Autentificare
User:
Pass:
Inregistrare | Login
Newsletter
e-mail'ul dumneavoastra
| Inregistreaza
Inregistreaza-te la newsletter
wwwoteaza
Credeţi că băncile din România vor fi de acord să nu mai acorde credite în valută?
Da
Nu
Nu ştiu / nu mă interesează
Voteaza| Rezultate
Arhiva
L M M J V S D
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Alege luna si anul
Martie
2010
VIS
Showbiz
De acelasi autor 
Paula Seling are două şanse la Eurovision
 
Andreea Marinescu
Miercuri, 27 Ianuarie 2010
Paula Seling, Luminiţa Anghel şi Anda Adam se numără printre cei 16 artişti care s-au calificat în etapa naţională a competiţiei Eurovision, ce va a vea loc pe 6 martie.

Spre deosebire de anii precedenţi, când concurenţii trebuiau să treacă prin două semifinale şi o finală, anul acesta, reprezentantul României la Eurovision va fi ales în urma unei singure finale. Marea finală a concursului european se va desfăşura pe 29 mai, la Oslo.
 
Dacă unii artişti doritori să reprezinte România la Eurovision în acest an, ca Rona Hartner ori Florin Salam, nu au trecut de preselecţie, Paula Seling a reuşit performanţa de a intra în finală cu două piese.

Cântăreaţa a acumulat cel mai mare punctaj (97 de puncte) din partea juriului pentru melodia „It’s Not Too Late”, compusă de Andrei Tudor şi interpretată împreună cu Kamara (Alb şi Negru). Cea de-a doua piesă a Paulei - „Playing with Fire” este o colaborare a artistei cu Ovidiu Cernăuţeanu, cel care a câştigat Cerbul de Bronz anul trecut, când a reprezentat Norvegia la Festivalul Cerbul de Aur.
 
După o absenţă de cinci ani de pe scena Eurovisionului (în 2005, artista bifa cea mai mare performanţă din istoria participării noastre la concurs - locul 3), Luminiţa Anghel este din nou în cărţi pentru un posibil succes.

Cântăreaţa s-a calificat pe locul 13 din 16 (acumulând 80 de puncte) cu melodia „Save Their Lives”, compusă de Eduard Cârcotă. Cătălin Josan (câştigătorul Megastar) - calificat şi anul trecut în competiţia naţională - şi-a adjudecat un loc printre finalişti cu piesa „Around Around”, urmat de Alexandra Ungureanu (Crush) cu „Crazy”.

Deşi, anul trecut, Tina Geru (fostă membră a formaţiei Pops) a ratat plecarea la Moscova, cântăreţei i-a mai fost acordată o şansă anul acesta, ea calificându-se printre cei 16 concurenţi cu melodia „Love Is War”.

O prezenţă nouă pe scena Eurovisionului este Anda Adam, poziţionată pe locul 16, cu piesa „Surrender”, la egalitate de punctaj (79 de puncte) cu băieţii din trupa Zero, cu melodia „Lay Me Down”. Printre cei care au ratat calificarea se numără formaţiile Blaxy Girls şi RedBlonde, Marcel Pavel sau Bogdan Marin (Bodo).
 
TOP
 
Finaliştii, în ordinea punctajului
1. David Brian (juriul recomandă schimbarea interpretului)
2. Paula Seling şi Kamara
3. David Brian (juriul recomandă schimbarea interpretului)
4. Trupa Pasager
5. Paula Seling şi Ovi
6. Mircea Romcescu (juriul recomandă schimbarea interpretului)
7. Laura Petrescu şi Mihai Preda
8. Răzvan Krivaci
9. Cătălin Josan
10. Alexandra Ungureanu
11. Tina Geru (ex-Pops)
12. Dalma
13. Luminiţa Anghel
14. Maria Sanchez (juriul recomandă schimbarea interpretului)
15. Trupa Zero
16. Anda Adam


 
Articole din aceeasi categorie:
Paula Seling şi Ovi se joacă în 3D pentru Eurovision
„Pâine şi circ” cu Lucian Mândruţă
Andreea Marin mai vrea copii
Eva Longoria înclină să vină în România
Andreea Marin, din nou la TVR
Sebastian Stan, noul "Captain America"?
Maria Crăciun, „o Shirley Temple a României”
Zece fetişuri de la Viţa de Vie
Misiune imposibilă eşuată la 84 de ani
Manowar, Rammstein, Metallica, capete de afiş la Sonisphere
[vezi toate]
Comentarii | Spune-ti parerea
  1. eu cred in Paula Seling

    de viciatul(Vizitator), miercuri, 27 ianuarie 2010 - 09:29

    Sper ca aceasta cantareata-artista sa ne reprezinte la Eurovision.Voce execptionala, interpretare de actrita , prezenta scenica perfecta , poate face fata cu brio la Eurovision.Chiar daca nu va aduce premiul cel mare , se va clasa sigur printre primele. Anul trecut trebuia sa mearga la Eurovision trupa acea de tinere cu cantecelul acela , ceva cu Mama, cu o fata care nu o asculta pe mama sa. Ma rog ,nu toata lumea intelege si vorbeste perfect engleza in Romania. Regret acest lucru dar sa nu uitam totusi ca suntem romani si sa avem si varianta in lb. romana. Nu credeti ca ar fi bine? Poate asa am invata si mai repede lb.engleza. Noi am invatat limbile straine prin traducere ,nu prin memorare .Dar avand varianta engleza-vis a vis de varianta romana ,ar fi mai simplu de asimilat si nu ar parea ca o negare a limbii mame.

  2. un stilist ceva...

    de magdala(Vizitator), miercuri, 27 ianuarie 2010 - 18:42

    Daca-si ia si un stilist mai de doamna ajuta le intruneste pe toate pentru un Eurovision. Machiajul din imaginea asta e depasit (aproape Dalga) iar parul a prins o zi nefericita. Succese!

  3. Eurovision

    de H-unul(Vizitator), vineri, 29 ianuarie 2010 - 16:51

    Pai "mon cher", decat Florin Salam ( nu am nimic impotriva dansului, doar ca, nu ar fi fost reprezentativ ptr. RO / sau totusi??) sau Rona Hartner ....... prefer Paula Seling, Dalma, Marcel Pavel sau Luminita Anghel. Oricum sunt singurii din lista de 16 care au voce adevarata.

  4. ANDA ADAM SI CONNECT-R "SURRENDER"

    de cezar(Vizitator), joi, 11 februarie 2010 - 02:15

    SINCER ESTE SINGURA PIESA DIN CONCURS CARE ARE CEVA DE SPUS...SI IN SFARSIT AVEM DE-AFACE CU ARTISTI ADEVARATI...NU SOLISTI DE EUROVISION...IMI PLACE LA NEBUNIE PIESA LOR SI VOI VOTA CU SIGURANTA.SPER CA EI VOR FI CASTIGATORI...MERITA!


Utile
Bucuresti
Iasi
Constanta
Timisoara
Cluj
 
 
                             
Acasa |  Copyright |  Termeni si conditii |  Contact |  Publicitate |  Ringier Romania |  Regulament Forum