Alex Ulmanu are un blog în care povesteşte „aventurile“ sale de „bărbat în casă“. În urmă cu câteva luni avea mai multe joburi în România. Acum este în SUA, unde o însoţeşte pe soţia sa, aflată la studii, şi este „gospodină masculină“.
„Tehnic, sunt ceea ce în engleză se numeşte househusband, adică un fel de gospodină masculină. Sau, cel puţin, asta încerc să fiu. Mi-am lăsat jobul şi mi-am urmat soţia într-un loc nou, unde ea face lucruri interesante şi incitante, iar eu o ajut să răzbească. Ca urmare, mă interesează lucruri legate de creşterea copiilor (al nostru are 3 ani şi tocmai m-a întrebat de ce trece timpul), de bucătărie (oale, provizii, gătit), de curăţenie, de mobilă şi multe altele“, explică cu modestie Alex.
Cum să ai un soţ implicat
Implicarea bărbatului în viaţa de familie nu se realizează uşor, deoarece modelul din casa părintească joacă un rol foarte important în mentalitatea lui. „Bărbaţii nu ştiu să crească un copil, dar pot să înveţe, dacă li se arată, punctând prin recompense orice reuşită. În ceea ce priveşte treburile casnice, trebuie să solicităm ajutorul lor, chiar dacă ne-am descurca şi singure. Lăsaţi-le plăcerea de a alege ce responsabilitate să-şi asume“, sfătuieşte psihoterapeutul Mirela Zivari.
Sunt câteva reguli importante de care femeile trebuie să ţină seama în acest domeniu. „Fiţi înţelegătoare şi răbdătoare! Daţi atenţie calităţilor şi abilităţilor soţului! Nimic nu «trebuie», ci «ar fi de preferat». Nu e «groaznic» că nu se implică, ci «doar nu vă convine ». Căsnicia nu este o competiţie, ci o construcţie la care se lucrează toată viaţa, în echipă. Nu aveţi dreptul să-l pedepsiţi pentru «lenea» lui. Fericirea nu se măsoară cu barometrul implicării lui în treburile casei“, explică Zivari.
EXPLICAŢIILE SPECIALIŞTILOR
„Femeile au intrat pe teritoriul bărbaţilor, deci este normal să facă şi ei la fel“
Cu jumătate de secol în urmă, bărbatul muncea pentru a-şi întreţine familia şi, eventual, mai făcea ceva reparaţii prin casă sau prin jurul ei. Atât. Când venea de la serviciu sau de la berea băută cu prietenii după terminarea programului, găsea masa pusă, casa curată şi copiii spălaţi şi cuminţi. Intervenea cel mult când trebuia să-l urecheze pe unul dintre copii, atunci când acesta făcea vreo trăsnaie foarte gravă.
„Soţul meu nu şi-a luat niciodată copiii în braţe până când aceştia nu au împlinit 2-3 ani. Zicea că sunt prea mici şi nu ştie ce să le facă“, povesteşte Maria Stanciu, în vârstă de 78 de ani.
Mixarea sexelor, un lucru normal
Bărbaţii s-au feminizat, iar femeile s-au masculinizat. Mixarea sexelor este un lucru normal, consideră Aurora Liiceanu, doctor în psihologie.
„Odată cu apariţia şcolilor mixte, băieţii au avut acces la mentalul feminin, a apărut camaraderia. A dispărut distanţa dintre sexe şi misterul care o învăluia. Femeia a intrat pe piaţa muncii, iar cariera ei a intrat în competiţie cu familia. Este normal ca, din moment ce femeile au intrat pe teritoriul bărbaţilor, să facă şi ei la fel“, consideră Aurora Liiceanu.
Studiul UNFPA arată că, în prezent, distribuţia sarcinilor domestice şi de creştere a copiilor în familiile din România sunt guvernate de norme ale echităţii, şi nu de norme care se bazează pe conceptul de egalitate.
Pentru femei, nivelul este la două treimi din totalul sarcinilor, şi nu la jumătate, adică ele trebuie să facă 66% din treburi pentru a considera că au muncit satisfăcător. Dar atunci când soţii se ocupă de aproximativ 33% din sarcinile domestice, soţiile se declară mulţumite.
Avantaje şi dezavantaje
Bărbaţii au propriile linii cosmetice, merg la saloane de frumuseţe şi poartă haine în culori vii. Toate acestea erau de neconceput acum 50 de ani, iar acum ni se par perfect normale.
„Coloristica era rezervată până acum femeilor. La fel, naşterea legitima femeilor puterea asupra miracolului vieţii. Era ca o magie. E clar că mixarea sexelor şi egalitatea au şi multe dezavantaje. Relaţiile şi căsniciile sunt mult mai «socotite» acum, eventual de un contract prenupţial, şi se concretizează având la bază egalitatea pe plan financiar. Chiar şi sexul are acum criterii de performanţă, nu se mai pune accentul pe trăire“, explică Aurora Liiceanu.
STUDIU
Româncele sunt mulţumite cu soţii lor, cu toate că mulţi nu se implică
Cu toate că implicarea bărbaţilor de la noi este încă scăzută, româncele se declară mulţumite de aportul acestora şi le-au dat un scor de 8,36 din 10 puncte posibile, potrivit studiului „Generaţii şi gen“, realizat de Fondul ONU pentru populaţie în acest an. Aceeaşi cercetare arată că pregătirea hranei intră total în sarcina femeilor în 87% dintre familiile din România, iar spălatul vaselor în 83%. Bărbaţii sunt puţin mai implicaţi când vine vorba despre curăţenie: în 21% dintre case, aceasta este o sarcină împărţită. Tot în sarcina sexului tare cad reparaţiile în casă (80%) şi plata facturilor (30%). Bărbaţii cu vârste cuprinse între 35 şi 49 de ani sunt cel mai mult implicaţi în sarcinile domestice, în timp ce grupa „peste 65 de ani“ este cea mai puţin implicată.
"Relaţiile şi căsniciile sunt mult mai «socotite» acum, eventual de un contract prenupţial, şi se concretizează având la bază egalitatea pe plan, financiar.", Aurora Liiceanu, doctor în psihologie
Marţi, 28 Octombrie 2008. 0 vizualizări, 38 comentarii, 0 voturi
Bărbaţii nu mai sunt ce-au fost
Din ce în ce mai mulţi taţi români se implică în gospodărie, însă specialiştii spun că este loc şi de mai bine.
Bărbaţi care gătesc, intră în sala de naşteri, îşi iau concediu paternal ori folosesc produse cosmetice erau de neconceput acum 50 de ani. Vremurile s-au schimbat şi mentalităţile la fel. Nu multe, e drept, pentru că situaţia diferă de la oraş la sat şi de la familiile cu studii la cele fără studii. Cu cât un bărbat este mai educat, cu atât se implică mai mult în treburile gospodăreşti şi în creşterea copiilor, a concluzionat studiul „Generaţii şi gen“, realizat de Fondul ONU pentru populaţie (UNFPA).
Blog de... bărbat în casă
- Recomandă
- Dimensiune text
- Tipareste
- Comenteaza
- Conversie PDF
Trimite pe:








Spune-ţi părerea!
Nici un mesaj postat până acum