Autentificare
User:
Pass:
Inregistrare | Login
Newsletter
e-mail'ul dumneavoastra
| Inregistreaza
Inregistreaza-te la newsletter
wwwoteaza
Ce ar trebui să facă PSD în privinţa senatorului Cătălin Voicu?
Să îi retragă sprijinul politic
Să îl excludă din partid
Nu ştiu/ Nu mă interesează
Voteaza| Rezultate
Arhiva
L M M J V S D
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Alege luna si anul
Martie
2010
Economie
De acelasi autor 
Laptele românesc, tot mai puţin
 
Simona Diaconu
Luni, 08 Februarie 2010
Anul trecut, cantitatea de lapte de vacă colectată de unităţile procesatoare a scăzut cu 68.105 tone comparativ cu 2008, la 983.376 tone. Cantitatea de lapte importat a sporit în 2009 cu mai mult de o treime, faţă de 2008.

De asemenea, s-au înregistrat scăderi semnificative în ceea ce priveşte producţia de smântână şi brânzeturi, în vreme ce producţia de unt şi lapte de consum a sporit, potrivit datelor publicate de Institutul Naţional de Statistică (INS).

Producţia de smântână s-a redus cu 1.249 de tone faţă de anul 2008, până la 46.424 de tone. Cantitatea de brânzeturi obţinută exclusiv din lapte de vacă a scăzut anul trecut cu 1.520 de tone, la 68.854 de tone.

În ceea ce priveşte iaurturile, producţia s-a comprimat în 2009 cu peste 300 de tone, la 143.274 de tone.

Potrivit INS, la unt şi laptele de consum s-au înregistrat creşteri semnificative ale producţiei realizate în anul 2009 comparativ cu anul 2008. Astfel, producţia de unt a sporit cu 1.288 de tone, la 10.486 de tone, iar cea de lapte de consum a avansat de la aproape 197.000 de tone în 2008, la 221.912 de tone în 2009.

În ultima lună din 2009, cantitatea de lapte de vacă colectată de la exploataţii agricole şi centre de colectare de către unităţile procesatoare a scăzut la 68.251 de tone, faţă de 68.859 de tone în luna noiembrie 2008.

Laptele de vacă colectat şi producţia de lactate



 2009 2008
Lapte de vacă colectat
983.376 tone
1.051.481 tone
Lapte de consum
221.912 tone
196.689 tone
Smântână
46.424 tone
47.673 tone
Lapte acidulat
143.274 tone
143.577 tone
Unt
10.486 tone
9.198 tone
Brânzeturi din lapte de vacă
63.993 tone
65.513 tone






 
Articole din aceeasi categorie:
O nouă grevă la British Airways
România, locul 31 în topul marilor deţinători de aur
Cum te conving vânzătorii să cumperi şi ce nu-ţi trebuie
BEI: criza în România este „în grafic”
Cum te asigură poliţa de şomaj la un credit
Două noi soluţii alternative la încălzirea clasică
SPECIALISTUL RĂSPUNDE: „Ce salariu îţi doreşti?”
Astra va asigura Aeroportul Otopeni
Rabla: 11 maşini casate, una cumpărată
„Am învăţat să vopsesc roşii în Ungaria”
[vezi toate]
Comentarii | Spune-ti parerea
  1. milky way

    de blur(Vizitator), luni, 8 februarie 2010 - 10:07

    e normal,atata timp cat unii beau doar wisky si sunt intangibili acolo sus, ce mai conteaza daca laptele e din import sau nu?.altfel spus,cu preturile oferite de catre procesatori producatorilor si fara subventii e cam greu de supravietuit

    1. Daca ai vre-un raspuns inteligent posteaza-l...

      de Taranul(Vizitator), luni, 8 februarie 2010 - 10:27

      .. daca nu, stai si citeste numai. In nici o tara din UE nu este vre-un premier sau presedinte responsabil cu mulgerea vacilor, numai in Romania se asteapta ca cineva sa va zica cand sa mulgeti vaca (conform Directivelor XY) si sa va dea un pret pe lapte ca sa nu trebuiasca sa miscati fundul si sa faceti si sa ganditi ceva. Tot timpul o sa gasiti numai scuze ca nu "puteti" face nimic. Halal! Daca face unul ceva, stati toti cu gurile cascate si asteptati cu sarg sa dea faliment odata, vorba aia, ce s-o pus la munca, stim noi ca nu se merita.

    2. @taranul

      de Dan(Vizitator), luni, 8 februarie 2010 - 11:22

      Cred ca vorbesti fara sa stii . Preturile mici pe care le ofera procesatorii (0,70 bani pe litru lapte conform) si intarzierile la plata de peste 6 luni (caz Prodlacta Brasov )descurajeaza pe oricine . Si oamenii aceia nu au asteptat sa zica nimeni cand sa mulga vaca . Respecta sfatul pe care-l dai .

  2. LAPTELE,...

    de Stefan(Vizitator), luni, 8 februarie 2010 - 11:29

    ...CARNEA, LEGUMELE, FRUCTELE SUNT TOT MAI PUTINE DIN ROMANIA DIN CAUZA COMISIOANELOR IMBECILE OBTINUTE DIN IMPORTURI. IN ACEST FEL NE-AM DISTRUS AGRICULTURA, ZOOTEHNIA, LEGUMICULTURA, ADICA INDUSTRIA ALIMENTARA, IN CARE ERAM ODATA, UNI DIN CEI MAI BUNI, DEVENIND AZI CONSUMATORI DE PRODUSE PLINE DE OTRAVURI si GUNOAIE CARE NE DISTUG SANATATEA si NE OMOARA. CONDUCATORII ROMANIEI, PT. CA EI SUNT DE VINA, AR TREBUI SA RELANSEZE INDUSTRIA ALIMENTARA ECOLOGICA-NATURALA PRIN PRODUSE AGRICOLE NATURALE-ECOLOGICE OBTINUTE DE PE FIECARE METRU PATRAT DE TEREN AGRICOL, IN ASA FEL INCAT DIN IMPORTATORI DE HRANA OTRAVITA SA DEVENIM CONSUMATORI si EXPORTATORI DE HRANA SANATOASA, PT. CA ODATA ERAM si INCA MAI PUTEM FI " GRANARUL EUROPEI ". ACEST LUCRU INSA TREBUIE FACUT CU BUNA-CREDINTA si BUNA-VOINTA DE FIECARE DIN CONDUCATORII ROMANIEI IN MOD PROFESIONIST SI RESPONSABIL.

    1. tks ,dan

      de blur(Vizitator), luni, 8 februarie 2010 - 11:45

      bietul taranul ,probabil o lichea ordinara, care e platit bine mersi de catre pdl , nu stie macar sa mulga o vaca ....probabil a incercat cu un bou si nu a dat roade.... nu stie ca vacile nu trebuiesc doar mulse ,munca e enorma,riscurile de asemenea ,iar costurile se ridica uneori peste venituri. am vazut oricum o tendinta de vreo 2-3 ani de scadere a numarului de taurine din zona si spun asta din cunostinta de cauza.era normal ca si cantitatea de lapte sa scada. in alta ordine de idei, dl taranul stii cat costa o monta pentru vaci? banuiesc ca nu.

  3. Cat este natural

    de george(Vizitator), luni, 8 februarie 2010 - 14:32

    Cat din laptele aflat la vanzare in magazine este natural ? Cred ca foarte putin ! Foarte mult e lapte praf ! De ce nu scrie pe cutii din ce este facut ? Ati aobservat cum miroase ? La fel si la unt ! Interesele sunt foarte mari si institutiile competente se fac ca ploua !

    1. atentie ce lapte mancati

      de blur(Vizitator), luni, 8 februarie 2010 - 15:07

      am citit mai demult o postare pe un site in care se aduceau lamuriri despre codurile de pe ambalajul sticlelor si pungilor cu lapte.una dintre cifre(cred ca ultima) arata de cate ori fusese pasteurizat respectivul lapte (numarul maxim pe care l-am gasit in magazine era 5).acum pun si eu intrebarea :asta mai era lapte dulce?cati conservanti continea? fata de laptele de la producator pretul era cu 20-30% mai mare si totusi oamenii il cumparau.la noi nu exista o retea care sa apartina producatorilor si care sa asigure desfacerea in conditii proprii. cel mai ieftin sistem de imbuteliere si desfacere costa minim 8000 de euro si putini isi permit suma asta

  4. Da, tot mai putin.

    de Zeus(Vizitator), luni, 8 februarie 2010 - 17:54

    Pentru ca romanul e puturos. Nu stie si nici nu vrea sa lucreze, desi daca ar avea doar doua vaci si ar vinde zilnic prin livrare la domiciliu 25-30 l de lapte cu pretul actual ieftin de 2,5 lei, ganditi-va cati bani ar face. Poate ar fi mai mult decat un salar al unuia care primeste suturi toata ziua.

    1. pentru Zeus

      de Zuzu(Vizitator), luni, 8 februarie 2010 - 19:12

      Numai un fraier ca tine gandeste asa.Cine iti da tie 2,5 lei/litru tarane,cand hotii de procesatori platesc producatorilor 50-60 de bani pe litru; in supermarket ajunge 3,5-4 lei pe litru ( nu inainte de a scoate si grasimea din el ).Du-te cu vaca tarane, sa vezi e usor ?


Utile
Bucuresti
Iasi
Constanta
Timisoara
Cluj
 
 
                             
Acasa |  Copyright |  Termeni si conditii |  Contact |  Publicitate |  Ringier Romania |  Regulament Forum