Clara Vădineanu lipseşte 6 luni

Interul echipei Oltchim Râmnicu Vâlcea, Clara Vădineanu, a suferit o ruptură de ligamente în timpul meciului amical dintre România şi Franţa, disputat joi, şi va absenta cel puţin o jumătate de an, după ce va fi supusă unei intervenţii chirurgicale, scrie Mediafax.

"Astăzi, a primit verdicul. A fost diagnosticată cu ruptură a ligamentelor încrucişate. Va trebui să suporte o intervenţie chirurgicală şi va sta în afara terenului cel puţin o jumătate de an. Din păcate avem ghinion, numai la o accidentare nu ne aşteptam acum când aveam nevoie de toate handbalistele în Liga Campionilor”, a declarat, astăzi, vicepreşedintele CS Oltchim, Petre Berbecaru.


Clara Vădineanu este a doua componentă a formaţiei Oltchim care în interval de câteva luni suferă o ruptură a ligamentelor încrucişate. Astfel, la finalul anului trecut, Valetina Elisei-Ardean a fost operată de renumitul chirurg ortoped Marc Martens, la ligamentul încrucişat anterior de la genunchiul stâng, după ce s-a accidentat pe 1 noiembrie în timpul unui meci din Liga Campionilor. Ea va putea reveni pe teren după şase luni de la operaţie.

Naţionala de handbal feminin a României a fost învinsă joi, la Mulhouse, scor 25-21 (15-11), de vicecampioana mondială Franţa, într-un meci amical. A doua partidă pe care echipa României o va disputa în deplasare, tot cu Franţa, va avea loc sâmbătă, de la ora 20.00, la Selestat.

Spune-ţi părerea!

  • Nici un mesaj postat până acum

Lasă un comentariu

 

Trimite pe:

  • Yahoo! Messenger
  • Altele