Evz.ro vă prezintă mai jos răspunsurile la principalele teme abordate în timpul dezbaterii, dar şi replicile savuroase dintre cei doi.
"Domnul Antonescu a venit în Parlament de pe locul II"
Prima temă abordată în dezbatere a fost aceea a modernizării instituţiilor de stat. Antonescu a afirmat că susţine ideea eliminării activiştilor de partid din rândul bugetarilor. La rândul său, Traian Băsescu a criticat politizarea instituţiilor bugetare.
Una dintre temele abordate în timpul dezbaterii a fost aceea a influenţei pe care o avea asupra clasei politice combinaţia dintre unicameral şi uninominal.
Traian Băsescu: Experienţa votului uninominal ne-a arătat că atâta vreme cât lucrurile s-au impus către uninominal compensat, sistemul a permsi intrarea unor oameni din rândul doi în Parlament. Eu prefer un uninominal curat, într-un tur sau două. Eu cred că nu avem soluţie pentru îmbunătăţirea clasei politice decât reforma Parlamentului. 300 de politicieni de bună calitate, pot fi găsiţi în România. Îmi propun şi corectarea legii unonominalului şi eliminarea sistemului de compensare, să nu mai vină oameni de pe locul unul sau doi. Domnul Antonescu vine de pe locul al doilea.
Crin Antonescu: Am iniţiat un proiect de lege privind reducarea numărului de parlament, insistând că nu numărul e problema, ci calitatea. Reducerea bugetară va fi de 8-10 milioane de euro, dar trebuie să fim atenţi şi la bugetul pentru Turism, care e trei sau patru ori mai mare. Calitatea vieţii politice româneşti nu ţine de număr.
Dezbaterea a ajuns şi la tema reformării educaţiei. În discursul său, Traian Băsescu a greşit, în mod intenţionat, specializarea contracandidatului său, pe care l-a numit bibliotecar. Antonescu l-a corectat: "Am fost muzeograf, domnule preşedinte. Mapa, de data asta, v-au greşit-o, mapa mea. "Am greşit", a spus apoi Băsescu, la care contracandidatul său a replicat: " E cea mai mică greşeală a dvs.".
Crin Antonescu: Sistemul trebuie să dea oameni capabili pe piaţa muncii europene, să dea o şansă tururor tinerilor din ţara asta şi să nu-i mai socotimpe profesori cu ora, ci să-i plătim cum se cuvine. Să nu-i mai spunem taci din gură, că dacă te iau la plata cu ora câştigi bine. Dacă vorbim despre taximetrişit putem discuta de plata cu ora, la profesori, nu. Ca preşedinte trebuie să avem responsabilitate.
L-au "bârfit" pe Geoană
Băsescu şi Antonescu l-au adus în discuţie pe absentul dezbaterii de astăzi, Mircea Geoană. Preşedintele candidat a reiterat ideea că Geoană este o marionetă politică, în spatele căruia se află Iliescu şi Hrebenciuc. Antonescu i-a replicat lui Băsescu faptul că Geoană, cel despre care a adus discuţia fără să fie prezent în sală, a fost aliatul partidului din partea căruia candidează. Băsescu a afirmat apoi că şi în spatele lui Antonescu se află "interese", prin afaceristul Dinu Patriciu. "Vreţi să discutăm despre Patriciu?", a spus Antonescu. "Ne facem timp", a replicat Băsescu.
Traian Băsescu: Domnule Antonescu prima mea responsabilitate ca preşedinte a fost să vin la "servici" (n.r. corect este "serviciu"). Eu regret susţinerea legii majorării salariilor profesorilor cu 50%, care s-a bazat pe informaţiile despre buget de la acea vreme.
Crin Antonescu: Poate v-aţi dus în fiecare zi la serviciu, dar aţi lipsit tare mult ca preşedinte, vreo cinci ani.
Traian Băsescu: Am lipsit din anturajul care vă susţine pe dumneavoastră, dar nu le-am lipsit românilor.
Crin Antonescu: Cu domnul Iliescu, dumneavoastră v-aţi aliat, nu eu. Cu dumneavoastră, domnule Băsescu, dumneavostră şi domnul Iliescu. Dumneavoastră şi Ion Iliescu aţi fost colegi de două partide. Mă rog, v-a fost mai şef. Cu domnul Voiculescu, cu domnul Iliescu, cu domnul Hrebenciuc, cu domnul Geoană, cu domnul Vanghelie aţi fost aliaţi. Eu încă nu. Cine a făcut coaliţia de la Grivco? Dumneavoastră, din când în când, când aţi avut nevoie. În guvernul lui Iliescu, după mineriadă, nu am fost eu.
Traian Băsescu: Domnule Antonescu, sunteţi mai vechi în politică decât mine. Eu nu am fost aliat cu Iliescu.
Antonescu: Cum să nu? Partidul comunist.
Parfum de femeie în dezbaterea electorală
Cei doi candidaţi au fost întrebaţi de moderatorul dezbaterii care sunt cele mai recente cărţi citite şi filme vizionate. Traian Băsescu a amintit "Levantul" lui "Cărtărăscu" şi că nu a mai fost într-un cinematograf de la "4,3,2" al lui Cristian Mungiu. La rândul său, Crin Antonescu a spus că "Maetrul şi Margareta" de Mihail Bulgakov este cartea sa preferată, iar "Parfum de femeie", filmul său preferat. De aici a început un schimb de replici spumos pe tema promovării femeii în politică şi în societate.
Crin Antonescu: Noi suntem cam misogini...
Train Băsescu: Dvs. Eu, nu...
Crin Antonescu: Modele feminine promovate de dvs. sunt nepotrivitt. Aţi promovat femeia cu succes facil. Aţi vorbit cu păsărică, aţi invitat pe masă o ziaristă , nu un ziarist. Puteaţi promova femeia casnică, femeie familistă, puteaţi promova modelul de femeie care are succes prin învăţătură, nu prin tupeu. Din păcate, femeile din România nu sunt numai păsărici, ţigănci împuţite.
Traian Băsescu: Decenţa ar trebui să vă spună că un bărbat care are trei femei în casă, respectă femeia. Despre mine nu aţi auzit că mi-am părăsit soţia într-un moment dificil (n.r. referire la prima soţie a lui Antonescu, care a dispărut în urma unei grele boli). Vă rog să cereţi scuze pentru ce aţi spus. Pentru mine femeia este mult mai importantă. Dvs. nu aveţi în societate valoarea unei femei.
Crin Antonescu: Nu am faţă de cine să-mi cer scuze.
Traian Băsescu: Nu ştiu la ce femei vă referiţi, căci Renate Weber este la dvs. Adriana Săftoiu e la dvs. Sunt femei promovate de mine în politică. Vă înfurie o femeie care în afară că e inteligentă e şi frumoasă? Eu iubesc şi apreciez o femeie frumoasă.
Crin Antonescu: Despre cine e vorba?
Traian Băsescu: Despre soţia mea.
Crin Antonescu: Asta vă spun: Poate că a fost prea puţin promovată. Dumneaei mai merita un madat, dvs. nu.
Un alt subiect atins a fost unul sensibil pentru Traian Băsescu, vizibil enervat de remarca liberalului.
Crin Antonescu: Plecaţi pe mare, dar cu ce, că nu mai aveţi flotă.
Traian Băsescu: Trebuie să dau o explicaţie. Nu există niciun document semnat de Băsescu, în care să se fi aprobat vânzare unei singure nave. Nu există. Afirmaţia asta o fac la sfârşitul primului mandat şi la începutul celui de-al doilea.Nu se pot câştiga alegerile prezidenţiale cu minciuni. Domnul Antonescu a dechis un subiect bazat pe minciună, iar alegerile prezidenţiale se câştigă numai pe corectitudine. Deosebirea dintre noi este că brevetul meu este valabil oriunde în lume.
La finalul dezbaterii, Antonescu a spus despre candidatul PD-L că este un "om viu", spre deosebire de Mircea Geoană, care "nu e deloc". Taian Băsescu i-a spus liderului liberal că "are o bilă albă pentru participarea la dezbatere".
Replica lui Mircea Geoană a venit la aproape două ore de la terminarea dezbaterii, într-o emisiune televizată. "Am văzut doi oameni disperaţi. Unul că nu ajunge, altul că pierde în turul II", a spus Geoană, care a reiterat ideea că îşi doreşte o confruntare într-o universitate, nu într-un hotel.
CITIŢI ŞI:
"Ar fi o nenorocire ca Băsescu să fie reales"


Spune-ţi părerea!
Nici un mesaj postat până acum