Cristiano Ronaldo a marcat cel mai trist gol

Real Madrid, deținătoarea trofeului, a avut mari bătăi de cap la debutul în noul sezon al Ligii Campionilor. Miercuri seară, „galacticii” au întâlnit- o pe Sporting Lisabona, pe teren propriu, iar fanii madrileni așteptau un festival de goluri.

N-a fost deloc așa, pentru că la pauză tabela de marcaj a fost neschimbată, și mai mult, lusitanii au deschis scorul în minutul 48, prin Cesar. Timpul s-a scurs fără mari evenimente și madrilenii au lăsat impresia că nu vor obține nici măcar un punct. Însă, în minutul 89, Cristiano Ronaldo a transformat magistral o lovitură liberă de la 22 de metri și i-a resuscitat pe „galactici” suficient cât să obțină o victorie. Morata a punctat în minutul 90+4 și a stabilit scorul final: 2-1.

„Nu am putut sărbători”

Ronaldo a fost rezervat după golul egalizator. Cristiano n-a uitat că a plecat în fotbalul mare chiar de la Sporting, după ce a fost promovat la echipa mare de românul Loți Bölöni. „La Sporting am învățat meserie. Clubul ocupă un loc special în inima mea și nu am putut sărbători”, a explicat Ronaldo.