CE 2016. BOMBĂ NUCLEARĂ în istoria fotbalului. Islanda a ELIMINAT Anglia și s-a calificat în SFERTURILE de FINALĂ

Reprezentativa Islandei a produs una dintre cele mai mari surprize din istoria turneelor finale, după ce a eliminat Anglia, luni, la Nisa, datorită unei victorii de neuitat, scor 2-1.

Seară istorică pentru istoria fotbalului. Luni, la Nisa, Islanda a câștigat cu scorul de 2-1 partida disputată, în „optimi”, împotriva Angliei, și s-a calificat în „sferturile” competiție. Insularii au deschis repede scorul, după ce Wayne Rooney a transformat un penalty, în minutul 4. Nordicii au revenit incredibil de repede în joc și au egalat datorită lui Ragnar Sigurdsson, în minutul 6. Scorul final a fost stabilit încă din minutul 18, de Kolbeinn Sightorsson.