Componenții lotului național de gimnastică aerobică nu și-au primit banii pentru performanțele de la Mondiale

Echipa națională de gimnastică aerobică a așteptat în zadar să fie recompensată pentru medalia de argint câștigată la Campionatul Mondial de la Cancun.

Membrii echipei naționale de gimnastică aerobică au câștigat, în luna iunie, la Campionatul Mondial ce s-a desfășurat la Cancun (Mexic), medalia de argint. În ciuda performanței obținute, sportivii nu au fost răsplătiți până acum. „În 2011, pe vremea doamnei Doina Melinte, s-a dat un ordin care prevedea că, la competițiile de gimnastică aerobică trebuie să fie minimum 10 echipe participante, pentru ca noi să primim bonusuri, dacă vom câștiga medalii. Drept răspuns, s-a făcut o notă de fundamentare prin care s-a explicat că medalalia la echipe se face din calificări, la fiecare probă, unde sunt participante 42 de națiuni, și unde sunt zeci de sportivi pe fiecare probă. Nota nu a fost luată în considerare. Noi am fost la doamna ministru Gabriela Szabo și ne-a spus să ne bucurăm de medali, căci cu ele vom rămâne. Sigur, nu a fost o afirmație în sens negativ, a fost o declarație binevoitoare, nu am niciun dubiu în privința aceasta, dar puneți-vă în locul nostru, cum să interpretăm asemenea afirmații, în acele momente?”, ne-a declarat sportivul Mircea Zamfir, cel care a prcizat că suma individuală ajunge la 3.000 de euro.