„Acest ordin încearcă să stopeze politizarea numirilor pe funcţiile de director şi nu să procedeze invers. Nu am avut atenţia necesară să putem comunica exact ce-a dorit ordinul. Cineva rău intenţionat, care nu s-a uitat în ordin, putea să interpreteze în felul acesta, că vreau să întăresc puterea decizională a ministerului”, a susţinut Andronescu.
Ordinul a fost un bun prilej ca aceasta să fie încolţită, ieri, şi de membrii opoziţiei. Cristian Adomniţei, membru PNL şi fost ministru al educaţiei, o acuză că la baza deciziei sale ar sta faptul că mai mulţi directori din Botoşani, membri PSD, ar fi fost scoşi din funcţie de către un inspector şcolar general propus de PDL.
Politizare sau descentralizare
Premierul Boc este la fel de virulent în declaraţii. „Vreau să ştiţi că această decizie este total opusă viziunii pe care am promovat-o în Legea educaţiei naţionale. Am cerut ministrului să oprească aplicarea a cestui ordin şi la fel de clar vreau să precizez că, dacă acest ordin va fi pus în aplicare, iar directorii vor fi schimbaţi prin ordin al ministrului educaţiei, concomitent va avea loc remanierea ministrului educaţiei”, a declarat Boc.
Acesta a precizat şi că, în urma unei convorbiri telefonice avute cu Ecaterina Andronescu, a ceasta l-ar fi asigurat că ordinul nu va fi aplicat. Până şi colegii de partid ai Ecaterinei Andronescu denunţă însă jocurile de culise.
Miron Mitrea, senator PSD, a recunoscut, în emisiunea „Evenimentele zilei”, de la B1 TV, că pentru emiterea a cestui act colega sa ar fi răspuns la presiuni.
Ordinul ar putea schimba din funcţie aproape 16.000 de directori de şcoli şi inspectori numiţi cu de legaţie de la inspectoratul judeţean, acum o săptămână.
În plus, prin adoptarea acestui document, s-ar face un pas înapoi în descentralizarea sistemului de învăţământ, prevăzută şi în noua Lege a educaţiei, prin numirea de la centru şi a celor detaşaţi pe perioadă limitată în posturi de conducere. Ministrul e acuzat şi de sindicalişti, dar şi de părinţi că ar fi urmărit politizarea şcolii prin promovarea acestei decizii. „Măsura ar putea fi bună, dar dacă nu se elaborează şi o procedură exactă prin care să se facă aceste detaşări, atunci există riscul unei politizări mai acute decât până acum”, crede Mihaela Gună, preşedintele Federaţiei Naţionale a Asociaţiilor de Părinţi.
" Acest ordin încearcă să stopeze politizarea numirilor pe funcţii. Cineva rău intenţionat, care nu s-a uitat în ordin, putea să interpreteze în felul acesta, că vreau să întăresc puterea decizională a ministerului. ",
Ecaterina Andronescu, ministrul educaţiei








Spune-ţi părerea!
Nici un mesaj postat până acum