Blaga, singurul ministru PDL agreat de parlamentari

Autor: Romulus Georgescu, Anca Simina

După ce au ratat respingerea PDL-istului, PSD, PNL şi UDMR au revenit mobilizate de Hrebenciuc la planul de a pica guvernul.

Coaliţia 65% a avut ieri un moment de şoc: majoritatea de pe hârtie s-a transformat în minoritate, cel puţin la votul dat în cazul ministrului Vasile Blaga, propus pentru portofoliul Dezvoltării Regionale şi Turismului, în guvernul Croitoru.

Cu toate că planul era ca nici un PDL-ist să nu primească aviz pozitiv în comisiile de specialitate, Blaga a trecut cu 34 de voturi pentru şi 28 împotrivă. Din calculele făcute la cald de Aurelia Vasile, trimisă de PSD să ţină socoteala, concluzia a fost una singură: pe de o parte UDMR a trădat, pe de alta senatorii PSD au absentat masiv.


Puşi pe gânduri de rezultatul votului la Blaga, PSD-iştii şi PNLiştii s-au mobilizat de urgenţă ca situaţia să nu se repete.

UDMR, cauza derutei


La finalul zilei, doar Bogdan Aurescu, propus pentru Externe şi agreat dinainte de PSD şi PNL, a mai primit vot pozitiv. PDL-iştii Gheorghe Pogea (Finanţe) şi Mihai Şeitan (Muncă), ca şi independentul autosuspendat din PNL Cătălin Predoiu (Justiţie) sau tehnocratul Adrian Rădulescu au fost respinşi.

Aceeaşi predicţie era făcută pentru miniştrii care urmează să fie audiaţi astăzi şi mâine, cei mai mulţi cu carnet la PDL. Dat după o audiere fără prea multe lovituri peste masă, cu excepţia celor ale lui Mihai Voicu şi Varujan Vosganian, votul favorabil lui Blaga a stupefiat PDL şi a panicat PSD şi PNL.

„Nu sunt un om răzbunător pentru că sunt creştin, dar sunt nemulţumită când nu se respectă cuvântul dat”, s-a revoltat Aura Vasile, trecând rapid cu liberalii la socotit „trădătorii”. Din socotelile PDL, între aceştia s-ar fi numărat şi PSD-işti care, deşi prezenţi, s-au abţinut de la vot. „Aura, noi ce facem acum?”, s-a arătat brusc îngrijorat Mihai Voicu, până atunci sigur pe votul anti-PDL.

Primele suspiciuni ale unei înţelegeri PDL-UDMR au fost infirmate rapid. „Blaga a fost corect cu noi, ne-a susţinut proiectele din Secuime”, a spus Antal Istvan.

Intervenţia lui Hrebenciuc

Ca să fie totuşi sigur, PSD-istul Viorel Hrebenciuc a preluat „comanda”. Chiar dacă nu s-a arătat în parlament, el a coordonat telefonic operaţiunea de respingere, începând cu audierea lui Pogea.

Ministrul finanţelor a devenit, de altfel, principalul cal de bătaie al coaliţiei. Audierea sa s-a prelungit la trei ore, în care Pogea a fost scuturat de la volumul datoriei publice până la apartenenţa sa la fostul PCR. „Domnule ministru, eu vă mulţumesc, dar n-am înţeles nimic”, a tras linie, spre satisfacţia colegilor, PSD-istul Vasile Popeangă.

CITIŢI ŞI:

EDITORIALUL EVZ: Trădarea cu tâlc a UDMR

Prima probă pentru miniştrii lui Croitoru

Spune-ţi părerea!

  • Nici un mesaj postat până acum

Lasă un comentariu

 

Trimite pe:

  • Yahoo! Messenger
  • Altele