Gest galant
Tăriceanu a fost impresionat de gestul lui Traian Băsescu de a-l chema pe scenă, calificând drept unul "galant". "A fost galant, îl apreciez", a precizat Tăriceanu, referindu-se la şeful statului.
Fostul şef al Executivului a mai spus că aducerea Ford în România a constituit un proiect personal, prin care a urmărit relansarea industriei automobilelor, cunoscând situaţia deloc roză în care se afla uzina de la Craiova, atunci când a preluat mandatul de premier.
Episodul care s-a consumat astăzi între preşedintele Traian Băsescu şi fostul premier Călin Popescu Tăriceanu a oferit o imagine total opusă faţă de momentul semnării contractului cu firma Ford. La acea dată, aflaţi în conflict deschis şi pe fondul disputelor privind taxa auto, cei doi înalţi demnitari s-au contrat dur, sub privirile uimite ale oficialilor companiei americane.
„Cenzura" Administraţiei Prezidenţiale
În tot acest timp, candidatul PSD la preşedinţie, Mircea Geoană, a rămas în afara luminii reflectoarelor şi s-a plâns că a fost cenzurat de Administraţia Prezidenţială.
„Invitaţia a fost făcută ca să mă adresez şi eu oamenilor, respectând ierahia în stat, bineînţeles. Adică să vorbesc după preşedinte. Dar Administraţia Prezidenţială a condiţionat participarea preşedintelui de faptul ca eu să nu vorbesc. A vrut să vorbească singur, o să vorbească singur. Eu stau printre oameni şi muncitori şi e mai bine să vorbesc cu ei", a declarat Mircea Geoană.
Pe de altă parte, candidatul PSD la preşedinţie nu a ratat ocazia de a-şi face campanie electorală. Astfel, în timpul discursurilor oficiale, Mircea Geoană a petrecut un sfert de oră într-o hală alăturată, unde câteva sute de muncitori priveau pe un ecran imens prezentarea oficială a primului Ford Conect.
„A apărut din senin domnul Geoană, însoţi de sepepişti, şi ne-a ţinut un discurs aşa, tip campanie electorală. A spus că dumealui e de-al nostru de aici, din Mischii, şi că vrea să fim acum uniţi, să muncim împreună pentru binele ţării. Lucrui de genul ăsta. Ne-am şi mirat. Cei de prin spate l-au huidut, dar cei de prin faţă căscau ochii la ce spune”, povesteşte unul dintre muncitorii de la Ford Craiova.

Mircea Geoană, în mijlocul muncitorilor de la Ford Craiova Foto: Gabriela Zanfir
La eveniment au mai participat primarul Craiovei, Antonie Solomon, fostul ministru al finanţelor, liberalul Sebastian Vlădescu, şeful echipei de negociatori la privatizarea uzinei craiovene, omul de afaceri Ion Ţiriac, ministrul Transporturilor, Radu Berceanu, ambasadorul SUA, Mark Gitenstein, parlamentari de Dolj şi oficiali locali.
Ştire publicată la ora 14:00 şi actualizată la ora 14:30
CITIŢI ŞI:
Ford de România, o poveste de succes
Marţi, 08 Septembrie 2009. 0 vizualizări, 21 comentarii, 0 voturi
Băsescu şi Tăriceanu şi-au dat mâna, Geoană a fost lăsat pe tuşă
Traian Băsescu şi Călin Popescu Tăriceanu au refăcut poza victoriei, de la alegerile din 2004, cu ocazia lansării primului automobil Ford, produs în România.
Preşedintele l-a invitat pe scenă pe fostul premier liberal, cei doi adversari politici strângându-şi mâna şi zâmbindu-şi, în vreme ce al doilea om în stat, şeful Senatului, Mircea Geoană, a stat în rând cu ziariştii şi s-a plâns că este cenzurat de Administraţia Prezidenţială.
Lansarea primului autoturism Ford produs la Automobile Craiova a fost un prilej pentru preşedintele Traian Băsescu de a reconstrui simbolic "alianţa" cu Tăriceanu, în ciuda liderului PSD Mircea Geoană. Preţ de un discurs, Băsescu a lăsat la o parte toate conflictele cu fostul premier PNL, ce au dominat scena timp de patru ani, şi a vorbit despre "povestea de succes" a companiei Ford, în România. El l-a felicitat pe Tăriceanu, iar la final, i-a întins mâna adversarului său, aflat în public, şi l-a tras pe scenă, unde au pozat împreună şi au zâmbit, relaxaţi.
- Recomandă
- Dimensiune text
- Tipareste
- Comenteaza
- Conversie PDF
Trimite pe:








Spune-ţi părerea!
Nici un mesaj postat până acum