Nicio persoană nu a suferit răni grave, spun medicii de la Spitalul de Urgenţă din Chişinău."Majoritatea răniţilor au părăsit spitalul după ce au primit asistenţă medicală. Aproximativ zece persoane au fost internate în spital", a declarat unul dintre medici.
Deflagraţia extrem de puternică a avut loc în jurul orei 22.20. Zeci de mii de persoane luau parte la concertul susţinut de Ştefan Bănică jr. în centrul capitalei moldovene, dedicat Zilei Oraşului. Ca să nu creeze panică, autorităţile au decis să nu întrerupă imediat spectacolul.
Ştefan Bănică Jr. şi-a continaut recitalul pe scenă încă jumătate de oră după producerea exploziei. Totuşi, concertul a fost întrerupt înainte ca programul să fie epuizat, la solicitarea poliţiei.
Atentat terorist
"Este cert că este vorba despre un explozibil care se foloseşte în armată. Putem presupune că este un act terorist, urmează să stabilim dacă acesta a fost comis din imprudenţă, huliganism sau alte motive”, a declarat ministrul de Interne Victor Catan, citat de Jurnal de Chişinău. În zona în care a avut loc explozia nu sunt camere de supraveghere.
Explozia de aseară a fost produsă de o grenadă ofensivă de tip RG-42, potrivit unui comunicat al ministerului de interne de la Chişinău.
Iniţial se crede că este vorba despre o grenadă de tip RGD-5, proiectil cu fragmentare, produs pentru prima dată în URSS, în timpul celui de-al doilea război mondial.
Încă o grenadă
Nu este singurul incident care a pus astăzi pe jar poliţia din Chişinău. Un bărbat ameninţa că detonează o grenadă în faţa clădirii Procuraturii Generale. A vrut să atragă atenţia autorităţilor care să reexamineze cazul fiului său condamnat pentru omor. Bărbatul a fost imobilizat la timp de poliţie. Acum riscă închisoarea pentru deţinere de muniţie şi tentativă de omor.
ŞTIRE PUBLICATĂ LA 02:00 ŞI ACTUALIZATĂ LA 12:30








Spune-ţi părerea!
Nici un mesaj postat până acum