„Este jalinic ce am văzut. Rusia este o echipă JALNICĂ, dar versul nostru este tradițional: Înapoi, mamă!”

Cornel Dinu, fost mare internațional român, a analizat în termeni foarte duri partida disputată de echipa națională, împotriva reprezentativei Rusiei.

Cornel Dinu, fost mare jucător al echipei naționale, a analizat partida amicală dintre Rusia și România, disputată, marți, la Groznîi, și încheiată cu victoria gazdelor, scor 1-0. „Procurorul” a remarcat că rușii sunt mai mai mult decât modești, iar „tricolorii” sunt la același nivel. De aici a rezultat un joc submediocru.

„Am asistat la o partidă care demonstrează cum nu trebuie jucat fotbalul. Această jalnică echipă a Rusiei a încercat o oarecare posesie, dar fără finalizare. La jocul României s-a încercat o altă formulă, cred că schimbările au fost dramatice. Dacă vrei să îl vezi pe Țîru în locul lui Grigore, îl bagi la pauză sau în minutul 60. Niciun antrenor nu ar fi făcut această schimbare (n.r. Bogdan Țîru a intrat în minutul 90). Meciul nu are niciun fel de câștig, din niciun punct de vedere pentru noi. Este jalnic ce am văzut în seara aceasta. Rusia mi s-a părut o echipă mai mult decât jalnică. Nu mai are jucători și niciun fel de nivel internațional. Versul nostru este tradițional: « Înapoi, mamă! » . Daum este un fel de stăpân al inelelor în fobalul românesc", a spus Cornel Dinu la Digi Sport.