|
Senatorii din Comisia juridică au respins astăzi propunerea PD-L ca jurnaliştii să fie obligaţi să depună, anual, declaraţii de interese.
Ei au blocat iniţiativa democrat-liberalului Iulian Urban de completare a Legii ANI, iniţiativă ce stabilea că jurnaliştii din presa scrisă şi din audio-vizual au obligaţia să depună declaraţie de interese, urmând a face obiectul verificărilor Agenţiei Naţionale de Integritate.
Democrat-liberalul a susţinut că amendamentul său este un prim-pas în eliminarea "legăturilor bolnăvicioase care s-au creat de foarte multe ori între mediul politic, banul public şi o parte din jurnalismul din România".
Preşedintele Comisiei Juridice, pesedistul Toni Greblă a ironizat propunerea PD-L, afirmând că se aştepta la un text care să vizeze scoaterea în afara legii a "mogulilor". "Mă gândeam că PD-L, prin vocea domnului Băsescu va da o lege împotriva mogulilor, dar văd că o dă împotriva jurnaliştilor", a spus Greblă.
Reprezentanţii Agenţiei de Monitorizare a Presei şi cei ai Centrului pentru Jurnalism Independent, prezenţi la dezbatere, au criticat şi ei iniţiativa PD-L, pledând pentru autoreglementarea mass-media, prin Codul de conduită.
|
Iata ca PD-L-ul incearca sa modernizeze Romania dar vechile structuri se opun!
Evident ca ar trebui sa stim si noi cit castiga ziaristii! Democrati, nu va lasati intimidati si faceti referendum, daca e nevoie!
Nu faceti confuzie intre functionarii publici (platiti de stat) si jurnalistii (din domeniul privat)
De ce eu,care lucrez in domeniul PRIVAT,sa fiu obligat sa depun declaratii de avere care SE FAC PUBLICE,si astfel pierd dreptul de CONFIDENTIALITATE? Eu nu sunt platit DIN BANI BUBLICI,CA NETREBNICII DE PARLAMENTARI,ca sa mi se ceara justificari. Era doar o alta forma DE CONTROL A NENOROCITILOR DE LA GUVERNARE. CA SA POATA EI SA-SI DEA CU PAREREA DESPRE VENITURILE MELE. NISTE NENOROCITI.VOI NU PRICEPETI CE URMARESC GUNOAIELE PDLISTE,SI DE AIA II SUSTINETI. De ce nu dau ei o lege care,in cazul veniturilor fara justificare ale functionarilor publici,astea sa fie confiscate si aia aspru amendatai? Ca acum s judeca 100 de ani si,la urma,zic ca totul e in regula.Vezi cazul lui dan ioan popescu,basescu, geoana si alte lepadaturi.
confuzie mare!
@george. Faci (din naivitate?) confuzie intre avere si interese. Nu vreau sa stiu daca jurnalistul X are 100 actiuni sau 100 000 actiuni la SIF5. Dar vreau sa stiu ca are interese la SIF5 atunci cand proslaveste SIF5 sau injura SIF2. Sau FLanco sau ALtex sau ... Sau cand ataca Ministerul Y ca nu a contractat cu firma la care jurnalistul are interese. Ne-am lamurit??? Declaratia de avere ar fi fost interesanta ca sa intuim si noi cat a castigat jurnalistul W din articole si cat din santaj... Ce zici?
si ce ....
.... d/acu/ chiar toate propunerile PD-L-ului sa fie aprobate fara comentarii ca asa a zis Cirmaciu/ ca vrea sa reformeze Republica¿ Lasati glumele/astea si vedeti/va d/ale voastre: Sa traieniti, sa Boc/citi si sa PD-L-iti! Bine¿
martor incomod!
Incomod, asa se pare! declaratiile de interese nu sunt acceptate de catre jurnalisti! de ce? au ceva de ascuns? le este garantata protectia surselor si a propriei intergritati, insa in aceeasi masura li se cere obiectivitate, concizie, si veridicitatea informatiilor! unde este problema?
Ce sa te astepti de la o grebla!
Individul respectiv este o toapa ! Cu un asemenea aparator, pe baza unor asemenea "argumente", ziaristii vor avea numai de "castigat" in ochii opiniei publice ! Mai ales daca si ei se vor arata incantati de ajutorul senatorului Grebta!