Chile a devenit regina Americii de Sud

Selecționata „La Roja” a câștigat, în premieră, Copa America, după 4-1 cu Argentina, la penalty-uri

Avenit rândul naționa lei din Chile de a scrie istorie în cea mai veche competiție continentală din lume: Copa America. În fața a 50.000 de chilieni, reprezentativa „La Roja” a întâlnit, sâmbătă noaptea, celebra reprezentativă a Argentinei, „blindată” cu unele dintre cele mai sonore nume din fotbalul mondial. Partida de la Santiago și-a încheiat cele 120 de minute cu un scor alb și a fost nevoie de loteria penalty-urilor. Fază în care Chile s-a impus cu 4-1, și, astfel, a intrat în posesia primei Copa America din istoria de 99 de ani a competiției! Țaragazdă a competiției a punctat prin Matias Fernandez, Vidal, Aranguiz şi Alexis Sanchez, în timp ce pentru „pume” a înscris Messi, iar cei care au îngropat Argentina au fost Gonzalo Higuain şi Ever Banega, care au ratat.

Familia lui Messi, agresată

Argentina rămâne, așadar, fără niciun trofeu internaţional major de 22 de ani, ultimul fiind Copa America pe care „albiceleste” o cuceriseră în 1993. Finala de la Santiago a avut, așa cum se întâmplă adesea la meciurile din America Latină, și momente mai puțin sportive. Aflată în tribune, familia lui Leo Messi a fost agresată de fanii chilieni, iar la pauză, stewarzii au fost nevoiți să mute rudele jucătorului într-un loc mai sigur.

Locul trei la Copa America a fost câştigat de Peru, care a trecut în finala mică de Paraguay, scor 2-0.