"Este o problemă reală (...) Capacitatea de a citi este o competenţă-cheie pentru învăţarea continuă", a declarat comisarul pe Educaţie, Jan Figel, în timpul prezentării ultimului raport din sistemul de învăţământ.
Studiul Comisiei Europene a urmărit performanţele statelor membre în cinci domenii: capacitatea de a citi, terminarea studiilor gimnaziale, abandonul şcolar, participarea adulţilor în procesul de învăţare continuă şi numărul absolvenţilor la matematică, ştiinţe şi tehnologie.
Bruxellesul a somat guvernele naţionale să îmbunătăţească cifrele înregistrate, comisarul Figel argumentâd că "educaţia ajută în mod clar la atingerea obiectivului de angajare". El a subliniat că rata angajărilor printre cei cu studii superioare este de 84 de procente, în timp aceasta scade la 49 la sută pentru cei cu studii medii.
CITIŢI ŞI:
Universităţile preferă concursul de dosare
Cazul "Mita de la BAC" a sfârşit în arestul poliţiei
„Concursul de dosare“, mai tare ca frauda la Bac
BAC-ul în alb şi negru
"REZULTATELE DE LA BAC"
"Directoarea care a fraudat Bacul, reţinută"
(13:55)







Spune-ţi părerea!
Nici un mesaj postat până acum