CE 2016. Surpriză URIAȘĂ la Lyon. Ucraina a pierdut cu Irlanda de Nord și are șanse minime de CALIFICARE în „optimi”

Irlanda de Nord a dat lovitura, joi, la Campionatul European, și a câștigat cu scorul de 2-0 meciul disputat contra reprezentativei Ucrainei.

Irlanda de Nord a obținut, joi, prima victorie la un Campionat European, după ce a învins reprezentativa Ucrainei, scor 2-0. După o primă repriză fără goluri, „alb-verzii” au deschis scorul prin Gareth McAuley (49) și au înscris decisiv, în minutul 90+6, datorită lui Niall McGinn. Nimic nu anunța succesul Irlandei de Nord, după ce în primul meci, adversara României din preliminarii jucase foarte slab contra Poloniei (scor 0-1). În plus, ucrainenii lăsaseră io impresie foarte bună în disputa cu Germania, chiar dacă cedaseră cu scorul de 0-2. Cu două eșecuri, ucrainenii au șanse reduce de calificare în optimile de finală