LIGA EUROPA. Astra Giurgiu a dat LOVITURA la Viena și este la un pas de CALIFICAREA în primăvara europeană

Marius Șumudică
Autor: | | 2 Comentarii | 2319 Vizualizari

Astra Giurgiu a câștigat, scor 2-1, confruntarea disputată, joi, în deplasare, la Austria Viena, în etapa a 5-a a grupelor Ligii Europa. Campioana României este aproape de calificarea în „șaisprezecimi”.

Astra Giurgiu s-a impus cu scorul de 2-1 în partida disputată, joi, în deplasare, cu Austria Viena, în runda a 5-a a grupelor Ligii Europa. După o primă repriză fără reușite, gazdele au deschis scorul prin Lukas Rotpuller (57), dar echipa lui Marius Șumudică a întors rezultatul datorită golurilor lui Daniel Florea (79) și Constantin Budescu, cel care a transformat o lovitură de la 11 metri, în minutul 88. Din minutul 65, austriecii au evoluat cu un om în minus, după eliminarea lui Alexander Grunwald (65). În cealaltă partidă a Grupei E, AS Roma a câștigat jocul de pe teren propriu, cu Viktoria Plzen, scor 4-1. Clasamentul arată astfel: 1. Roma 8p, 2. Astra 7p, 3. Austria Viena 5p, 4. Plzen 3p. În ultima etapă, Astra joacă pe teren propriu cu AS Roma, iar Plzen o întâlnește acasă pe Austria Viena. Echipa lui Marius Șumudică merge în primăvara europeană și în cazul în care ar pierde cu romanii, dacă austriecii nu câștigă în Cehia.

Alte articole din categoria: Fotbal intern