Irina Begu, eroina de la Istanbul. Românca a întors incredibil soarta partidei și va juca în semifinale

Irina Begu (locul 33 mondial) a reușit astăzi un meci senzațional în „sferturile” turneului de la Istanbul.

Tenismena noastră a făcut un meci senzațional pe Malul Bosforului. Begu a acces în „careul de ași” de la Istanbul, după ce a învins-o în trei seturi - scor 2-6, 7-6, 6-1 - pe turcoaica Basak Eraydin (257 WTA), în două ore şi 47 de minute de joc.

Irina a revenit în joc abia după ce a cedat categoric primul set. De acolo, „tricolora” a practicat un tenis în forță, fapt ce nu i-a mai dat nicio șansă adversarei.  Pentru un loc în finala competiției din Turcia, Begu se va duela cu învingătoarea partidei dintre belgiana Elise Mertens şi Cagla Buyukakcay (Turcia).

Calificarea în semifinale i-a adus sportivei noastre de 11 500 de dolari şi 110 puncte WTA.