Brazilienii au fost la pământ și au spulberat recorduri negative

Naționala Braziliei, singura care a participat la toate cele 20 de Campionate Mondiale desfășurate până acum, a bifat cel mai prost turneu final din istorie. Și asta chiar dacă, matematic, „galben-verzii” au ajuns în careul de ași, performanță superioară celor de la ultimele două competiții.

În 2006, în Germania, și în 2010, în Africa de Sud, brazilienii au fost eliminați, în sferturi, de Franța (scor 0-1), respectiv Olanda (scor 1-2). Și de această dată, naționala sud-americană era favorită la câștigarea titlului, iar cei care o vedeau ridicând trofeul se bazau pe faptul că Brazilia va evolua în fața suporterilor.

Înfrângeri consecutive, acasă, după 74 de ani

Bilanțul a fost însă uluitor. Trupa lui Scolari a bifat cea mai grea înfrângere din istorie (scor 1-7 cu Germania), iar contra Olandei (scor 0-3) a pierdut pentru a doua oară consecutiv, pe teren propriu, după o pauză de 74 de ani.

S-au transformat în mașină de încasat goluri

Mai mult, țara-gazdă a terminat competiția cu un golaveraj negativ: 11-14! De asemenea, Brazilia a devenit și naționala care a primit cele mai multe goluri de la această competiție, depășind chiar și reprezentativa Camerunului (9).