Adevărul despre Cernobâl

Autor: Ionuţ Fantaziu

La 23 de ani de la explozia reactorului, România n-a făcut niciun raport al efectelor accidentului nuclear.

Pe 26 aprilie 1986, Cernobâlul a împărÅ£it viaÅ£a în două: „înainte” ÅŸi „după”. Al patrulea reactor al centralei nucleare de aici a explodat, transformându-se într-un monstru care a curmat suflete ÅŸi a făcut din viaÅ£a unor oameni un adevărat coÅŸmar.

  • În România, abia după patru zile de la accident, CeauÅŸescu a convocat o ÅŸedinţă a Comitetului Politic Executiv al Partidului Comunist. La întâlnire au fost chemaÅ£i, pe lângă liderii comuniÅŸti, ÅŸi generalul Mihai ChiÅ£ac, ÅŸeful Trupelor Chimice ale Armatei Române, cercetătorul Ioan Ursu ÅŸi generalul Ioan Geoană, ÅŸeful Apărării Civile.


Chiar în deschidere, CeauÅŸescu spunea că, din cauza accidentului nuclear, „s-a creat o situaÅ£ie proastă pentru Å£ara noastră”.

Radioactivitate mare la Suceava ÅŸi Tulcea


În noaptea spre 1 mai, staÅ£iile care se ocupau cu măsurarea radioactivităţii au transmis că, în anumite zone ale ţării, s-au înregistrat valori depăşite ale radioactivităţii. Cel mai ridicat grad de poluare era în IaÅŸi, unde s-a ajuns la nivelul de alarmare. Totodată, radioactivitatea a crescut foarte mult ÅŸi în Suceava, Târgu-MureÅŸ, GalaÅ£i ÅŸi Tulcea.

„Făceam măsurători în permanenţă ÅŸi trimiteam toate datele la centru. Era normal ca toată lumea să se afle într-o stare de stres pentru că situaÅ£ia se putea schimba dintr-un moment în altul”, spune dr. Dan Galeriu, cercetător în cadrul Institutului de Fizică Nucleară, unul dintre specialiÅŸtii care au participat la măsurători.

Armata e cu noi

CeauÅŸescu a cerut ÅŸi implicarea Armatei. Toate garnizoanele erau grupate în comandamente, iar două avioane „cu tot ce este necesar” urmau să fie puse la dispoziÅ£ie pentru specialiÅŸtii din IaÅŸi ÅŸi Suceava. Ministerul Sănătăţii avea 20 de staÅ£ii de supraveghere care au intrat în funcÅ£iune, iar în caz de necesitate alte 40 din cadrul Armatei puteau fi folosite.

În acelaÅŸi timp, CeauÅŸescu a cerut să nu se dea prea multe date către populaÅ£ie. Singurele informaÅ£ii erau că a crescut gradul radioactivităţii, s-a format un comandament special ÅŸi „un grup, format din tovarăşi din conducerea partidului, urmăreÅŸte toate aceste probleme”. InformaÅ£iile despre accidentul de la Cernobâl au ajuns la populaÅ£ie abia pe 2 mai.

Poluarea cu stres

„În Moldova nu a fost niciun caz de cancer tiroidian având cauză iradierea”, susÅ£ine acum dr. Eusebie Zbranca, ÅŸeful Clinicii de Endocrinologie IaÅŸi. Cancerul de tiroidă, leucemia, malformaÅ£iile ÅŸi alte boli pe care românii le-au pus pe seama accidentului nuclear de la Cernobâl sunt, după părerea unor specialiÅŸti, pure speculaÅ£ii. După 23 de ani de la catastrofă, con cluzia este că românii au suferit doar de stres ÅŸi panică. Sarea iodată ÅŸi tabletele cu iodură de potasiu distribuite la o săptămână după accident i-au făcut imuni la orice efect al radiaÅ£iilor, dacă acesta ar fi existat.

Cu toate acestea, aceiaÅŸi specialiÅŸti spun că, de fapt, nu s-a făcut niciun fel de studiu aprofundat care să infirme faptul că unii oameni s-a îmbolnăvit din cauza radiaÅ£iilor. „Studii genetice apro fundate, la scară largă, nu s-au făcut, era ÅŸi foarte greu, aproape imposibil”, mai susÅ£ine dr. Zbranca.

Niciun studiu pentru Cernobâl


Istoria perioadei care a urmat acelei catastrofe nucleare scoate la iveală faptul că specialiÅŸtii erau neinstruiÅ£i. MulÅ£i dintre ei abia învăţau cum să folosească aparatele de măsurat ÅŸi au făcut calcule eronate. „Pe lângă specialiÅŸtii de la Institutul de Fizică Nucleară mai erau ÅŸi alÅ£ii care făceau măsurători ÅŸi trebuia să le arătăm noi cum se folosesc corect aparatele”, spune cercetătorul Dan Galeriu. Într-un raport întocmit în anul 2000, de ReÅ£eaua NaÅ£ională de Supra veghere a Radioactivităţii Mediului, se arată că cele mai mari depuneri radioa c tive au fost în zonele montane din lanÅ£ul carpatic. Pentru că în România nu s-au făcut studii, efectele catastrofei de la Cernobâl rămân în continuare la stadiul de presupuneri.

Un studiu realizat de Institutul de Sănătate Publică între 1986-1994, în care au fost analizate efectele accidentului, a arătat că apar mai des afecÅ£iuni precum reumatism, artită, artroză, osteoporoză ÅŸi carii dentare.


REUNIRE. Basarabenii care au participat la lichidarea accidentului nuclear au întemeiat o asociaÅ£ie
Foto: arhivă personală


LICHIDARE


Omul cu doza de radiaţie


La comanda Uniunii Sovietice, aproape 3.000 de basarabeni, soldaÅ£i ÅŸi tineri care tocmai trecuseră în rezervă au fost trimiÅŸi să lichideze efectele catastrofei nucleare. În 1986, Nicolai Iurchevici avea 22 de ani ÅŸi tocmai terminase armata.

„Am stat acolo două luni. Era o atmosferă care te apăsa psihic ÅŸi la care făceai faţă cu greu oricât de puternic ai fi fost. Făceam gropi mari, unde erau băgate deÅŸeurile, apoi le betonam ÅŸi le acopeream cu pământ. După ce oamenii împlineau o doză de radiaÅ£ii, îi trimiteau acasă ÅŸi veneau alÅ£ii în locul lor”, povesteÅŸte Nicolai Iurchevici. Celor care lucrau acolo nu li se spunea nimic despre efecte, ca să nu intre în panică. Din cauza radiaÅ£iilor, Iurchevici s-a pensionat la 30 de ani. „Asta e, pe dinafară eÅŸti sănătos, dar pe dinăuntru nici medicii nu ÅŸtiu de ce suferi. Odată ce radiaÅ£ia a intrat în oase, te apasă ÅŸi nu te mai lasă până te curmă de tot.”



CITIÅ¢I ÅžI:


 

 

 

Spune-ţi părerea!

  • ...
    27 aprilie, 00:39. ...

    Mama vitrega zicea ca atunci cand a nascut in spital erau multi copii cu malformatii grave rezultate din explozia de la Cernobil.Nu stiu daca aia au supravietuit sau nu.

  • MICHI MAUS
    26 aprilie, 23:02. MICHI MAUS

    NOI, ROMANII, SCRIEM:"NOSTALGIC" NU "NOSTALGIG"

  • animalutul20
    26 aprilie, 22:59. animalutul20

    fereasca dumnezeu sa sara belene in aer la vecinii bulgari sis a vedem ca dobitocii de acum nu sunt in stare sa imparta nici macar pastile cu iod

  • geoana
    26 aprilie, 16:42. geoana

    Generalul Geoana, de care se vorbeste in articol are vreo legatura cu actualul "Inteligent"?

    • googler
      26 aprilie, 20:16. googler

      ce circotas esti, auzi la el, cica ce legatura are generalul geoana de atunci cu mircica... pai ce legatura, nici una, era taica-su. da baiatu' a fost destept, capabil si competent, taica-su nu s-a amestecat deloc, a ajuns numai si numai pe meritul lui. n-a fost altu' mai bun ca el.

  • pack
    26 aprilie, 15:08. pack

    n-ar fi prea mult sa se faca un studiu cu privire la copii nascuti in anii ce au urmat exploziei... comparativ cu cei nascuti inainte! Surprinze! Neplacute! Si apoi cred ca se va reformula zicerea fara analiza ca "n-am fost afectati"...

  • Fartat Cicero
    26 aprilie, 12:55. Fartat Cicero

    Numele rusesti se transcriu cu 'i', nu cu 'a'; este Cernobil, nu Cernobal.

    • dumitru stancu
      26 aprilie, 15:01. dumitru stancu

      nostalgicii...vremurilor de aur...a bilbiitilor bolscevici analfabeti ca cei care v-au adus pe lume, plini insa de ifose, ca toti GIEGEII!!! maria lupatoi

  • ursu
    26 aprilie, 10:31. ursu

    ......NU"Romania n-a facut niciun raport al efectelor accidentului nuclear".....CI, ocupantilor securisto-bolsevico-ceusisto-comunisti ,ai Romaniei nu le-a pasat de viata si sanatatea romnailor, dimpotriva pentru acesti criminali comunisti "accidentul"nuclear de la Cernobal a fost un aliat inuman si criminal al mentinerii romanilor intr-o permanenta teroare fizica si psihica.Doza de radiatii era doar pentru romanii din Basarabia, Basarabie care este ,era , ca un lagar nazist de exterminare umana;de acolo erau luati oamenii si trimisi la moartea inceata a radierii de la Cernobal.

  • Lilly
    26 aprilie, 09:07. Lilly

    Sunt din Botosani,iar din tara sunt plecata de un deceniu si mai bine,dar asta nu intereseaza pe nimeni.Acum doi ani m-am trezit cu o durere de cap si cu neputinta de a suporta lumina zile. Au urmat mai multe analize,iar Prof.Dr.chirurg care mai apoi m-a operat, a inceput sa-mi puna tot felul de intrbari ;de unde vin ,cand am ajuns in Germania si unde eram acum 23 de ani.In orice caz am fost operata de o tumoare mica(2,4)cm la cap urmare a NEINSEMNATEI EXPLOZII DE LA CERNOBAL,caci autoritatile de atuci au pus populatia sa bea apa numai din fantani ,iar apa de la robinet au oprit-o in acea perioade cum de altfel au oprit multe alte necesitati de care populatia avea nevoie stricta.Macar pe viitor oamenii sa primeasca documentatia necesara prin mass media ,caci sunt convisa ca oamenii de rand habar nu au de urmarile catastrofale pe care le are o explozie nucleara.

    • dusu
      26 aprilie, 13:18. dusu

      si conduc si acum la romanica,omorau,tradatori, ptr ca aparau patria,lor putin le pasa si le pasa de popor;***** cum sa exprimat unul dintre ei;sa traiti bine,vorba altuia

  • scanteie
    26 aprilie, 08:35. scanteie

    numarul cazurilor de cancer si al tiroiditelor autoimune cresc de la an la an si nu la un nivel normal? ce sa se mai vada? cum oamenii care mor devin cifre statistice sau cum?

  • arici
    26 aprilie, 04:20. arici

    Vezi tu puiule,noi romanii aveam acces si la alte surse de informare ,nu doar Scinteia.In momentul in care Radio Europa Libera anunta de accidentul de la Cernobil , stia deja toata tara, nu trebuia sa anunte Ceausescu.Apoi duminica 27 la orele 11 dimineata , dispensarele din Bucuresti au inceput sa imparta pastilele cu iod.Comunistii s-au miscat atunci destul de repede.Ca norul radioactiv s-a sucit si s-a invirtit de a ajuns si pe la noi asta e altceva. dar trecusera deja 4-5 zile de la cataclism.Restul sint gogosi .

    • mimi
      26 aprilie, 10:00. mimi

      Comunistii se miscau mai repede in toate cazurile de catastrofe naturale ,pe astia de acum ,de 20 de ani ,iarna-i prinde nepregatiti, si e doar o banala zapada, da ce te faci cu un cutremur ca in 1977 de unde mai iei armata sa sape prin moloz

    • maria lupatoi
      26 aprilie, 14:57. maria lupatoi

      oare de ce ceea ce scrii nu poate fi pus la indoilala ca iti apatine, dan dumitru? poate si pentru ca stilul este inconfundabil, acela al domnului conferentiar politehnic care i-a facut primei sotii si lucrarea de diploma in filologie, sectia lsi l romana...(ha!) maria lupatoi, sotia lui dumitru stancu, cel care te-a pus pe lista! BOULE!

    • Adi
      26 aprilie, 20:42. Adi

      Interesant, dispensarele nu prea functionau duminica, dar se pare ca la bucuresti aveau program nonstop. Iodul s-a dat mult mai tirziu, si nu cred ca a fost cea mai inteligenta solutie pentru persoanele care deja au fost expuse...Norul radioactiv numai Dumnezeu stiu cum s-a plimbat in zilele alea...

    • dc
      27 aprilie, 10:31. dc

      arici pogonici nu stiu unde ai stat tu de stiai de pe 27, dar eu n-am auzit nimic, nu mi-a spus nimeni nimic si am plecat la mare pe 1 mai. acolo ni s-a dat o pastila si am fost informati despre asta....dupa 5 zile. se poate ca rudele smecherilor de atunci (aia care luau si de la casele de comenzi) sa fi fost informati dinainte si sa gaseasca deschis si duminica la policlinica....

Lasă un comentariu

 

Trimite pe:

  • Yahoo! Messenger
  • Altele