Şoferul RATB care a bătut un călător a fost suspendat

Autor: Simona Diaconu

Un pasager al unei curse preorăşeneşti a fost dat jos din autobuz şi bătut cu pumnii şi picioarele de şofer. Agresorul a fost suspendat din funcţie şi este cercetat disciplinar.

După ce a fost agresat, călătorul nu a mai fost lăsat să urce în autobuz. Şoferul a închis uşile şi a plecat, lăsându-şi pasagerul în mijlocul câmpului, pe raza comunei Jilava, potrivit martorilor.

În autobuz se mai aflau câteva femei şi doi bărbaţi, însă nimeni nu a intervenit.

Directorul RATB, Gheorghe Aron, a declarat că şoferul a depus plângere la poliţie, pe motiv că pasagerii sunt agresivi şi nu se comportă civilizat.


Una dintre pasagere, Alexandra, martoră la agresiune, a afirmat, într-o intervenţie la RTV, că se teme ori de câte ori merge cu autobuzul condus de şoferul agresiv. Mai mult decât atât, şoferul are obiceiul de a opri din loc în loc pentru a discuta cu pasagerii şi nu este atent la trafic.

Ancheta, în derulare

"Şoferul care apare în imagini a fost identificat şi este suspendat pe durata anchetei interne. Nu vă pot dezvălui identitatea lui, ci doar iniţialele - N.M. Are 38 de ani şi este deja cercetat disciplinar", a declarat pentru Mediafax purtătorul de cuvânt al RATB, Mihai Vlădărău.

Vlădărău a susţinut că, în cazul în care autenticitatea imaginilor se confirmă, şoferul riscă să fie concediat, conducerea propunând desfacerea contractului de muncă.

Potrivit oficialului RATB, incidentul surprins în imaginile difuzate s-a petrecut vineri. Vlădărău nu a putut da detalii despre poziţia exprimată de şoferul în cauză în timpul discuţiilor cu reprezentanţii regiei, spunând doar că cercetările sunt în curs. "Este prima dată când ne confruntăm cu o situaţie de acest gen", a încheiat purtătorul de cuvânt. 

 

Spune-ţi părerea!

  • Nici un mesaj postat până acum

Lasă un comentariu

 

Trimite pe:

  • Yahoo! Messenger
  • Altele