Ce drepturi aveţi: \"Nu îmi funcţiona internetul şi nu au vrut să-mi înregistreze reclamaţia\"

Vă răspunde Mihai Titichi, expert şi avocat Centrul European al Consumatorului

Marius: Vreau să reclam firma de cablu tv şi internet la care am contract. Am sunat acum câteva zile să sesizez că nu îmi funcţionează serviciile pe care le oferă şi nici măcar nu au dorit să-mi înregistreze reclamaţia,  asta pentru a nu avea o probă sau nu ştiu care era motivul pentru a nu face asta. Am dat apoi iar telefon la ei, mai spre seară, dar nici măcar nu mi-au răspuns, deşi era serviciu de intervenţii. Robotul lor mi-au spus că toţi operatorii sunt ocupaţi. Normal nu mi-a răspuns nimeni nici când am revenit. As dori să ştiu cum pot să mă apăr în astfel de situaţii şi cum pot obliga firma de cablu să-şi respecte contractele?


În cazul în care reclamaţia nu este preluată de reprezentantul companiei şi nu vi se dă un număr de înregistrare aveţi posibilitatea de a apela la comisariatul local pentru protecţia consumatorilor. Cel mai important dezavantaj este că soluţionarea unui litigiu în acest mod presupune timp. Comerciantul ar trebui să reducă abonamentul pentru perioada în care serviciul nu a fost furnizat.

Taguri:protectia consumatorului, internet, reclamatie

Spune-ţi părerea!

  • geta
    2 februarie, 14:36. geta

    nu stiu de ce mai stati abonati la rds, astia isi bat joc de toti clientii. mie imi spuneau culmea, culmilor ca daca fac cerere de debransare in luna curenta , mai platesc o luna in plus chiar daca nu beneficiez de servicii. sa vedeti ce patiti ca sa mai puteti scapa de ei. sunt tigani , nu altceva . bine c-am scapat de ei , iar in instanta nu merg pentru ca orice instanta ar considera conditiile lor aberante. profita de nestiinta oamenilor si isi bat joc. dar si la protectia consumatorilor e cam la fel . daca eu sesizez ca nu-si respecta clauzele contractuale, ma pune sa astept o luna si apoi .... renunta omul ca-si rezolva intre timp problema, asta e tactica, astia maninca banii statului chiar degeaba

  • Adevarul, verde-n fata!
    22 ianuarie, 19:10. Adevarul, verde-n fata!

    Firma de cablu e mai mult ca sigur ROMTELECOM.

    • Emil
      28 ianuarie, 17:51. Emil

      Acum cativa ani, telefonul Romtelecom, a cazut. Am sunat si mi-au spus ca e o defectiune in tot cartierul, decetiune ce urma sa fie remediata in cateva zile. Am intrebat (retoric, am crezut eu), daca imi scad din abonament zilele respective; desigur, de astazi incolo, adica din momentul reclamatiei. Am intrebat daca celor care nu fac reclamatie le este scazuta perioada respectiva din abonament. Nu, a fost raspunsul SEC. Si eu care ma gandeam sa astept ca doar se prind si ei ca nu merge un intreg cartier:-)

  • expert amator
    22 ianuarie, 16:53. expert amator

    Draga domnule Marius, daca nu va baga in seama, va sfatuiesc sa luati un topor si sa le sectionati in cateva locuri cablul atarnat inestetic de blocul dvs, sigur l-au pus acolo fara sa intrebe pe nimeni si cand se va isteriza tot cartierul ca nu se pot uita la stirile de la ora 5 sau sa descarce de pe torrente filme artistice xxx, se va rezolva si problema dvs.

  • ete na ...
    22 ianuarie, 09:27. ete na ...

    alt pilos ....

  • Ausglaze
    22 ianuarie, 08:52. Ausglaze

    Judecand dupa sfatul \"competent\" pe care l-ai primit, cu alte cuvinte, poti reclama la oficiul de saramura si vei avea noroc daca primesti niste castraveti. Abonamentul pentru serviciu, l-ai platit integral? Asta-i principalul.

  • HotuMattua
    22 ianuarie, 07:50. HotuMattua

    Mai EVZ, daca ati fi ceva \"de stat\" as intelege de ce-l mai tineti pe incompetentul asta. Dar asa, privati fiind, nu mai inteleg nimic.
    Am sa raspund eu \"cititorului\" inventat de acest destept. Asadar, flacau, scrii matale frumos un email furnizorului; daca este RDS, cel mai bine este sa-l schimbi de urgenta, deoarece exista multi, multi altii, nu mult mai scumpi dar incomparabil mai buni. La email iti dai un CC, sa ai si tu o copie. In header-ul emailului exista o multime de date, pe care tu in mod normal nu le vezi, care demonstreaza ca esti de buna credinta.
    De asemenea, daca nu ai incredere in formatul electronic, poti trimite si o scrisoare cu confirmare de primire.
    Stai frumos 30 de zile, dupa care te adresezi OPC, cu copia dupa email sau confirmarea de primire.
    Dupa alte 30 de zile, daca nu s-a rezolvat, sau nu esti multumit de rezolvare, ii dai in judecata; litigiul este scutit de taxe, le poti cere si daune. De regula cedeaza fiindca nu au curajul sa mearga in instanta; ei stiu ca tu castigi sigur, iti poti lua un avocat bun, ca primesti inapoi onorariul lui, si mai platesc si daune.
    Providerul meu, o firma locala de internet, cand fac o reclamatie, ma contacteaza imediat, cautam sa remediem prin telefon - de multe ori se poate - daca nu, in aceeasi zi, vin acasa. Am in bloc si RDS, dar am invatat ca bun si ieftin nu exista! Asta mi-a spus bunica-mea, o taranca batrana de la tara, dar cred ca gasesti asta si pe internet. :)

    • Hakuna Matata
      22 ianuarie, 08:20. Hakuna Matata

      Nu stiu cum la voi nu merge RDS-ul bine? Eu il am de cativa ani si n-am avut probleme, chiar merge foarte bine. Iar daca i-am sunat chiar au fost prompti, dar poate depinde si de zona si de oameni.

      • Hotu Matu'a
        22 ianuarie, 11:15. Hotu Matu'a

        Subscriu! Sunt din Constanta si nu am de sa ma plang de calitatea serviciilor RDS. N-as renunta la ei pt Romtelecom, de exemplu. De-a lungul timpului au mai fost si disfunctionalitati dar s-au rezolvat rapid. Ultima data cand am apelat la operator a fost cand am ajutat o cunostinta sa-si conecteze calculatorul (cam vechi) la internet. Am fost ajutat de operator pas cu pas, cu calm si profesionalism.

  • je
    22 ianuarie, 06:33. je

    Mestere Titichi, ai dat un raspuns vai de el ... si mama (82 de ani) si baiatul meu (5 ani, la gradinita) il puteau da, nu-ti trebuie prea multa scoala (de fapt cred ca nici nu ai).

Lasă un comentariu

 

Trimite pe:

  • Yahoo! Messenger
  • Altele