CAMPIONATUL MONDIAL. Elveția - Ecuador, 2-1. Naționala „Țării Cantoanelor” a dat lovitura la ultima fază

Elveția a avut parte de o victorie palpitantă, astăzi, în meciul de debut, contra Ecuadorului. „Ceasornicarii” au învins la ultima fază a partidei.

Elveția a trecut, astăzi, de Ecuador, la Brasilia, în primul meci al Grupei E, scor 2-1. Europenii au reușit să răstoarne soarta jocului, în partea secundă, după ce, la finalul primelor 45 de minute, ecuadorienii au condus cu scorul de 1-0, gol marcat de Enner Valencia (22). Imediat după reluare, elvețienii au egalat, după reușita ce i-a aparținut Admir Mehmedi (48). Jocul a plăcut ochiului, cele două echipe au căutat să dea lovitura decisivă, s-a jucat pe contre, iar cei care au profitat au fost oamenii pregătiți de Ottmar Hitzfeld. Haris Seferovici a finalizat un contraatac, în minutul 90+3 și a parafat o victorie esențială pentru viitorul Elveției la acest Mondial.