LIGA I. Rapid - Steaua, 1-3. „Roș-albaștrii” nu și-au iertat rivalii din Giulești și au debutat cu o victorie în noul campionat

14-07/23mainagerpres-7632635-465x390
Autor: | | 4 Comentarii | 1451 Vizualizari

Steaua a debutat cu dreptul în noul sezon al Ligii I, după ce a câștigat, în această seară, derby-ul cu Rapid, disputat în Giulești, scor 3-1.

Rapid și Steaua au jucat, în această seară, în primul derby al sezonului din Liga I. Echipa din Ghencea s-a impus cu scorul de 3-1 și a învins în Giulești după o pauză de 7 ani. Ultimul succes al „militarilor” a fost consemnat în 2007, scor 3-2. Steaua a mai câștigat și în 2008, dar atunci decizia a venit la „masa verde”, după celebrul scandal „Bricheta”. Surprinzător pentru raportul forțelor din teren, gazdele au deschis scorul, în minutul 24, prin Daniel Pancu, cel care a profitat de starea de somnolență a fundașilor adverși.

Giuleștenii nu s-au bucurat decât patru minute, pentru că stelistul Claudiu Keșeru a egalat, după ce a fost servit ideal de Adi Popa. În partea secundă, oaspeții au forțat și au trecut în avantaj, după reușita lui Adi Popa, cel care a șutat sub bară, de la 11 metri, în minutul 67. Scorul final a fost stabilit de Alex Chipciu, cel care l-a învins și el pe Mircea Bornescu (73). În ultimele 10 minut, Rapid a evoluat cu un om în minus, pentru că Daniel Pancu s-a accidentat la gambă și nu a mai putut să continue.

LIVE

Rapid - Steaua, 1-3

Marcatori: Pancu (24) / Keșeru (28), Adi Popa (67), Chipciu (73)

Echipe de start:

Rapid: Bornescu - Tânc, Lung, Iacob, M. Stoica -  V. Negru, Selagea, Săndulescu, Al. Coman - Pancu, Ciolacu

Steaua: Arlauskis - Râpă, Szukala, Filip, Latovlevici - Prepeliţă, Stanciu - Popa, Vâlceanu, Pârvulescu - Keşeru

min. 73: GOOOLLL Steaua!!! Chicpiu a șutat plasat, de la 12 metri, Borenscu a gafat și scorul a devenit 3-1 pentru Steaua.

min. 67: GOOOLLL Steaua!!! Adi Popa a primit o pasă în centrul careului, de la Chipciu, și a șutat fulgerător sub bara transversală.

A început repriza secundă.

S-a încheiat prima repriză.

min. 28: GOOOLLL Steaua!!! Keșeru a egalat după ce a fost servit excelent de Adi Popa.

min. 24: GOOOLLL Rapid!!! Daniel Pancu a profitat de slăbiciunile apărării steliste și a deschis scorul după ce l-a driblat și pe Arlauskis.