaza tot cu bile (la vedere).
democratie originala
Intr-o democratie originala ca a noastra, un candidat la presedintie care se pretinde mare diplomat, accepta sa fie prezentat de un filfizon care (se) rade ca un prostanac de un defect fizic al unui contracandidat. Ma intreb, nu le-a crapat obrazul de rusine celorlalti si unora de aici?
Rsaspuns..pentru cei care conteaza
.. adica celor care sunt OK la cap.Gugule poate ai observat ca la motiune s-a votat deschis adica cu bile, desi UDMR a avut obiectii. In final au renuntat la obiectii,caci lor le convine sa creze impresia ca Rominia este neguvernabila. Lui Super: -Asa-i omu prost, cind vede ca n-are argumente logice se leaga de aspectul fizic al unui om, asa cum au facut de exemplu cu Boc,mirlania a ajuns si in parlament cu expresia,,Boc ,toc, poc'', iar lui Basescu...oho... ce poti face decit sa vezi mirlania peste tot. Zicea odata florian Pitis:,,Nu conteza cit de pung e parul, ci conteaza cit si cum gindesti'' Primarul Clujului -oras mare si frumos ,nu poate fi mai bun decit al Sibiului, caci neamtul e mai inalt si mai chipes nu?Chiar daca sibienii lui ii zic Johannis- sase case
Negoita si lista rusinii!!!
In capul listei,sef de ceremonii...Adrieaaan Videanuuuu....nasul lui Liviuuuu Negoitaaaa,paza si protectia sunt asigurate de securistul Gabrieeeel Opreaaaa!!
Care mobilizare..
...si mai ales, care victorie, din moment ce el le-a transmis simpatizantilor sai sa voteze pe Vadim sau Becali?
Cui ii e frica de Negoita?
Oricarui om caruia ii pasa de sistemul democratic.
Anticipate
Sa piarda toti cei care au bagat bani in campania electorala crezand ca pot sta in "liniste" intr-un parlament care a obstructionat vizibil conducerea tarii. De ce n-a "rezistat" PSD-ul pana la capatul perioadei legislative ? De ce parlamentarii PSD au fost in opozitie fata de guvern din care ei insasi faceau parte ? De ce miza postului de presedinte al tarii este mai importanta decat rezolvarea problemelor cu care se confrunta tara ? Cred ca este momentul ca PSD-ul sa fie trimis unde ii este locul, lada de gunoi al istoriei si unii dintre membrii sai, dupa gratii.
Boala grea
Ursuletule, in istorie se intra, asa ca Hitler sau Neil Armstrong, dar chestia cu lada de gunoi e de la cursurile de marxism-leninism.
de ce-ar fi
cabinetul Negoita o gluma proasta?! Pt ca are ministri deja refuzati o data? Pai au fost refuzati din motive politicianiste si astea se schimba in functie de interese... Si interesele astea se vor schimba dramatic in cateva zile...
Nu este o gluma proasta
Cand esti profesionist si stii ca poti rezolva problemele prioritare ale Romaniei nu e jenant,ba din contra. Nu puteti sa credeti ca cei din comisiile parlamentare care au audiat ministri desemnati(nu conteaza in ce guvern) sunt asi in domeniu. Sunt niste persoane care respecta,fara sa cracnesca,disciplina de partidStiti la fel de bine ,ca si multi altii ca ,in comisia parlamentara, nulitatea Bogdan Olteanu a fost preferat in locul finantistului-economist Daniel Daianu,pentru postul de viceguvernator al BN.Nu cred ca Romania trebuie condusa de incompetenti pentru ca asa doresc cei din "cardasia Iohannis".
d-ale noastre
foarte buna analiza, pe scurt tot ce spui e corect
De ce
ar trebui sa se schimbe f. mult guvernul si ministrii fata de ce a zis si facut pana acum Boc si Croitoru? Programul de guvernare este cel impus de situatia din tare si dinafara, de cei care dau acum bani: FMI, UE etc. La partide politica nu este dictata de cei ce dau banii?: Patriciu , baronii locali etc? Ca nu ne place este altceva. Dupa ce s-a intrat in UE prin vanzarea in totalitate a tarii acum nu mai suntem de acord, s-a ajuns la fundul sacului? Degeaba fac partidele galagie, politica nu se mai face demult la Bucuresti, de aici doar se fura ce se mai poate, altii iau acum decizii pentru noi. Batalia e de fatada pe resturile ospatului european.
Ce este neclar?
De la bun inceput sa analizam contextul international,fata de care se pozitioneaza Ion Iliescu si coalitia rusinii,aproape aceeasi de la suspendarea lui Traian Basescu.Ce ii alatura atit de puternic ?Inlaturarea lui Traian Basescu,unica piedica impotriva supunerii Romaniei,fata de o politica de suprematie europeanace se configureaza,defavorabila aliantei cu americanii!Instaurarea unor relatii romane ruse,inceputa in plan economic si care se doreste afi continuata si in plan politic,sau strategic.Dorinta americanilor de a instala scutul antiracheta,pe teritoriul Romaniei,nu convine Rusiei,probabil nici Ucrainei!Iar nucleul selectiv de putere european nu ar ezita sa isi dea mana cu Rusia,doar pentru asi consolida Puterea! Declaratia lui Fischer,prin care Rusis isi arata disponibilitatea de a participa la proiectul Nabucco arata acest lucru,chiar inainte de a se cunoaste cine va fi noul presedinte roman!
Guvernul Negoita si teama anticipatelor in Parlamentul Romaniei
Nici nu mai conteaza,ca guvernul Negoita este o echipa cam tot in felul celei incropite de Lucian Croitoru,cu nasul Videanu,cu indispensabilul Blaga, cu hartuitul Pogea si cativa pe post de specialisti. Istoria se repeta,guvernul Negoita cade,guvernul Boc ramane,banii de la FMI mai asteapta.In aceasta bulibaseala generalizata,in care toti sunt impietriti in anticiparea rezultatului alegerilor,multi se mira admirativ sau spumega de cat de dibaci este presedintele Basescu.Unii zic viclean,altii zic abil,depinde de ce parte te afli.Prin blagoslovirea lui Negoita cu inalta functie executiva,Traian Basescu i-a redus din dimensiune pe furiosi si pe mult prea tamaiatul edil al Sibiului,furnizand totodata parlamentarilor un bolovan pe care nu il pot inlatura,de teama anticipatelor.In rest,totul va fi ca la un priveghi irlandez:cantec si veselie,nu stim insa un singur lucru,unde va fi priveghiul si unde va fi veselia de sfantul Nicolae,in acest an.
degeaba
Daca Basescu nu va mai iesi presedinte, ceea ce e foarte posibil din pacate, nu vor mai fi nici un fel de anticipate, parlamentul nu va mai cadea si vom ramane cu aceeasi expirati care se gandesc la faptul ca au platit o functie pentru 4 ani nu pentru 1 an. Eu unul imi doresc sa pice parlamentul ca prea multi stau acolo si dorm,beau cafele,barfesc,labaresc, decat sa faca ceva constructiv pentru Romanika noastra.
Traim in Romania si Basescu ne ocupa tot timpul (semnat Gerfield, motanul din parlament, scuze Felix)
guvern
Au (psd/pc,pnl si bozgorii) au doua OBSESII:
-jos Basescu:
-teama de alegeri parlamentare anticipate.
In orice investitie,mai Ghise-u pnl-ist exista o doza de risc.Ti-o asumi sau nu.Ce-mi pasa mie de banii tai dubiosi sau imprumutati?Pe faras cu tine si cei de teapa ta!
TOATA STIMA PENTRU URSUL BRUNO
AM REMARCAT DE MULT TIMP CA SUNTETI UN OM DEOSEBIT. AM TOATA STIMA PENTRU DUMNEAVOASTRA SI CHIAR SIMT NEVOIA SA VA INTALNESC. SI AS PREFERA SA FITI TANAR, FIINDCA MI-AM PUS NADEJDEA CA NISTE TINERI INTELIGENTI SI SERIOSI,AU SA APARA SI AU SA FACA SA RASARA SOARELE SPERANTEI PENTRU TOTI ROMANII SI AU SA ADUCA LUCRURILE LA NORMALITATE IN TARA. DEOCAMDATA NU NE PUTEM INCREDE, DIN CEI DE PE SCENA POLITICA, DECAT IN TRAIAN BASESCU.
contradictie?
daca Ion Predescu (de la CCR) fost ministru de justitie sub Iliescu, zice ca o luam de la zero dupa alegeri, atunci refuzul guvernului Negoita, se numara cu unu. deci ar avea interes PSD PC(R) plus PNL sa-l tranteasca acum! Si uite asa ori Predescu intoxica ori sefii Grivco nu stiu aritmetica! Iar Oprea zgandarit prea tare poate sa inceapa sa dea detalii despre ce i-a cerut Vanghelie in ianuarie 2009!
eu pe care lista sunt?
vreau un sfat de la Nae, de la Garfield, Yon si Clara: eu vreau totusi sa-l votez pe Basescu. Pe care lista ma inscriu: drogatzi, prostituate, tzigan ? Sau il intreb pe campionul politetii, PRIM VICE PRESEDINTE PNL Orban?
VOR FI ALEGERI ANTICIPATE
VICTORIA LUI BASESCU ESTE CERTA. ESTE POSIBIL SA FIE REALES CHIAR DIN PRIMUL TUR. VA URMA DIZOLVAREA PARLAMENTULUI SI DECLANSAREA ALEGERILOR ANTICIPATE, IAR PDL VA AVEA SARCINA, APARENT IMPOSIBILA, SA CASTIGE MAJORITATEA ABSOLUTA IN VIITORUL PARLAMENT. VA URMA INLOCUIREA CONSTITUTIEI ILESCIENE CU ALTA NOUA, CARE NU LASA LOC ARTICOLELOR CU DUBLA INTERORETARE SI CARE RASPUNDE CERINTELOR EUROPENE, IN TOATE PRIVINTELE. PRESEDINTELE BASESCU ARE DEJA IN MANA NOUA CONSTITUTIE, DUPA PAREREA MEA.
Omul e plin de paradoxuri: sub lozinca bunului-simt, este de fapt cel mai agresiv si irascibil candidat. Lipeste altora etichete de politruci, fiind el insusi un balon cu aer cald, incert profesional,
prezent in politica de doua decenii fara vreo initiativa identificabila, alta decat jocurile de putere, si sublimandu-se complet ca persoana atunci cand i se scoate stecherul de la reteaua electrica a partidului. "
Cine este acest candidat la prezidentiale, acest chiulangiu notoriu, irascibil si fara un program?
hehehe
bai costica gadea, dar te-ai gandit si la varianta asta:
basescu winner- PDL winner- posturi grase ( cu 7500 de euro/4h de munca) numai pt ai lor( fini, cumetre, etc) - smenuri grele cu ce mai e de furat in tara asta( si fura PDL mai rau ca derbedeii de la PSD) - tu ramai sugaci si sclav pe mosia portocalie.....................
nasol scenariu, dar f. aproape de realitate...............de ce? pt ca cei mai competenti sunt ministri PDL- din cabinetul boc 1 -boc 2 in 1- croitoru- negoita( chiar nu mai existau altii pt posturile respective, chiar e pogea un geniu al finantelor, chiar e videanu vreun nouriel rubini, chiar e madam sulfinica marele aparator al poporului in fata dioxidul de sulf??
NU, E PT CA MAFIA TREBUIE SA RAMANA ACOLO!!PT CA TRE SA PRODUCA BANI PT AI LOR!!!
ai lor si ai nostri
@animalutul20, inteleg ca supararea ta este ca ar putea castiga ai lor si nu ai nostri. Supararea mea, este ca vad o sala imensa in care niste pitici se joaca de-a democratia. Vine un om serios, le vorbeste competent despre economie si ei se scobesc in nas, joaca bambilici pe laptop, isi plimba fundurile de colo colo, trimit bezele la camera de filmat si asta pe banii mei.
lupta electorala
Nu stiu de ce trebuie sa ne facem ca nu intelegem ca totul se reduce la lupta electorala,ca nu e vorba nici de constitutie nici de majoritati parlamentare ci de a puncta in campanie.Daca Negoita ar fi fost propus de coalitie niciodata nu arfi fost nominalizat de Basescu si invers daca Iohanis, inainte de a fi propus de coalitie ar fi fost nominalizat de presedinte niciodata nu ar fi votat fiindca ar fi punctat electoral adversarul.Salvarea situatiei ar trebui sa vina de la UDMR si minoritati care nu au candidati cu sanse si care pot face ceva pentru Romania .Ei trebuie sa-si anunte atasamentul fata de coalitie petru perioada de dupa 6 decembrie ,sa voteze acum acest cabinet si sa sustina legile conditionate de FMI eventual in parlament sa sustina modificarile si propunerile coalitiei la aceste legi.Ar cistiga respectul romanilor si ar deveni salvatorii unei situtii grele pentru tara.Fara acest compromis nici guvernul Germaniei nu ar trece de Parlament.
Cui ii e frica de Crin in turul 2?
Am mai postat si ieri la articolul despre Dinesc deoarece zilele astea chiar si intr-un articol despre vreme se ajunge la analogii despre alegeri,
pornind de la premiza ca votantii PNL sau PSD nu ar vota niciodata sau foarte greu PSD deci in turul 2 probabil nu ar vot cu Geoana (Vs Basescu) pe de alta parte votantii pSD ar vota cu Crin Vs Basescu, trag concluzia ca exista sanse mari ca asta sa fie calea de al inltura pe Basescu.
Oricum, el se bazeaza pe aceeasi logica, de aceea nu il vrea pe Crin nicicum si incearca sa il ridiculizeze cat mai mult, vorbeste de Iliescu, OZN uri, orice.
Pentru ca altfel Crin in primul tur si basescu in turul 2, nici nu ma gandesc sa votez Geoana orice ar spune PNL...
sfidare
sfidare...asta defineste atitudinea lui basescu fata de parlament...ne-am cam saturat de asta, trebuie sa se termine odata. parlamentarii aia nu i-am ales degeaba, basescu defapt i-si bate joc de noi...si ne sufla in fata marea revolutie: reducerea nr. de parlamentari. nici eu nici voi nu o sa traim mai bine daca se intampla asta, in schim base castiga voturi de la prostime
cui ii e frica de negoita?
nimanui? si de ce ar inspira teama? e doar o marioneta, si el stie asta
Gluma?
De unde stiti domnule Marian ca acest guvern e o gluma proasta?Mai degraba e unul de avarie.In afara de ministrii ca Videanu sau Pogea restul mi se par destul de buni, cu precadere Valeriu Tabara.Adevarata gluma proasta mi se pare eternul si nefascinantul Johannis
stim noi
stim noi cui ii frica... coalitiei rosii. Ce ne facem, caci aceasta coalitie are sustinere puternica in media corupta, la antene si iRtv, unde SRStanescu si Chireac pozeaza in mari moralisti. Ati citit ce santaje fac indivizii (vezi Curentul de azi sau youtube)? Base deranjeaza pe multa lume, asa ca trebuie sustinut.
clona, esti penibil in prostia ta!
Ultima solutie de bun simt: AFARA CU BASESCU! Gm.
Candidat cu JUMATATE de CRANIU ???
Cine s-a plimbat prin Bucuresti a putut vedea MII de afise electorale in care Candidatul are o PORTIUNEA superioara a CRANIULUI taiata . E mascata intentionat cu un text de Partid . Este cea mai HIDOASA figura de candidat . Cine o fi autorul acelei montruozitati ????
T. Basescu SE INVINETZESTE de INVIDIE in decembrie
Cum e firesc , in luna decembrie se discuta mult despre Revolutia din 1989 . URA si INVIDIA lui Basescu pentru cei care apar pe ecranele TV ca Organizatori ai Revolutiei atinge apogeul mai ales cand e vorba de Ion Iliescu , MINTEA LIMPEDE a acelor timpuri .
Se stie ca Basescu NU a participat la Revolutie . Din contra , Presa a scris ca se ocupa fie cu organizarea Represiunii fie cu Arderea Dosarelor securistilor in Constanta . Nu-i nimic , Basescu REcupereaza cu mult TUPEU . In MANDATUL sau , Revolutia a fost trecuta in planul secund . In prim plan a aparut Basescu si SECURISTII scosi din spate si bagati in Partidul sau , in fata , pe functii grase , la vedere , la SFIDARE.
Romplex..
Dar de "Securitate si revolutie" ai auzit cumva?Ai vreo idee cat a fost "revolutie" si cat "manipulare"?Dar aste e alt film. Dar iata insa ca acum Basescu cu voia matale,a ajuns si "reprimatorul" revolutionarilor din 1989! Pe langa organizarea mineriadelor, desfiintarea PNTCD-ului ca si imposibila reinfiintare, capitularea lui Emil "in fata structurilor",spargerea CDR-ului, demisia lui Ciorbea, chiar si gripa porcina precum si muuuulte altele, acum am ajuns si la "reprimarea" revolutiei unde un rol important l-a jucat, fireste, Traian Basescu!! Oare s-o fi intamplat ceva in ultimii 20 de ani care sa nu-l aiba protagonist si "factotum" pe Basescu??Ceva "de rau", evident!
aici nu este vorba de frica
Nu este vorba de frica lui Negoita ci de faptul ca acesta nu este dorit de o majoritate parlamentara si a venit din initiativa lui Basescu care sfideaza orice alta propunere. Face numiri in functie de propriile lui interese. Cert este ca nu poate exista o frica a cuiva fara de Negoita. Nu isi au rost temerile pentru ca acesta nu are capacitatea si competenta necesara pentru a fi ales prin vot. Va fi doborat la fel ca si Croitoru. Basescu ar fi trebuit sa ia decizia potrivita de la inceput si sa tina cont de propunerea ideala a lui Antonescu: nominalizarea lui Johannis in functia de premier.
Sfidare
Logica falsa. Daca e o coalitie asa de tare, validau guvernul, venea transa FMI si picau guvernul. Stii cat pierdem noi din jocul acesta?! Pe de alta parte si presedintele- oricare ar fi el, are dreptul sa aleaga premierul care stie ca va face programul pe care l-a promis el in campanie. Mai bine alegeam direct presedinte- premier si nu mai era balciul asta.
Duduie Gabi,
No comments! Esti o bomboana!!Atata naivitate si atat candoare numai in zona "crinilor" se mai gaseste!
S.R.STANESCU SI B.CHIRIEAC-santaj la seful ANI
Basescu NU DORESTE MAFIA LA CARMA TARII. CITESTE MAI MULT DE JOHANIS IN ZIARUL CURENTUL DE SAPTAMANA TRECUTA POTI VEDEA ACOLO SI UN FILMULET.
DUPA CE TERMINI, DESCHIDE www.curentul.ro de statazi si AI OCAZIA SA-I ASCULTI PE SORIN ROSCA STANESCU SI PE BOGDAN CHIRIEAC. DUPA ACEEA TREBUIE SA-TI PUI INTREBAREA DE CE TRAIESTI TU IN ASA MIZERIE. DIN CAUZA LUI BASESCU.
Matrozul beat de putere trebuie debarcat cu toti slugoii - 1
Marinarul securist a luat-o complet razna, e dezechilibrat psihic si beat de putere.
Ordinarul asta nu mai poate de Constitutie, de parlament, de cea mai elementara regula a democratiei, aceea ca o majoritate formata in parlament da primul ministru, el pune tot de la lingaii lui din PD, ca sa fie la putere.
Am o presimtire ca paranoicul asta insetat de putere (ca si de alcool) nu se va lasa dus din Palatul Cotroceni decat ca Ceausescu, cu picioarele inainte.
Sunt sigur ca, daca ordinarul asta mai prosteste lumea sa-l voteze o data, va dizolva parlamentul si va modifica si constitutia, ca sa aiba puterea absoluta si sa-si aroge dreptul la inca 2 mandate.
Pentru el, democratia e doar o vorba goala, orice ar scrie in constitutie el intrepreteaza dupa bunul plac, pentru a-si asigura intreaga putere dictatoriala pentru el si clica de lingai si mafioti care-l inconjoara.
jos comunistul de iliescu
insetat de putere este iliescu tu chiar crezi ca geoana este cel real este o marioneta a comunistilor care nu mai scapi de ei pana nu intra in pamant cu totii.basescu o sa-i starpeasca fii sigur.in cei 15 ani ai lui iliescu la conducere aveati libertate deplina.... nu cred mai gandestete .
PNL recidiveaza impotriva constitutiei:Amesteca justitia in politic! Pentru Gabi!
Dupa acuratetea limbajului esti liberal cu cotizatie!Daca Traian Basescu nu respecta sau nu arespectat Constitutia de ce nu s-a facut apel la CURTE?Voi liberalii intrati in parlament ,in baza unei legi neconstitutionale,prin furt de voturi,voi sinteti cei care ati devenit abuzivi,dictatori,anticonstitutionali!Nu asa documenta Crin Antonescu,chiulangiul parlamentar,la discursul pentru alegerea guvernului Croitoru?"Ce cautati in parlamentul Romaniei,domnule Croitoru"Pina acolo ati ajuns cu sfidarea si abuzul!Ati confiscat si institutia parlamentara so ati facut din procedurile constitutionale mingi sau baloane de sapun!Ati adus in ultimul hal parlamentul,prin asa zisa voastra activitate:Comisii ilegale de ancheta,hotariri privin colaitia majoritara,ca sa tina loc de act juridic!
YU-GI-ON
Dle Feher mai semnati si sub numele de EN ca e mai scurt si faceti scurta la mana cu cate nickuri semnati.ACESTA E PREA LUNG, SA NU OBOSOTI
Matrozul beat de putere trebuie debarcat cu toti slugoii - 2
In momentul in care slugoiul Boc a refuzat categoric oferta STS de informatizare a sectiilor de votare, prin care se evita votul multiplu si voturile introduse in urne pe numele altora, a devenit evident ca Boc si Blaga au misiune clara de la Basinescu sa fraudeze masiv alegerile si sa-l scoata presedinte cu orice pret, indiferent de vointa electoratului.
Dar matrozul disperat dupa putere uita ca romanii pot vota mai mult impotriva lui decat pot fura slugoii lui.
De asemeni, paranoicul uita un lucru elementar: poti prosti pe toata lumea un timp, ii poti prosti pe unii tot timpul, dar nu poti prosti pe toata lumea la nesfarsit.
Romanii au inceput sa vada ca matrozul securist e disperat dupa un singur lucru, puterea, si il vor debarca in primul port electoral.
Iar ai aparut, mai frate...
.. ce Doamne iarta-ma ti-au facut "sefii"?Esti pe "pilot automat" si uitat sa anuleze comanda? Scrii de o luna acelasi text. Te intreb sincer:nu te duce mintea la mai mult?
Tantalaii FORUMULUI
Constitutia Romaniei . Articolul 81
(2) Este declarat ales candidatul care a intrunit, in primul tur de scrutin, majoritatea de voturi ale alegatorilor inscrisi in listele electorale.
Sunt multi bashisti care cred in alegerea GURULUI portocaliu inca din primul tur !!!!!!. Adica GURU ar fi votat de circa 9 milioane de electori !!!!!!. Asta este posibil doar prin ADAUGAREA unui intreg AUTOCAR cu buletine stampilate pe GURU . Printre acesti bashisti sunt : Constantin Gadea , Feher , Smith , popescu st. , iuliana . Acestia pot fi declarati TANTALAII FORUMULUI . Bashistii de azi - fascistii de maine .
rusine majoritatii create...
comunistilor din fotoliile calde ale parlamentului nu se stie.psd pnl udmr au facut o majoritate comuna doar de imagine dar ei se mananca precum cainii pe ciolan se vede cu ochiul liber.tocmai din aceasta cauza v-a castiga basescu.
Fraudarea alegerilor ...o prostie !
Ca PSD-eii au furat la alegeri se stie.......acum este greu ca se supravegheaza escrocii intre ei,atat in sectiile de votare cat si la BEC.Dar banda Grivco este invatata cu jaful si impostura si se tem.Nu aveti scapare "mai draga" decat pana la alegerea dl. Basescu si apoi cinci ani sabia este la gatul vostru!
s-au golit conturile celor din psd
LE ESTE TEAMA OAMENI BUNI DE BASESCU PT CA INCA 5 ANI DE MANDAT VOR DA FALIMENT TOTI COMUNISTII DIN PSD CARE S-AU IMBOGATIT IN CELE 3 MANDATE ALE CRIMINALULUI DE ILIESCU, SI ACUM NU MAI SCAPAM DE EI CA DE RAIE.NU MAI AU ACCES LA FONDURILE SATULUI SI LA INSTITUTIILE DE CONDUCERE LI S-AU TERMINAT BANII SI VOR ALTII PE CRIZA ASTA VA DATI SEAMA...VOTATIL PE BASESCU NUMAI ASA VOM SCAPA DE TOTI MOGULI VIRUSI AI ROMANIEI.VOTATI BASESCU . PT COPII NOSTRI.
--
Este limpede ca Traian Basescu doreste sa treaca de alegeri cu Guvernul Boc. Nu-l intereseaza ca tara este neguvernabila.
n-are frica pentru ca oricum nu trece
Lui Negoita nu ii e frica de nimeni, cum nici nimanui nu ii e frica de Negoita. El e doar un mic adunator de scame de pe sacoul stapanului, pus acolo ca i se asigure refuzul in parlament. Si toata astea pentru ca Basescu sa isi urmareasca interesul propriu.
S.R.Stanescu si B.Chirieac- santaj la seful ANI
OAMENI BUNI CITITI ARTICOLUL DIN ZIARUL'CURENTUL' (www.curentul.ro) SI ASCULTATI INREGISTRAREA VAUDIO.
CEI CARE-L DEZAPROBATI PE BASESCU CU PRIVIRE LA MOGULII DIN PRESA SI SLUGILE LOR AVETI ACUM POSIBILITATEA SA VEDETI ADEVARATII MAFIOTI SI PROBABIL SA VA SI CERETI SCUZE PUBLIC ASA E FRUMOS SI POLITICOS.
parlamentul...
trebuie curatat de corupti ,asta e o certitudine ! I-am vazut cum gandesc si vorbesc multi di parlamentarii nostri care nu au coloana vertebrala dreapta ,sa voteze pentru binele celor ce i-au ales ci se lasa condusi ca o turma de asa zisele interese de partide!Si asta n-o poate face decat Basescu !
BASESCU ILIESCU=FSN
Sper ca nu ati uitat aceasta dragoste a ambilor politicieni, FSN-ul. Pe timpul pietii universitatii, d-l Basescu se ocupa (la fel de bine ca si Berceanu) de transporturi. Oare venirea minerilor o fi avut legatura cu transporturile si daca nu, de ce nu au fost opriti? Comunismul este-o boala grea, trece mai greu.
culise
toate aceste jocuri politice despre care nu stim atat cat credem noi ca stim... tot ce putem face este sa ne dam cu presupusu'... ne depasesc, ne indigneaza dar atat... ce putem face mai mult decat sa dam un vot din 12 milioane... stai si te gandesti cat poate sa conteze un vot? toate acestegandiri pesimiste nu mai ajuta! sa nu ne mai plangem de mila! sa iesim la vot! sa votam cu mircea geoana!
bancuri de campanie
Coada mare la farmacie. Base in fata, imediat in spate Prostanacu´ si cu Crinu´. Ajunge Base la ghiseu: 50 de prezervative, va rog! In spate chicote infundate: ia uite si la asta, ce mare sa da! Auzi, cincizeci o data! Base se intoarce, se uita crunt la cei doi si zice: Scuzati, cincizeci si doua va rog!
////
De Negoita nu ii e frica nimanui. El nu e nimic mai mult decat un pion! Un argat al lui Basescu.. un argat pe care Basescu il foloseste pentru a controla guvernul. Ce mi-e el.. ce mi-e Boc? Acelasi rahat!
ioreule eu cred ca tu deviezi! Nimeni nu e de acord cu statistica ta grosolana, dar asa va place voua, portocaliilor, sa va umflati in sondaje. Asa va place sa va simtiti pe primul loc... dar nu stiu de ce va e atat de frica de Crin Antonescu.. adica stiu! Nu e un politician oarecare si nu poate fi atacat pe nici o cale posibila!!! Votam normalitatea! Votam Crin Antonescu!
Sperietoare lui Base!
Poate doar miticilor din PD, le este firca de acest primar, obsedat sexual (faza cu Laura Andresan). Negoita se inscrie in lista marionetelor lui Base, acesta este doar pus pentru a prelungi starea de haos in aceasta tara.
....
nu e vorba de frica de negoita,deoarece asta este o simpla marioneta...papusarul este cel periculos,si anume marinaru,de asta chiar trebuie sa ne temem,deoarece este foarte periculos...si singura metoda prin care il putem invinge este sa nu il votam...
Cum adica ???
cum se poate demonstra ca Basescu poate fi mai nociv decat PSD , PNL, UDMR, PC ? ? ? ?
Cine ma lamureste ?? ? promit sa votez PSD , PNL UDMR tot ce vreti , dar lamuritima. Rog seriozitate maxima.
crin
Crin Antonescu,care face treaba foarte buna fara sa fie sprijinit de un om important cu bani...si il felicit pe calea asta.