PUBLICAȚIILE NOASTRE:

Cupa Mondiala FIFA 2014

CAMPIONATUL MONDIAL. Brazilia - Chile, 1-1, 3-2 după executarea loviturilor de departajare. Gazdele se califică dramatic în „sferturi”

Autor: Andrei Călin | duminică, 29 iunie 2014 | 8 Comentarii | 1337 Vizualizari
14-06/neymar-brazilia-credit-foto-getty-images-465x390
Brazilia s-a calificat, astăzi, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial, după o victorie obținută în urma loviturilor de departajare, scor 3-2. După 120 de minute, scorul a fost egal, 1-1.

Primul meci din faza optimilor de finale ale Campionatului Mondial a fost încărcat de suspans și s-a decis după executarea loviturilor de la 11 metri. La Belo Horizonte, Brazilia a eliminar prima reprezentativă din Chile, scor 4-2, după ce, la finalul celor 90 de minute, dar și după terminarea celor două reprize de prelungiri, scorul a fost 1-1.

David Luiz a deschis scorul, în minutul 18, apoi, oaspeții au egalat prin Alexis Sanchez, în minutul 32. Oamenii lui Luiz Felipe Scolari au înscris în repriza secundă, prin Hulk, dar reușita a fost anulată de arbitrul englez Howard Webb, din cauza unui henț. Nici până la finalul celor 90 de minute, nici după cele două reprize de prelungire nu s-a mai înscris, și astfel s-a ajuns la executarea loviturilor de departajare. Pentru gazde au înscris David Luiz, Marcelo și Neymar, iar Willian și Hulk au ratat. Pentru oaspeți au marcat Aranguiz și Diaz și au ratat Pinilla, Sanchez și Jara. În „sferturi”, Brazilia va evolua contra Columbia.

LIVE

Brazilia - Chile, 1-1

Marcatori: David Luiz (18) / Alexis Sanchez (32)

Echipe de start:

Brazilia: Julio Cesar - Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo - Fernandinho, L. Gustavo - Hulk, Oscar, Neymar - Fred

Chile: Bravo - Medel, F. Silva, Jara - Isla, Aranguiz, Vidal, M. Diaz, Mena - Alexis Sanchez, Edu Vargas

Brazilia s-a impus cu scorul de 3-2 și merge în sferturile de finală.

Meciul se va decide la penalty-uri.

S-au încheiat cele 90 de minute, urmează cele două reprize suplimentare.

Hulk a marcat în minutul 54, dar golul a fost anulat pentru că brazilianul a preluat cu mâna.

A început partea a doua a partidei.

S-a încheiat prima repriză. La pauză, scorul este 1-1.

Min. 32: GOOOLLL Chile!!! Lansat de Vargas, Alexis Sanchez l-a învins pe Julio Cesar după o pătrundere pe parte dreaptă. Acțiunea oaspeților a început de la o mare greșeală a lui Hulk, cel care a tirmis greșit o pasă înapoi.

Min. 18: GOOOLLLL Brazilia!!! David Luiz a deschis scorul după o lovitură de colț.

A început primul meci din „optimi”.

Tag-uri: campionatul mondial de fotbal, fifa world cup, brazilia, chile, Porto Alegre, Jorge Sampaoli, Alexis Sanchez, Neymar

SPUNE-TI PAREREAAcum poti comenta si prin intermediul contului de facebook. DETALII >>

Alte articole EVZ pe aceeasi tema

spune-ti parerea Acum poti comenta si prin intermediul contului de facebook. DETALII >>

Pentru a instaura un cadru civilizat de discuţii, de eliminare a "postacilor" de partid sau a celor plătiţi ca să blocheze un articol civilizat, am adoptat următoarele soluţii, în privinţa comentariilor:
  • 1) Moderarea comentariilor lăsate în formularul de la finalul articolelor o dată la o oră – în acest caz, comentariile nu vor apărea instant.
  • 2) Postarea instant a comentariilor lăsate prin intermediul contului de facebook – în acest caz comentariile vor fi postate imediat. Puteţi să vă faceţi cont de Facebook aici.
Orice critică este acceptată pe site-ul evz.ro, cu condiţia păstrării unui limbaj civilizat, toate aceste măsuri fiind şi în sprijinul celor interesaţi să-şi expună punctele de vedere fără a mai fi hărţuiţi.
Sperăm că veţi înţelege adevărata valoare a demersului evz.ro şi vă veţi asuma responsabilitatea alături de noi.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul EVZ.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.