Câştigătorii şi perdanţii ajutoarelor de încălzire

Autor: Marian Păvălaşc

Bătrânii singuri sunt cei mai avantajaţi după schimbarea regulilor de acordare a banilor pentru încălzire. Cei care folosesc lemne se declară păgubiţi.

Românii săraci şi singuri sunt principalii beneficiari ai schimbării condiţiilor în care se acordă ajutoarele pentru încălzire în acest an. Statistici centralizate la Ministerul Muncii arată că a crescut numărul beneficiarilor de ajutoare pentru căldură cu 25% la energie termică, însă a scăzut la cei care se încălzesc cu lemne şi cărbuni sau cu gaze naturale.

"Spre deosebire de anii trecuţi, acum nu a mai fost suficient să declari pe proprie răspundere că ai un anumit venit, a fost nevoie de acte de la Fisc, iar mulţi au renunţat, fiindcă sumele oferite erau mici", ne-a spus administratorul unui bloc din sectorul 5.

Creştere de 76% pentru cei singuri

Potrivit Ordonanţei de Urgenţă nr.70/2011, condiţiile de acordare a ajutoarelor pentru încălzirea locuinţei precum şi lista bunurilor care exclud acordarea ajutorului sunt ace­leaşi ca şi în sezonul rece anterior.

"Ceea ce s-a modificat au fost treptele de venituri la energie termică, astfel: o familie primeşte ajutoare pentru încălzirea locuinţei cu energie termică până la un venit mediu net pe membru de familie de 786 lei/lunar, o creştere de 28%. În plus, persoana singură va primi ajutor până la un venit mediu net lunar de 1.082 lei, o creştere de 76%", ţin să precizeze reprezentanţii Ministerului Muncii. Noul act normativ nu limitează participarea autorităţilor locale la sprijinirea celor cu venituri reduse.

\

DILEME LA PERIFERIA BUCUREŞTIULUI

De ce nu se decontează şi caloriferul

O parte dintre locatarii blocurilor au renunţat să mai facă vreun efort pentru a încasa ajutorul de căldură dintr-un motiv simplu: cred că li se dă bani prea puţini faţă de nevoile lor. Aşa se întâmplă şi în două blocuri, foste cămine, din Sectorul 2 al Capitalei.

Majoritatea locatarilor, care se încălzesc doar pe bază de lemne sau gaz, spun că nu fost interesaţi de banii de la stat. "M-au sunat de la Primărie şi mi-au spus că trebuie să iau doar 30 de lei. Asta este o glumă frate, cum să-mi dea numai 30 de lei, ce fac eu cu banii ăştia? Eu dau 400 de lei pe lună pe lemne pentru a-mi încălzi locuinţa şi ei spun că mă ajută cu doar 30 de lei. Este bătaie de joc. Aşa a fost şi anul trecut. Cred că şi-au oprit cei de la Primărie banii", ne spune unul dintre locatarii din zonă.

Sunt însă şi persoane care şi-au luat banii oferiţi de stat. Codrin Nicolae, 59 de ani, primeşte 48 de lei lunar. "Da, am luat banii aştia. Noi ne încălzim la sobă, cu lemne, alta variantă nu avem", spune bătrânul.
Constantin Tamaş (47 de ani) se află într-o situaţie specială. "Eu mă încălzesc cu un calorifer electric, nu folosesc nici lem­ne, nici gaze. Am încercat să iau bani de căldură, însă mi s-a spus că nu am acest drept. Aşa că nu am luat niciun ban în ultimii ani", spune acesta.

M-au sunat de la Primărie şi mi-au spus că trebuie să iau 30 de lei. E o glumă. Ce fac eu cu banii ăştia? Eu dau 400 de lei pe lună pe lemne.“
locatar al unui bloc din Bucureşti, încălzit cu lemne


SITUAŢIA DIN ŢARĂ

Dezinteres în sud, scăderi masive în vest

CONSTANŢA. Aproape jumătate din cele 80.000 de apartamente din Constanţa pot beneficia de subvenţii la căldură, dar la primărie au venit circa 25.000 de cereri, cu toate că gigacaloria costă 338 lei, dublu faţă de anul trecut. De aceea, pe lângă subvenţia guvernamentală, consilierii locali au aprobat subvenţii şi pentru cei care au venituri de până la 1.800 lei. Banii alocaţi nu au fost însă cheltuiţi.

CLUJ. În 2012, primesc ajutor de încălzire 4.500 de familii. "Acum doi ani aveam 10.000. Atunci era o simplă declaraţie pe proprie răspundere. Acum se cer documente justificative", spune Ioan Moldovan, de la Regia de Termoficare.
SIBIU Dacă pe parcursul iernii trecute, aproape 5.000 de familii din Sibiu au beneficiat de ajutor de încălzire, acum mai sunt sub 2.900. Din 150 de familii verificate, 27 au fost amendate cu 1.000 de lei fiindcă nu au declarat toate bunurile deţinute.

HUNEDOARA. Numărul beneficiarilor a scăzut cu 25% faţă de iarna trecută. Cei care se încălzesc cu lemne sunt cei mai afectaţi: au fost 9.684, mai sunt 6.500. "Acum, primăriile sunt obligate să ancheteze 60% dintre aceste persoane", spune Fănică Ştefan, directorul Agenţiei de Prestaţii Sociale.

VÂLCEA. Din 90.000 de locuitori, 8.500 primesc subvenţii la căldură, cu 200 mai puţini faţă de 2011. 38 de familii trebuie să restituie banii fiindcă au minţit în privinţa veniturilor. (Departamentul Corespondenţi)

CITIȚI ȘI:

Taguri:ajutoare, factura incalzire, ajutoare incalzire

Spune-ţi părerea!

  • Draga
    9 februarie, 17:52. Draga

    Unde trebuie sa plang de faptul ca locuiesc intr-un apartament de 38 mp. folosesc doar un calorifer cu repartitor, stau cu o ,temperatura in casa care rar trece de 15 grade si am de achitat la asociatie cate 400 lei pe luna pentru caldura. Asta se datoreaza faptului ca in viata mi-a placut sa invat si sa muncesc 38 ani, iar acum depasind cei 1o82 lei lunar {sunt singura, pensionara} suport consecintele. Asa imi trebuie daca am muncit 38 ani in acelasi loc de munca , am platit impozit la stat {platesc si acum} ca sa am la batranete o pensie cat de cat sa traesc decent..

  • dorin
    9 februarie, 14:23. dorin

    sa va ia dracu' cu ajutoarele voastre cu tot.romanul tot asteapta \"cineva sa ne deie,cineva sa ne deie\".muriti arda -va focu de intrajutorati daca faceti degeaba umbra pamantului.

    • beny
      9 februarie, 15:09. beny

      amice,esti IDIOT!

      • Bogdan
        9 februarie, 21:30. Bogdan

        Ba beni da bou esti bai...omul are dreptate...asa e rasa noastra, ne-am contaminat de la tigani, nu avem mindrie...

    • gypsy_gypsanuum
      9 februarie, 16:35. gypsy_gypsanuum

      HAULES! in primu rand frateliu meu Beny care e de etnie se stie! Pai mancat-as gura ta si pa sarica nevestitii eu sa nu traiesc? eu iau 600 de lei lunar ajutor incazire am 8 sobe vere le tin de show dar iau bani la ele. Vezi la Giurgiu nu omoram doar americani mai si furam statul!

      Eu propun asa sa imi scrie la tara Tziganistan, si SA PRIMIM AJUTOARE BINEEEEEEEE

  • doru
    9 februarie, 13:27. doru

    Problema este inca romaneasca. Nu avem un studiu al celor care intr-adevar au nevoie de ajutoare sociale. Asa se face ca batrani neputinciosi raman fara ajutoare, iar specia ce mai rezistenta, a nesimtitilor, este cea care beneficiaza de sprijin social. In acest fel, barbati in toata firea, tineri, stau acasa si sunt sprijiniti social. Nu au bani decat pentru alcool, tigari si manele; in rest sunt saraci. In felul asta, tu care-ti mai iei o slujba, cari in spate pe cine nu merita. Cand ajungi acasa rupt de munca si vrei sa te odihnesti, asistatul social vrea muzica pentru ca el este odihnit. Nu pot sa pricep de ce ajutoarele sociale nu tin cont si de aspecte ca astea: consumul de alcool si tutun sunt foarte costisitoare, aparatura audio de disperat vecinii, etc..

    • Bican
      9 februarie, 14:04. Bican

      ai uitat pe sarcii care au de incalzit palate cu 50 de camere plus turnulete, nemaivorbind de frigul din BMW

  • doru
    9 februarie, 08:48. doru

    Dupa mintea unora ,ar trebui facute tabele cu cat are nevoie fiecare pentru: incalzire,mancare, tigari,baututa ,imbracaminte,transport,bani de vacanta,bani de benzina ceva bijuterii etc si trimise la primarii pentru decontare

    • dan
      9 februarie, 09:05. dan

      pt ce enumeri tu sunt deja facute tabele.se incadreaza bugetarii de lux si semilux platiti din taxele muritorilor de rand.

  • xtc
    9 februarie, 05:38. xtc

    luati capitalism sa inghetati ca niste viermi ,ca pe vremea lu raposatu erati indignati, acuma daca nu platiti va zboara din case si daca platiti aveti sub minimul de existenta. sa traiti bine

    • tcl
      9 februarie, 07:49. tcl

      nu e bun capitalismul ca nu vor unii sa munceasca

  • mos Tagartza
    9 februarie, 01:19. mos Tagartza

    De parca statul trebuie sa aibe grija de fiecare roman in parte. Chiar daca respectivul nu a muncit o zi in viata lui, si nici nu are absolut nici o calificare.

    Si in fond cine e statul? E vorba doar de taxele celor ce muncesc. Adica platim taxe foarte mari ca sa tinem in spate multi asistati sociali. Si nu putini dintre ei au case, masini, muncesc in spania/italia sau chiar patroni de firme care se declara someri (am in bloc la mine exemplu de somer cu 3 jeepuri care e abonat la ajutoare sociale).

    • unul cu 500 pensie
      9 februarie, 06:56. unul cu 500 pensie

      in eforie este o familie care ,de ani de zile incaseaza bani de la primarie pentru ca,,nu au niciun venit. casa cu 4 camere pe care o inchiriaza la greu,vara, este pe numele babei;la fel si masina...plasmele, aurul ,centrala termica pe curent,racordul la 380 n-au fost vazute de asistentul social ce a verificat situatia la fata locului!asa se intampla cand esti votant psd-brailoiu!nu mai vorbesc de faptul ca ,la 40 de ani ,nu au ozi pe cartea de munca!

Lasă un comentariu

 

Trimite pe:

  • Yahoo! Messenger
  • Altele