Cristiano Ronaldo, recital regal la Madrid

„Galacticii” au reușit, marți, să obțină o calificare spectaculoasă în „careul de ași” al Ligii Campionilor, grație unui hat-trick magistral al jucătorului portughez, în returul „sferturilor”, cu Wolfsburg, scor 3-0 (în tur, 0-2)

Real Madrid a fost la un pas de a rata în totalitate sezonul. Ex cluși din Cupa Spaniei, și cu șanse infime de a triumfa în La Liga, madrilenii speră acum la câștigarea celui mai important trofeu de pe „Bătrânul Continent”.

Aproape de a-și egala recordul

Marți, pe „Santiago Bernabeu”, Real Madrid a demonstrat că înfrângerea din turul „sferturilor” Ligii Campionilor, cu Wolfsburg, scor 0-2, a fost un simplu accident, și a întors rezultatul în fața „lupilor”, după ce Cristiano Ronaldo a fost singurul marcator al „blancos”. Star-ul lusitan a realizat hat-trick-ul în minutele 16, 17 și 76, reușite ce i-a calificat pe „galactici” în semifinalele întrecerii. Acum, Ronaldo a atins borna de 16 goluri marcate în acest sezon al LC și s-a apropiat la o singură reușită de recordul său de 17 goluri înscrise într-o singură ediție a celei mai importante competiții continentale inter-cluburi. Însă, după meciul cu Wolfsburg, lusitanul a uimit spunând că acesta nu a fost cel mai bun meci al său făcut în Liga Campionilor: „A fost una dintre cele mai bune seri ale mele, dar nu cea mai bună. Pentru un sezon slab, cred că performanța mea nu e deloc rea și cred că asta e impresia generală”.

Premieră pentru „cetățeni”

La Manchester City a obținut o calificare istorică în semifinale, după ce a învins echipa de peste 500 de milioane de euro a PSG-ului, cu 1-0 (în tur, 2-2). Belgianul Kevin De Bruyne a adus victoria trupei britanice în minutul 76.