CSM a trăit un coșmar de neînțeles

Campioana României nu a putut să-și apere trofeul Ligii Campionilor și a fost zdrobită de Vardar Skopje

CSM București a cunoscut, din plin, gustul umilinței, după ce anul trecut a câștigat Liga Campionilor.

O primă repriză catastrofală

Calificate și în acest sezon în Final Four, handbalistele bucureștence s-au aflat din nou față în față cu Vardar Skopje, dar n-au mai obținut biletele pentru finală, deoarce au fost învinse cu scorul de 33-38, la pauză 13-21. Evoluția dezastruoasă a fetelor lui Per Johansson este greu explicabilă.

Mai ales pentru ceea ce s-a întâmplat în prima repriză, atunci când macedonencele au zburdat și au marcat de câte ori au vrut.

„Vardar nu ne-a surprins cu absolut nimic”

„Este o înfrângere usturătoare și dureroasă. La un moment dat, nici nu mai voiam să mă uit pe tabelă”, a spus Oana Manea. „Am avut un început extrem de slab, am făcut erori pe care nu le-am văzut până acum, chiar nu înțeleg. Am făcut greșeli tehnice care ne-au costat. Vardar nu ne-a surprins cu absolut nimic, dar le-au intrat toate aruncările, au făcut un meci excelent. Am încercat în repriza a doua să schimbăm lucrurile, dar apărarea a fost mult prea slabă. Echipa nu a prestat jocul pe care l-am dorit, a explicat și tehnicianul Per Johansson. „Fetele de la Vardar au fost foarte bune. Toate au jucat bine, iar noi le-am lăsat să marcheze foarte ușor. Am făcut foarte multe erori în prima repriză. Am pierdut multe mingi, au scăpat lucrurile de sub control”, a explicat și Isabelle Gullden.

Ieri după-a miază, CSM a învinso pe Buducnost, scor 26-20, în partida pentru lo curile 3-4. În marea finală, unguroaicele de la Gyor ETO au întâlnit- o pe Vardar Skopje (meciul s-a disputat după închiedere ediției).