Cum a comentat selecționerul Daum înfrângerea usturătoare cu Polonia: „Nu am arătat ce știm”

Selecționerul Chirstoph Daum a oferit primele reacții după înfrângerea categorică înregistrată în fața Poloniei, scor 0-3.

Germanul a vorbit despre șansele de calificare la CM 2018, dar și despre atitudinea fanilor români pe „Arena Națională”.

„Trebuia să avem o circulație mai bună a balonului, să ne creăm mai multe șanse de gol. Polonia a fost foarte bună azi. A fost foarte bine organizată în teren. Nu ne-a lăsat să ne facem jocul. Nu am putut să ne folosim pasele. Nu am arătat ce știm.

Arată-mi un antrenor care se așteaptă să piardă un meci la un asemenea scor. Am vrut să câștigăm, dar am pierdut în fața unei echipe care a marcat foarte repede și poate foarte ușor. Au avut multe ocazii și puteau marca mai mult.

Nu am început prima repriză la fel ca prima. După pauză am făcut două schimbări, dar nu am avut ocazii. Trebuie să avem ocazii ca să marcăm. Trebuie să fim realiști. Trebuie să încercăm să terminăm pe locul 2. Au fost multe rezultate suprinzătoare. Este sigur că nu vom renunța.

Erau mulți jucători la primul gol al Poloniei și nu ar fi corect să numesc un vinovat. Am pierdut mingea la mijloc, iar polonezul s-a dus singur și a marcat.

Sunt optimist pentru meciurile viitoare. Cred în potențialul jucătorilor români. Nu știu ce au unii fani în cap. Nu știu ce vor să facă. Poate este ceva politic sau nu știu. Știu că sunt probleme în toată Europa, nu doar la noi”, a spus Daum la TVR 1.