Barcelona - Atletico Madrid, 1-0. Catalanii, la un pas de semifinalele Cupei Regelui

Atletico Madrid a eșuat și în cea de-a doua deplasare de pe „Nou Camp”, după înfrângerea suferită în campionat, 1-3, cu Barcelona, iar aseară trupa lui Diego Simeone a cedat și în turul sferturilor Cupei Regelui, 0-1, în fața catalanilor.

Unicul gol al întâlnirii i-a aparținut lui Messi, ocupantul poziției secunde la Gala Balonului de Aur. Cu șase minute înaninte de fluierul final, Busquets a fost faultat în careul madrilen, iar Barcelona a benefiaciat de o lovitură de pedeapsă. Inițial, Oblak a blocat penalty-ul executat de Messi, dar argentinianul a marcat ulterior.

Pe 28 ianuarie, pe „Vicente Calderon”, va avea loc returul dintre Atletico Madrid și Barcelona.