|
Alege luna si anul
 |
Martie |
 |
 |
2010 |
 |
|
|
|
|
| Temerar |
| Auto |
Mazda CX-7, SUV-ul care se crede compact
Duster devine Renault
Duster în România: lansat azi, disponibil din 15 aprilie
[vezi toate]
|
| De acelasi autor |
Mazda CX-7, SUV-ul care se crede compact
Duster devine Renault
Duster în România: lansat azi, disponibil din 15 aprilie
Audi, BMW şi Mercedes atacă în haită sezonul estival
Audi: 5% din maşinile vândute vor fi electrice
Skoda Fabia RS e şi combi
Geely a obţinut finanţarea necesară cumpărării Volvo
Mercedes-Benz va face o maşină electrică pentru chinezi
Noul Chevrolet Spark
s-a furişat în România
Următorul supermodel Porsche va fi hibrid
Volkswagen prezintă noul Touareg din toate unghiurile | FOTO
Fiat, cele mai ecologice maşini din Europa
Toyota ar putea bloca lansarea noilor modele în Europa
Alfa Romeo aduce supermodelul 8C Spider la Bucureşti
Cum alegem corect un SUV Dacia Duster
Toyota, notă maximă la Euro NCAP
Războiul lui Duster
Duster, SUV-ul cu preţ de criză
Cele mai tari modele de la Salonul Auto de la Geneva
Dacia prezintă mâine SUV-ul Duster
General Motors închide Hummer
Boss-ul Mercedes nu mizează pe redresarea pieţei auto
Skoda restilizează gamele Fabia şi Roomster
Noul Audi RS5: 450 CP, 77.700 €
BMW va produce automobile electrice în 2013
Toyota, suspectată că a pus profitul înaintea siguranţei
Volkswagen trage de gama Polo
Honda dezvoltă un sistem hibrid dedicat modelelor mari
Skoda testează modelul cu care va concura Dacia Logan
Ford lansează C-Max la Geneva
Infiniti intră în era turbodiesel
Toyota a restilizat compactul Auris
Hibridul Honda CR-Z, cu 200 CP
Noul Volkswagen Polo GTI: motor mai mic, putere mai mare
[vezi toate]
|
| Articole Inrudite |
|
[vezi toate]
|
Modelele de segment C, bune la toate şi relativ accesibile omului de rând, încearcă să se facă mai plăcute prin campanii promoţionale susţinute.
Piaţa auto a început 2010 la fel cum a terminat 2009, cu vânzări moderate şi reduceri substanţiale. Dacă ar fi bani, acesta ar fi un moment propice unei achiziţii.
Am identificat pentru dumneavoastră zece modele compacte oferite în această perioadă cu preţuri mai mici decât cele de listă: Chevrolet Lacetti, Citroen C4, Fiat Bravo, Ford Focus, Opel Astra, Peugeot 308, Volkswagen Golf, Mitsubishi Lancer Sportback, Mazda3 şi Honda Civic – toate în versiunea hatchback cu cinci uşi.
Maşinile de segment C sunt, de departe, cele mai atractive pentru românii care preferă să ignore oferta producătorului autohton Dacia, aşa cum o arată şi statistica APIA (Asociaţia Producătorilor şi Importatorilor de Automobile).
Anul trecut, importorii au raportat la APIA vânzarea unui număr de 41.977 de automobile compacte. Departe, pe locul doi, se situează clasa mică (B), cu 24.497 de unităţi comercializate.
Sub 10.000 de euro: Lacetti şi C4
În acest moment, două compacte pot fi achiziţionate cu mai puţin de 10.000 de euro, preţ în care este inclusă şi TVA – modelul sud-coreean Chevrolet Lacetti, care este şi cel mai ieftin, la 9.684 de euro, şi Citroen C4, care costă 9.890 de euro.
Chiar dacă Lacetti SE (1.4 – 95 CP, benzină) are cel mai mic preţ din lotul selectat, pachetul său de dotări nu este deloc modest: aer condiţionat, ABS, airbaguri frontale, radio-CD (MP3 şi 4 boxe), închidere centalizată cu telecomandă, geamuri electrice faţă, volan reglabil pe înălţime, scaun şofer reglabil pe înălţime şi servodirecţie.
Nicio maşină, din cele zece, nu figurează pe palierul de preţ 10.000 – 11.000 de euro.
Chevrolet Lacetti
Bravo şi Focus, până în 12.000 de euro
Până în 12.000 de euro găsim două modele: Fiat Bravo (11.350 de euro) şi Ford Focus (ediţia Aniversary), care se califică la limită, cu un preţ de 11.998 de euro.
Autoturismul italian (1.4 – 90 CP, benzină), unul dintre cele mai încăpătoare şi elegante din această clasă, dispune, echiparea de bază Active, de aer condiţionat, ABS+EBD, airbaguri frontale, radio-CD (MP3), închidere centalizată cu telecomandă, geamuri faţă şi oglinzi exterioare electrice, volan reglabil pe înălţime şi în profunzime, scaun şofer reglabil pe înălţime, computer de bord şi servodirecţie.

Fiat Bravo
Patru modele sub 13.000 de euro
Grosul ofertelor apar în intervalul 12.000 – 13.000 de euro. Opel Astra, Peugeot 308, Volkswagen Golf şi Mitsubishi Lancer Sportback se înghesuie toate – nicio surpriză aici – către plafonul superior, având preţuri care pleacă de la 12.750 de euro şi ajung la 12.990 de euro.
Noul Opel Astra este nu numai cel mai nou, dar şi cel mai ieftin model de aici, cu un preţ special de lansare de 12.750 de euro. Versiunea de bază (1.4 – 100 CP, benzină), denumită Essenţia are: ABS, airbaguri frontale şi laterale pentru şofer şi pasager faţă, aer condiţionat, radio-CD, geamuri faţă acţionate electric, închidere centralizată cu telecomandă, servodirecţie reglabilă în funcţie de viteză, banchetă spate cu spătar rabatabil şi fracţionabil 60/40, oglinzi exterioare electrice încălzite şi în culoarea caroseriei.
Un detaliu important: Opel Astra dispune în standard de sistemul de control electronic al stabilităţii ESP.
Opel Astra
Maşinile japoneze, în altă ”ligă”
Cele mai scumpe două modele compacte, din cele zece selectate, aparţin constructorilor japonezi Mazda şi Honda.
Dacă Mazda3 face efortul de a costa mai puţin de 14.000 de euro (13.990, mai precis), etalând un preţ cu numai 1.000 de euro superior versiunii speciale Volkswagen Golf Edition (12.990 de euro), Honda Civic nu izbuteşte nici măcar după o reducere să propună un preţ competitiv (17.588 de euro).
În apărarea compactului japonez trebuie musai meţionat că ”scorul” usturător aduce nişte înzestrări speciale: un motor puternic căruia îi place să urce în ture (1.8 – 140 CP, benzină) şi un pachet colosal de dotări.
Civic 1.8 Sport dispune de: ABS+EBD+EBA+VSA (echivalentul ESP-ului), airbaguri frontale-laterale-cortină, climatizare automată, proiectoare ceaţă, geamuri electrice faţă-spate, volan reglabil pe două direcţii şi îmbrăcat în piele, scaun şofer reglabil pe înălţime, scaune faţă încălzite, torpedou cu răcire, închidere centralizată cu telecomandă, radio-CD (MP3, USB, AUX) cu comenzi pe volan, senzori de lumină şi ploaie, senzori parcare, controlul automat al vitezei de croazieră (Cruise Control), jante din aliaj de 17 inchi.
Nu-i greu de intuit în ce fel vor fi sensibilizaţi de această configuraţie aceia aflaţi în căutarea unui chilipir şi, totuşi, nu putem decât să salutăm faptul că Honda ţine cu orice preţ să le ofere clienţilor o maşină complet echipată.
Honda Civic
Modele compacte la preţ promoţional
1. Chevrolet Lacetti – 9.684 de euro (faţă de 12.865 de euro, preţ de listă)
2. Citroen C4 – 9.890 de euro (faţă de 13.900 de euro, preţ de listă)
3. Fiat Bravo – 11.350 de euro (faţă de 13.349 de euro, preţ de listă)
4. Ford Focus – 11.998 de euro (faţă de 15.065 de euro, preţ de listă)
5. Opel Astra – 12.750 de euro (faţă de 14.250 de euro, preţ de listă)
6. Peugeot 308 – 12.864 de euro (faţă de 15.349 de euro, preţ de listă)
7. Volkswagen Golf – 12.990 de euro (faţă de 14.850 de euro, preţ de listă)
8. Mitsubishi Lancer Sportback – 12.990 de euro (faţă de 15.489 de euro, preţ de listă)
9. Mazda3 – 13.990 de euro (faţă de 15.690 de euro, preţ de listă)
10. Honda Civic – 17.588 de euro (faţă de 18.897 de euro, preţ de listă)
|
|
|
|
|
|
|
Articole din aceeasi categorie:
|
|
|
|
 |
Utile |
|
|
Bucuresti |
 |
Iasi |
 |
Constanta |
 |
Timisoara |
 |
Cluj |
 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
BET |
 |
BET-C |
 |
BET-FI |
 |
RAQC |
 |
RTL |
 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
pret promotional...
adica fara multe si cu reducerea prin programul rabla... mda..MA MIR ca si in criza inca se mai vorbeste de preturi promotionale ADICA FALSE cu tot felul de stelutze, de dute-vino, reduceri conditionate... Oare nu ne-am vindecat? Pret de lista... si pretul de productie care este ? dar pretul comercial ? Marketingul dus pana sinucidere, asta sa intamplat cu economia mondiala. O sa devenim ca americanii care isi cumpara ceva doar in sezonul de reduceri si pe cine il "arde buza" atunci va plati piperat pentru ca a avut "nesimtirea" sa cumpere la pretul de... lista.
de 2 bani
de kia ceed ati auzit? hyundai i 30?
Pe bune !!!!!
Alea de care spui tu sunt chiar masini, sau te trezisi si tu in fata tastaturii ??????
articol cu documentare jalnica
@ EU - ai dreptate, kia cee'd a fost masina anului 2008, i30-ul e facut pe calapodul lui cee'd, ambele masini bat cel putin jumatate din cele incluse in articol la raportul pret-calitate.
@ sorin vizitatoru' - de doi bani este lacetti-ul, nu cee'd!
ptr. sorin
pot spune cu siguranta ca esti posesor de Logan...macar ai mers cu una din cele doua? Total neprofesionisti cei care au votat Cee'd masina anului 2008 in Romania
Sandero
Sandero nu are loc in lista asta?
saptamana viitoare...
opt tipuri de toyota vor fi adaugate la lista de masini ieftine...foarte ieftine
mai documentati-va
Conduc kia ceed de peste 2 ani si sunt foarte multumit de masina. Nu am avut pana acum nici o masina, in afara de cateva zgarieturi.
Si la cate ceed-uri am vazut pe strazi nu poti desconsidera acest model.
In fine, fiecare dupa cum il taie capul.