Dacia Logan, în TOP 3 la Swedish Touring Car Championship

Echipa Dacia Dealer Team a concurat la campionatul intern de turisme, Swedish Touring Car Championship (STCC), desfăşurat în Suedia weekend-ul trecut.

Automobilul înscris în competiţie a fost un model Dacia Logan, pilotat de Mattias Andersson. Acesta a terminat cursa pe poziţia a cincea în prima manşă urmat de poziţia a treia în cea de-a doua. În ruma primei etape, Andersson s-a clasat pe poziţia a treia în clasamentul general.

Primele două manșe au fost dominate de echipa Polestar Cyan Racing care a ocupat ambele locuri.

Modelul propus de Dacia Dealer Team este un prototip, cu caroserie din fribă de carbon şi un şasiu tubular. Deşi modelele diferă la nivel vizual, au identităţi preluate de la modele de serie, sub caroserie fiind identice.

Și prototipul Dacia utilizează un motor Nismo sau RenaultSport V6 de 3 litri care dezvoltă aproximativ 420 CP. Puterea este trimisă la puntea spate via o cutie secvențială cu 6 trepte. Loganul de STCC ajunge la 100 km/h în aproximativ 3 secunde și are o viteză maximă de 270 km/h. Sistemul de frânare are discuri ventilate de 370 mm pe față și 360 mm pe spate, scrie viteze.ro