DEZAMĂGIRE. Simona Halep - Ekaterina Makarova, 4-6, 0-6. Românca nu a avut nicio șansă în „sferturile” de la Melbourne și a pierdut FĂRĂ DREPT DE APEL!

Simona Halep
Autor: | | 38 Comentarii | 4108 Vizualizari

Simona Halep a ratat șansa de a se califica în premieră în semifinalele turneului de la Australian Open, primul turneu de Mare Șlem al anului. Sportiva din Constanța a fost învinsă, marți dimineață, de rusoaica Ekaterina Makarova, fără drept de apel, în două seturi, scor 4-6, 0-6.

Pentru al doilea an consecutiv, Simona Halep (locul 3 WTA) a evoluat în sferturile de finală ale turneului de la Australian Open. Marți dimineață, sportiva din Constanța s-a aflat față în față cu rusoaica Ekaterina Makarova (locul 11 WTA), iar miza a fost calificarea în penultimul act al competiției de la Antipozi. Simona a prins o zi execrabilă și a pierdut fără drept de recurs, scor 4-6, 0-6. Cea mai bună sportivă din România, în 2014, a greșit enorm, a dat impresia că se simte inconfortabil și nu a surprins-o pe rusoaică decât în puține ocazii. Astfel, Halep nu reușește să-și depășească cea mai bună performanță de la Melbourne. Anul trecut, ea s-a oprit în faza sferturilor de finală de la Australian Open, după ce a fost învinsă de slovaca Dominika Cibulkova, scor 3-6, 0-6.

Cele două tenismene s-au mai aflat față în față o singură dată, în 2013, la New Haven. Atunci, Simona s-a impus în două seturi, scor 6-1, 7-6.

LIVE

Meciul s-a terminat. Rusoaica și-a adjudecat setul al doilea cu un incredibil 6-0!

Rusoaica are 5-0 și servește pentru meci.

Halep pare să nu mai aibă nicio șansă. Este condusă cu 4-0.

Simona nu se regăsește, iar adversara ei mai face un re-break.

Halep este condusă cu 2-0 în setul doi și situația devine îngrijorătoare.

Rusoaica își trece în cont primul game din setul doi.

Makarova a câștigat primul set: 6-4.

Halep a redus din diferență, dar rusoaica va servi pentru câștigarea primului set, pentru că are 5-4.

Scorul este 5-3 pentru Makarova.

Halep a făcut punct pe propriul serviciu. Este condusă cu 4-3.

Scorul a devenit 4-2 pentru rusoaică.

Românca își câștigă serviciul și reduce din diferență: 2-3.

Simona face un re-break și câștigă primul ei game. 1-3.

Încă un break pentru Makarova, care conduce cu 3-0.

Rusoaica are avantaj în continuare: 2-0.

Simona a servit, iar rusoaica a reușit un tie-brek.