500.000 de români au votat pe liste speciale

Autor: Silvana Pătrăşcanu

Alegerile de ieri au fost primele pentru care, în conformitate cu legea electorală, au fost organizate secţii speciale de vot. Datele de la Biroul Electoral Central arată că pentru alegerea preşedintelui au fost organizate 3.359 de secţii de vot speciale. Dintre acestea, 34 au fost deschise în Bucureşti.

Secţiile speciale au fost organizate în temeiul Hotărârii de Guvern 1051 din 2009, care a stabilit câte secţii speciale se organizează şi unde. Conform legii înfiinţarea secţiilor speciale este obligatorie şi va avea drept criteriu de bază numărul alegătorilor care au votat la alegerile anterioare, pe liste suplimentare.

Secţia speciala este o secţie unde nu există o listă cu alegători. Pentru evitarea fraudelor au fost instalate sisteme de supraveghere video şi este obligatorie declaraţia pe proprie răspundere a celor care votează, declaraţie din care să rezulte că nu a votat în altă parte. Potrivit modificării aduse legii, este obligatorie înfiinţarea a cel puţin o secţie de vot specială în fiecare municipiu, oraş sau comună, precum şi în campusurile universitare.


Ministrul Nica a demarat acţiunea "secţie specială"

Acţiunea de organizare a secţiilor speciale a fost demarată de ministrul de Interne Dan Nica, la finele lui septembrie. "Aceste proceduri au fost adoptate de către Guvernul României şi, împreună cu măsurile luate de Ministerul de Interne, vrem să avem un proces electoral curat în care domnia legii să fie cea care va fi caracteristică acestui proces electoral", a spus Nica, în 23 septembrie 2009, după ce PSD şi PNL au semnat pentru înfiinţarea secţiilor speciale.

"Am înfiinţat peste 3.500 de secţii la nivelul României unde îşi vor exercita dreptul de vot doar cetăţenii care nu se află în localitatea de domiciliu. Cetăţeanul care votează în aceste secţii speciale va depune o declaraţie pe propria răspundere", afirma Nica, după ce HG, prin care se înfiinţau secţiile de vot a intzrat în vigoare.

Cinci la sută din alegători au votat "special" 

Oficial, conform datelor centralizate la BEC în secţiile speciale, au votat 479.196 de alegători. În total la scrutinul de ieri, au participat 54.15% din cetăţenii cu drept de vot, ceea ce reprezintă 9.819.526 de persoane. Dintre aceştia, din diferite motive, 479.196 de alegători au ales să voteze în secţiile speciale, ceea ce reprezintă 4.88 % din totalul participanţilor la vot.

Cea mai mare participare la vot, în secţiile speciale a fost înregistrată în judeţele Olt (19.906 alegători), Dolj (18893), Cluj (18244), Ilfov (18166), Timiş (17380), Iaşi (17159), Prahova (16450). Cel mai mare număr de alegători care au votat în secţiile speciale, în Bucureşti, a fost de 9794 şi s-a înregistrat în sectorul 6, unde au fost deschise 15 secţii speciale, marea lor majoritate în campusurile studenţeşti.

În Bucureşti 20.635 de alegători la "speciale"

"Au fost primele alegeri prezidenţiale, dar şi primul referendum pentru care, în conformitate cu legea electorală, au fost organizate secţii speciale", a precizat pentru evz.ro, Marian Muhuleţ, purtătorul de cuvânt al BEC. Conform datelor centralizate la BEC există informaţii cu privire la participare. "Nu se poate spune, încă cum a fost repartizat votul pe actorii politici, în secţiile de vot speciale pentru că nu au fost validate înca datele centralizate. În următoarele 48 de ore aceste date vor exista. BEC nu face centralizare separată pe tipul de secţie de vot, ci doar pe Birou Electoral Judeţean din fiecare judeţ în parte", a explicat Muhuleţ.

Acesta a mai afirmat că BEC se supune prevederilor legii şi nu le poate comenta. "Rolul BEC este acela de a veghea la felul în care este respectată legea electorală. Nu putem nici să o comentăm, nici să o interpretăm. În consecinţă, nu pot face nici un fel de comentari şi apercierei cu privire la numărul şi felul în care s-a votat în secţiile speciale", a mai spus Muhuleţ.

Singura constatare făcută de BEC cu privire la secţiile speciale este faptul că un număr important de alegători nu au putut vota, ca urmare a aglomeraţiei înregistrate în secţiile de vot. "Cu toate acestea, BEC a decis ca la nicio secţie de vot programul să nu fie prelungit, deşi au existat cereri în acest sens", a concluzionat Muhuleţ.

Antonescu: fraudă masivă

Preşedintele PNL, Crin Antonescu, a fost singurul candidat la funcţia de preşedinte care a comentat modul în care s-a votat în secţiile speciale. Antonescu a declarat că este vorba despre o "fraudă masivă" refeindu-se la cele 480.000 de voturi înregistrate în secţiile de votare speciale, menţionând că liberalii vor discuta despre aceste fraude în momentul în care vor avea un bilanţ.

"E un lucru foarte dur să vezi că oamenii ies la vot şi într-un fel sau altul votul lor este deformat, furat, batjocorit", a spus Antonescu.

Vezi aici participarea la vot în secţiile speciale la închiderea urnelor

Vezi aici judeţele în care s-a votat masiv în secţiile speciale

CITIŢI ŞI:

Bolnavii nu au voie să voteze

STUDENŢII ACUZĂ: "NE-AŢI FURAT ALEGERILE!"

Spune-ţi părerea!

  • Nici un mesaj postat până acum

Lasă un comentariu

 

Trimite pe:

  • Yahoo! Messenger
  • Altele