PUBLICAȚIILE NOASTRE:

Cupa Mondiala FIFA 2014

CAMPIONATUL MONDIAL. Brazilia - Germania, 1-7. Nemții au obținut o victorie ULUITOARE și merg în finală!

Autor: Andrei Călin | miercuri, 09 iulie 2014 | 125 Comentarii | 16207 Vizualizari
14-07/miroslav-klose-465x390
Germania s-a calificat, marți noaptea, în finala Campionatului Mondial, după o victorie fabuloasă, obținută contra Braziliei, scor 7-1, într-un joc ce s-a disputat la Belo Horizonte.

Brazilia și Germania au fost protagonistele unui meci legendar, marți, la Belo Horizonte, în semifinalele turneului final. Nemții au scris istorie și au umilit țara-gazdă, scor 7-1, urmând să evolueze în finala de duminică, de la Rio de Janeiro. Adversara Germaniei va fi câștigătoarea celeilalte semifinale, ce se va disputa, azi, între Olanda și Argentina.

Trupa lui Joachim Low a deschis scorul prin Muller, în minutul 11, iar din acel moment, brazilienii nu au mai existat pe teren. Au urmat momente incredibile, în care europenii au punctat de patru ori în șase minute, prin Klose (23), Kroos (24 și 26), Khedira (29). În a doua parte, Schurrle a înscris și el de două ori, în minutele 69 și 79. În ultimul minut, Oscar a redus din diferență. Un alt eveniment important a avut loc în minutul 23. Klose a înscris și a devenit, cu 16 goluri, cel mai bun marcator din istoria turneelor finale. El l-a depășit pe brazilianul Ronaldo, cel care punctase de 15 ori. „Nu am ce să explic, nu știu ce s-a întâmplat”, a declarat, la final, Julio Cesar, portarul Braziliei.

La finalul jocului, mai mulți suporteri brazilieni au început să facă ravagii pe străzi, devastând tot ce au întâlnit în cale. Forțele de ordine au intervenit energic pentru a-i putea potoli pe recalcitranți.

LIVE

Brazilia - Germania, 1-7

Marcatori: Oscar (90) / Thomas Muller (11), Klose (23), Kroos (24 și 26), Khedira (29), Schurrle (69 și 79)

Echipe de start:

Brazilia:  Julio Cesar - Maicon, Dante, David Luiz, Marcelo - Fernandinho, Luis Gustavo - Hulk, Bernard, Oscar - Fred

Germania: Neuer - Lahm, Boateng, Hummels, Howedes - Schweinsteiger, Khedira - Muller, Kroos, Ozil - Klose

Meciul s-a încheiat.

Min. 90: GOOOLLL Brazilia!!! Oscar a redus din diferență.

Min. 79: GOOOLLL Germania!!! Schurrle a înscris cu un șut superb, sub bară.

Min. 69: GOOOLLL Germania!!! A înscris și Schurrle, accetuând și mai mult umilința brazilienilor.

Min. 29: GOOOLLL Germania!!! Nemții înving din nou defensiva Braziliei. Este 5-0, a marcat Khedira!!!

Min. 26: GOOOLLLL Germania!!! Uluitor, Kroos a înscris din nou și este 4-0. Brazilienii sunt la pământ!

Min. 24: GOOOLLL Germania!!! Kroos duce scorul la 3-0!!!

Min. 23: GOOOLLL Germania!!! Klose a dublat avantajul formației sale și a devenit cel mai bun marcator din istoria Mondialelor, cu 16 goluri.

Min. 11: GOOOLLL Germania!!! Thomas Muller a înscris simplu, cu un șut de la 8 metri. Atacantul neamț era nemarcat în centrul careului advers.

Meciul a început.

Tag-uri: neymar, sport, brazilia, germania, fifa, cupa mondiala, evz, evz.ro, joachim low, Luiz Felipe Scolari

SPUNE-TI PAREREAAcum poti comenta si prin intermediul contului de facebook. DETALII >>

Alte articole EVZ pe aceeasi tema

spune-ti parerea Acum poti comenta si prin intermediul contului de facebook. DETALII >>

Pentru a instaura un cadru civilizat de discuţii, de eliminare a "postacilor" de partid sau a celor plătiţi ca să blocheze un articol civilizat, am adoptat următoarele soluţii, în privinţa comentariilor:
  • 1) Moderarea comentariilor lăsate în formularul de la finalul articolelor o dată la o oră – în acest caz, comentariile nu vor apărea instant.
  • 2) Postarea instant a comentariilor lăsate prin intermediul contului de facebook – în acest caz comentariile vor fi postate imediat. Puteţi să vă faceţi cont de Facebook aici.
Orice critică este acceptată pe site-ul evz.ro, cu condiţia păstrării unui limbaj civilizat, toate aceste măsuri fiind şi în sprijinul celor interesaţi să-şi expună punctele de vedere fără a mai fi hărţuiţi.
Sperăm că veţi înţelege adevărata valoare a demersului evz.ro şi vă veţi asuma responsabilitatea alături de noi.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul EVZ.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.